W okresie dojrzewania, menopauzy czy andropauzy mówi się o burzy hormonalnej w ciele człowieka. Hormony decydują o wielu funkcjach naszego organizmu, a łącznie tworzą układ hormonalny, nazywany również układem dokrewnym, endokrynnym czy wewnątrzwydzielniczym. Składa się z narządów, tj. gruczołów dokrewnych i wyspecjalizowanych komórek, jakie warunkują wydzielanie hormonów.
Funkcje układu hormonalnego
Najważniejszą funkcją układu hormonalnego jest zapewnienie regulowania homeostazy. Wraz z układem nerwowym, układ hormonalny odpowiada za koordynację działania różnych komórek naszego ciała.
Czy wiesz, które organy produkują hormony i w jaki sposób wpływają one na działanie organizmu? Sprawdź to w naszym serwisie. Hormony generalnie wytwarzają gruczoły dokrewne, w tym tarczyca, przysadka mózgowa, nadnercza, jajniki, trzustka, szyszynka i tym podobne. Równowaga hormonalna decyduje o naszym samopoczuciu, zdrowiu, a nawet wyglądzie. Gruczoły wydzielania wewnętrznego łącznie tworzą układ sterujący, którym kieruje przysadka mózgowa, kontrolowana przez podwzgórze. Do niej docierają informacje o zapasach i niedoborze poszczególnych hormonów.
Hormony
Wymienić wśród nich możemy hormony płciowe, nadnerczy, trzustki przysadki, czy podwzgórza. Układ hormonalny jest wysoce wyspecjalizowanym systemem, w którym jednak może dojść do pewnych wahań. Pojawiają się wówczas zaburzenia hormonalne, które mogą nim całkowicie zachwiać. Konieczna staje się wtedy wizyta u endokrynologa i wykonanie badań hormonalnych.