Medycyna estetyczna
Medycyna estetyczna jest specyficznym działem medycyny, ukierunkowanym w główniej mierze na poprawę jakości życia ludzi zdrowych. Zabiegi wchodzące w zakres tego działu medycyny, w większosci skupiają się na przeciwdziałaniu procesom starzenia się skóry oraz korygowaniu drobnych mankamentów urody. Wśród najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej można wymienić: wypełnianie zmarszczek botoksem, mezoterapię igłową i bezigłową, powiększanie ust kwasem hialuronowym, redukcję cellulitu, depilację laserową, a także usuwanie rozstępów.
Najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej
Wszystkie zabiegi medycyny estetycznej charakteryzują się małym stopniem inwazyjności, co oznacza, że mimo ingerencji w głębsze warstwy skóry, nie używa się przy nich skalpela. Wykorzystuje się w nich m.in. laser frakcyjny, fale radiowe, wypełniacze (kwas hialuronowy), peelingi chemiczne i mechaniczne, osocze bogatopłytkowe, a także zabiegi biostymulacyjne. Do najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej należą:
- mezoterapia igłowa, która polega na wstrzyknięciu w skórę właściwą substancji odżywczej w celu zregenerowania naskórka, a także wygładzenia i ujędrnienia skóry. Zabieg ten wykorzystywany jest w redukcji cellulitu, profilaktyce przeciwzmarszczkowej, a także w leczeniu problemu nadmiernego wypadania włosów;
- wypełnienie zmarszczek botoksem lub kwasem hialuronowym. Botoks jest preparatem, zawierającym toksynę botulinową, a jego działanie polega w głównej mierze na przerwaniu przewodnictwa nerwowego mięśni. Z kolei kwas hialuronowy jest substancją, która występuje naturalnie w organizmie ludzkim. Jej działanie polega na pobudzeniu procesu regeneracji komórkowej skóry. Zarówno botoks, jak i kwas hialuronowy są preparatami wykorzystywanymi również do leczenia nadpotliwości, ujędrniania skóry dłoni i stóp, a także powiększania i modelowania ust;
- depilacja laserowa, która polega na trwałym usunięciu owłosienia z wybranej części ciała. Jest to możliwe dzięki temu, że wiązki światła przenikają w głąb w skóry i pochłaniają melaninę – barwnik, znajdujący się w mieszkach włosowych,
- lipoza iniekcyjna, która jest bezinwazyjnym zabiegiem modelującym sylwetkę. Polega ona na redukcji tkanki tłuszczowej przez zaaplikowanie preparatu o właściwościach rozpuszczających komórki tłuszczowe.
Spośród zabiegów medycyny estetycznej można wyróżnić również zabiegi właściwe dla stomatologii estetycznej. Mowa tu przede wszystkim o wybielaniu zębów, wszczepianiu implantów, usuwaniu osadu, lakierowaniu zębów itd.
Medycyna estetyczna a chirurgia plastyczna i kosmetologia
Niekiedy medycyna estetyczna bywa mylona z kosmetologią lub zabiegami chirurgii plastycznej. Zabiegi wykonywane w klinikach medycyny estetycznej charakteryzują się małą inwazyjnością – w przeciwieństwie do zabiegów chirurgii plastycznej, które zazwyczaj wymagają nawet kilkumiesięcznej rekonwalescencji. Z drugiej strony zabiegi medycyny estetycznej ingerują w głębsze warstwy skóry niż zabiegi wykonywane w salonach kosmetycznych.
Wskazania i przeciwwskazania do wykonana zabiegów medycy estetycznej
Potrzeba wykonania zabiegów medycyny estetycznej zazwyczaj podyktowana jest dyskomfortem życia, wynikającym z niezadowolenia ze swojego wyglądu fizycznego. Wśród wskazań do zabiegów właściwych dla tej gałęzi medycyny można wymienić, m.in.:
zmarszczki,
cellulit,
rozstępy,
trądzik,
nieregularny kształt twarzy, asymetrię twarzy lub ust,
blizny pooperacyjne lub potrądzikowe
nadmierne owłosienie.
Natomiast przeciwwskazania do wykonania zabiegów medycyny estetycznej uzależnione są od konkretnego typu ingerencji. Do najczęstszych należą: ciąża, alergia skórna, choroby autoimmunologiczne, a także niedawno przebyty zabieg chirurgiczny.