Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?
menu
Polub nas na Facebooku

Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

jelita

Fot: ChrisChrisW/ gettyimages.com

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Jelito grube to jeden z najdłuższych narządów w ludzkim ciele. Jego długość waha się od 1,3 do 1,5 metra. Jelito grube dzieli się na kątnicę, wstępnicę, poprzecznicę, zstępnicę, esicę, odbytnicę i odbyt. Co robi jelito grube? Odpowiada przede wszystkim za produkcję i wydalanie kału. To właśnie do jelita grubego trafiają resztki pokarmowe, które nie zostały strawione, a muszą zostać wydalone z organizmu. Dodatkowo wchłania wodę, syntezuje witaminę K – odpowiada za prawidłowe krzepnięcie krwi – oraz niektóre witaminy z grupy B.

Widziałeś piąty odcinek programu 36,6 °C? Sprawdź, co z niego zapamiętałeś!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Rak jelita grubego – jakie daje objawy ?

Rak jelita grubego to jeden z tych nowotworów, które mogą rozwijać się latami i nie dawać przy tym żadnych niepokojących objawów. Jak podkreślił prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C podczas czatu:

Rak jelita rozwija się przez dekady, zmiany na podłożu komórkowym wyprzedzają o kilka lat powstanie polipa gruczołowego, który rosnąć po 5-10 latach może zmienić się w raka. W związku z tym jeśli raz na 5 lat wykonana będzie kolonoskopia można ustrzec się przed rozwojem raka jelita grubego.

Co powinno zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty? Do najbardziej niepokojących objawów, które mogą sugerować, że w jelicie grubym rozwija się nowotwór należą:

  • biegunki na zmianę z zaparciami
  • nawracające krwawienia z odbytu
  • pojawienie się krwi w stolcu 

Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Dowiesz się tego z  filmu

Zobacz film: Jak działa układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Rak jelita grubego - kto choruje najczęściej

Rak jelita grubego najczęściej rozwija się u osób otyłych, które przekroczyły pięćdziesiątkę i unikają aktywności fizycznej. Stosują dietę bogatą w czerwone mięso, a ubogą w warzywa i owce, zwłaszcza te, które zawierają błonnik. W grupie ryzyka znajdują się także te osoby, które już mają problemy z jelitami. Ale nie zawsze tak się dzieje.

Najczęściej chorują ludzie po 50. roku życia, ale to zachorowanie może wystąpić dużo wcześniej, nawet około 20. roku życia, jeśli do czynienia mamy z nowotworami warunkowanymi genetycznie, a tak jest w przypadku 15 proc. chorych. O zachorowaniu w tak młodym wieku mówimy, kiedy u pacjenta występuje rodzinna polipowatość jelita grubego.

Bardziej narażeni na rozwój raka jelita grubego są także palacze. Jak podkreślił podczas czatu prof. Marek Bębenek, specjalista programu 36,6°C palenie papierosów przyczynia się do rozwoju nie tylko raka jelita grubego:

Osoby palące mają większą szansę na rozwój nowotworu jelita grubego, a także innych nowotworów, np. płuc, układu moczowego czy krtani. Palenie jest jedną z głównych przyczyn wystąpienia chorób nowotworowych.

Rak jelita grubego – choroby można uniknąć

Sama dieta i styl życia to jednak za mało. Konieczne są jeszcze badania profilaktyczne. Specjaliści podkreślają, że każdy kto przekroczył pięćdziesiątkę powinien raz na pięć lat wykonać kolonoskopię. Żadne inne badanie nie jest w stanie go wykryć.

Rak jelita grubego w ultrasonografii ujawnia się dopiero wtedy, kiedy jest bardzo zaawansowany. W związku z czym ultrasonografia nie jest dobrą metodą diagnostyczną dla wykrywania tego nowotworu. Zdecydowanie najlepszych dla wykrycia raka jelita grubego badaniem diagnostycznym jest kolonoskopia - powiedział prof. Marek Bębenek, specjalista programu 36,6°C.

Tylko dzięki wczesnemu rozpoznaniu choroba jest całkowicie uleczalna. Im dłużej chory zwleka z wizytą u lekarza, tym mniejsze są szanse na to, że raka da się pokonać. Jak zaznaczył podczas czatu prof. Marek Bębenek, specjalista programu 36,6°C:

Rak jelita grubego wykryty w fazie bardzo wczesnego rozwoju może być wyleczony poprzez usunięcie ogniska. Można tego dokonać poprzez endoskopowe usunięcie polipa gruczołowego. Im wcześniej wykryjemy nowotwór, tym szanse na przeżycie są większe. W I stadium zachorowania osiąga się wyleczalność rzędu 90 proc., w IV stadium przeżycia pięcioletnie nie przekraczają 5 proc. Kolonoskopia wykonywana co 5 lat może uratować życie, gdyż rozwój nowotworu jelita grubego trwa dekadami, a wykryty jeszcze w stadium polipa jest wyleczalny w 100 proc.

Jak wygląda i na czym polega  kolonoskopia? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Dlaczego watro wykonywać kolonoskopie? Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
48
2
Polecamy
Nie musisz zachorować na raka jelita grubego.
Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć choroby
Nie musisz zachorować na raka jelita grubego. Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć choroby TVN zdrowie
Kto może wykonać bezpłatną kolonoskopię?
Kto może wykonać bezpłatną kolonoskopię? TVN zdrowie
Wystarczy jedno badanie, aby wykryć raka jelita grubego.
Kiedy należy wykonać kolonoskopię?
Wystarczy jedno badanie, aby wykryć raka jelita grubego. Kiedy należy wykonać kolonoskopię? Dzień Dobry TVN
Coraz młodsze osoby chorują na raka jelita grubego.
Kiedy należy udać się na badanie profilaktyczne?
Coraz młodsze osoby chorują na raka jelita grubego. Kiedy należy udać się na badanie profilaktyczne? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby