Rak szyjki macicy w Polsce
Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny za 2020 rok wynika, że na raka szyjki macicy zachorowało 3,9 tysięcy kobiet, z czego 2137 przegrało walkę z chorobą.
Te statystyki mogłyby wyglądać inaczej. Niestety Polska wciąż nie potrafi poradzić sobie z tą chorobą, którą wiele państw zdołało niemal całkowicie wyeliminować. Krokiem w tym kierunku miał być program szczepień przeciwko wirusowi HPV, czyli tzw. brodawczaka ludzkiego, który odpowiada za rozwój choroby.
Program wystartował 1 czerwca 2023 roku i skierowany był do dziewczynek i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Niestety nie cieszy się on dużym zainteresowaniem i niewielu rodziców zdecydowało się zabezpieczyć swoje dzieci. Podobnie jest w przypadku akcji zachęcających do wykonania cytologii. To proste badanie, które pozwala wykryć chorobę, a ta zdiagnozowana na wczesnym etapie daje się całkowicie wyleczyć.
Rak szyjki macicy - objawy
Raka szyjki macicy wywołuje wirus HPV typu 16. Do zakażenia dochodzi najczęściej w czasie stosunku seksualnego. W początkowej fazie choroba nie daje żadnych objawów, dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie cytologii (co 2 lata).
Objawy, które powinny zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza są: krwawienie lub wodniste upławy, ból podbrzusza, obrzęk nóg, ból przy oddawaniu stolca i moczu, nadciśnienie.
Zobacz wideo: Objawy raka szyjki macicy
Źródło: abczdrowie.pl