Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak się pozbyć niechcianego tatuażu?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak się pozbyć niechcianego tatuażu?

 Michał Przybyłowicz, znany jako polski Ken

Fot: Discovery life

Tatuaże od wielu lat cieszą się sporą popularnością. Niestety nie wszystkie wory przeniesione na skórę są przemyślane i nie brakuje osób, które chcą usunąć szpecący malunek. Gdzie szukać pomocy?

Tatuaż to forma modyfikacji ciała. Polega ona na wprowadzeniu do skóry właściwej tuszu, który ma zmienić pigment skóry. Najczęściej wykonywany jest dla ozdoby. Tatuaż znacznie częściej robią sobie mężczyźni oraz osoby młode. Szacuje się, że ma je co najmniej kilkanaście procent populacji. Niestety nie wszystkie wzory są przemyślane.

Zobacz film:

Masz zmarszczki? Sprawdź, jak skutecznie się ich pozbyć!

Najbezpieczniejsza metoda powiększania biustu. Na czym polega lipolifting?

Detergenty podrażniają twoją skórę? Przyczyną problemów może być kontaktowe zapalenie skóry

Tatuaż - jak usuwa się tatuaż?

Osobom, które chcą się pozbyć swojego tatuażu z pomocą przychodzi medycyna estetyczna. Oferuje ona przede wszystkim zabiegi laserowe. Mimo że są on bardzo skuteczne, to dla uzyskanie pełnego efektu konieczne jest wykonanie serii kilku, a nawet kilkunastu zabiegów. Wszystko zależy od tego, jak duży jest tatuaż i w jakich jest kolorach.

Stosowane jeszcze kilka lat temu urządzenia zamiast usuwać barwnik - wypalały skórę. Nowoczesne lasery są dużo bezpiecznie i skuteczniejsze. Do usuwania niechcianego tatuażu - najczęściej - używa się laserów pikosekundowych. Jak działają?

Laser generuje wiązkę światła, która przenika do głębokich warstw skóry, gdzie zostaje zamieniona w energię o bardzo dużej mocy. Następnie uderza ona w barwnik i rozbija go na mniejsze cząsteczki. Dzięki temu układ limfatyczny może je łatwiej "wyłapać" i usunąć z organizmu. 

Już jedna sesja wystarczy, aby tatuaż rozjaśnił się ok. 50 proc. Zabieg bolesny i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Jeśli tatuaż jest bardzo duży może on mieć kilka etapów - każdy poświęcony innej części tatuażu. Po zabiegu skórę trzeba chronić przed słońcem (przez ok. pół roku), w przeciwnym razie mogą się na niej pojawić przebarwienia. Dodatkowo odradza się stosowanie samoopalaczy oraz korzystanie z solarium.

Trzeba także pamiętać, że u części osób po zabiegu pojawiają się powikłania takie, jak problemy z zabarwieniem skóry. Obserwuje się je w 5-15 proc. przypadków.

Swojego tatuażu chciał się pozbyć Michał Przybyłowicz, znany jako polski Ken. Mężczyzna był jednym z bohaterów programu Klinika bez tajemnic, który można oglądać na antenie Discovery life. Co zaproponowali mu lekarze? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Jak usuwa się tatuaż? Źródło: Klinika bez tajemnic

Tatuaż - czy to bezpieczne dla skóry?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zrobieniu tatuażu trzeba sobie zdawać sprawę, że każda taka ingerencję nie jest obojętna dla organizmu. Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) kilka tak temu wydała ostrzeżenie dotyczące tuszów stosowanych w studiach tatuażu. Badania wykazały, że niektóre tuszą mogą mieć w składzie toksyczne substancje. W kontakcie ze skórą mogą powodować alergię, bolesne blizny oraz długotrwałe podrażnienia. Dodatkowo w tuszu:

  • czerwonym - może występować rakotwórczy siarczek rtęci;
  • zielonym – trujący arsen lub kobalt;
  • żółtym – siarczyn kadmu.

Tuszom przyjrzeli się także polscy badacze z Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Naukowcy znaleźli w nich metale ciężkie. Najwięcej kadmu, ołowiu czy arsenu wykryto w tuszach kolorowych. Na tym jednak nie koniec. W tuszach znaleziono również ftalany i węglowodory, które zaburzają gospodarkę hormonalną organizmu.

Tatuaż - jak wykonać go bezpiecznie?

Osoby, które zdecydują się na wykonanie tatuażu powinny upewnić się, że tusz, który będą miały wprowadzony pod skórę jest bezpieczny.  Zgodnie z Unijną Dyrektywą Kosmetyczną, każdy tatuażysta powinien przedstawić klientowi kartę charakterystyki dla każdego użytego atramentu.

Dodatkowo sprzęt, z którego korzysta powinien być sterylny, a sam tatuażysta musi mieć na dłoniach świeże, jednorazowe rękawiczki. Warto także wybierać dobre, renomowane studia tatuażu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
52
6
Polecamy
Usuwanie tatuażu.
Jakie efekty daje laserowe i chirurgiczne usuwanie tatuażu?
Usuwanie tatuażu. Jakie efekty daje laserowe i chirurgiczne usuwanie tatuażu? Dzień Dobry TVN
Tatuaże na bliznach – kiedy można je zrobić?
Jakie są najpopularniejsze wzory?
Tatuaże na bliznach – kiedy można je zrobić? Jakie są najpopularniejsze wzory? Dzień Dobry TVN
Laserowe usuwanie tatuażu - na czym polega, efekty, czy zabieg jest bolesny?
Laserowe usuwanie tatuażu - na czym polega, efekty, czy zabieg jest bolesny? TVN zdrowie
Microblading brwi – co to jest i na czym polega ten zabieg?
Microblading brwi – co to jest i na czym polega ten zabieg? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby