Polub nas na Facebooku
Czytasz: Sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać – domowe sposoby?
menu
Polub nas na Facebooku

Sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać – domowe sposoby?

Dziewczyna u laryngologa

Fot: LWADann Tardif / gettyimages.com

Zatkane ucho najczęściej jest problemem, z którym łatwo można sobie poradzić w domowych warunkach. Jeżeli jednak utrzymuje się przez ponad trzy dni, może to świadczyć o poważniejszych przyczynach, np. stanie zapalnym ucha.

Zatkane ucho może się pojawić w różnych okolicznościach, np. w czasie lotu samolotem lub jazdy windą. Może to też być następstwo przeziębienia. Sposób powstrzymywania tej dolegliwości jest zależny od jej przyczyny. Należy zwracać uwagę na to, czy do ograniczenia słuchu dochodzą inne objawy (głównie silny ból oraz szumy), a także na to, jak długo utrzymuje się ten problem. Jeżeli trwa powyżej trzech dni, należy zgłosić się do laryngologa, gdyż może to świadczyć o zapaleniu ucha lub pęknięciu błony bębenkowej.

Sposoby na zatkane ucho - jak sobie pomóc?

Zatkane ucho najczęściej jest problemem, z którym łatwo można sobie poradzić w domowych warunkach. Jeżeli jednak utrzymuje się przez ponad trzy dni, może to świadczyć o poważniejszych przyczynach, np. stanie zapalnym ucha.

Czy leczysz zapalenie ucha domowymi sposobami?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Sposoby na zatkane ucho – woskowina

Woskowina jest naturalną wydzieliną uszną, która w normalnych ilościach ma działanie antybakteryjne, a poza tym utrzymuje niskie pH, co zapobiega rozwojowi rozmaitych infekcji oraz chroni skórę przewodu przed maceracją przy zawilgoceniu. Jej nadmiar prowadzi do zablokowania światła przewodu słuchowego, a co za tym idzie osłabienia słuchu, a w niektórych przypadkach nawet do całkowitej głuchoty.

Zwiększona ilość woskowiny najczęściej dotyka osoby, które noszą aparaty słuchowe, pracują lub często przebywają w zanieczyszczonym środowisku lub w miejscach, w których występuje duże zapylenie powietrza lub hałas. Innymi przyczynami nadmiaru woskowiny jest używanie gumowych słuchawek wkładanych głęboko do ucha, wystawianie ucha na duże zmiany ciśnienia atmosferycznego lub długie kąpiele (dzieje się tak ze względu na pęcznienie woskowiny pod wpływem wody) - mówi dr n. med. Małgorzata Piaskowska, laryngolog Centrum Medyczne Damiana.

Nadmiar woskowiny należy usunąć. Ważne jest to, by unikać w tym celu patyczków higienicznych – mogą one jedynie wepchnąć wydzielinę jeszcze głębiej, a poza tym uszkodzić wrażliwą błonę bębenkową - spowodować jej pogrubienie, zmniejszenie elastyczności, a co za tym idzie ograniczenie prawidłowości przenoszenia dźwięku, tzn. znaczne pogorszenie słuchu.

Co szkodzi uszom? dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Co szkodzi naszym uszom? Źródło: 36,6

Woskowinę można usunąć przy pomocy strzykawki lub zakraplacza wypełnionych wodą utlenioną lub specjalnym płynem do usuwania woskowiny dostępnym w aptece. Należy napełnić strzykawkę, a następnie odchylić głowę do tyłu i w bok, by ucho znajdowało się u góry. Następnie ostrożnie włożyć strzykawkę do ucha i spuścić z niej kilka kropli jej zawartości. Jeżeli jest nią woda utleniona, osoba powinna usłyszeć charakterystyczne syczenie powstające w wyniku reakcji tej substancji z wydzieliną uszną. Po tym, jak dźwięk ustanie, należy ostrożnie wyprostować głowę, co pozwoli na wypłynięcie pozostałej części płynu na zewnątrz. Tę samą konfigurację kroków należy powtórzyć z drugim uchem.

Dobrymi sposobami na woskowinę są także parafina lub specjalne krople do rozpuszczania tej wydzieliny. Ich działanie polega na rozmiękczaniu zalegających złogów oraz zapobieganiu ich przywierania do ścian przewodu słuchowego. Krople są dostępne w aptece bez recepty. Ważne jest, by pamiętać o nagrzaniu ich opakowania w dłoniach, dopóki nie osiągnie temperatury ciała - mówi specjalistka.

Jeżeli nie uda się usunąć woskowiny własnoręcznie, konieczna jest wizyta u laryngologa. Specjalistyczna higiena ucha polega na wypłukaniu go wodą o temperaturze 37 °C. Należy unikać tego typu działań w domu, gdyż może to pogorszyć dolegliwość.

Jak prawidłowo czyścić uszy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Dlaczego używanie patyczków do czyszczenia uszu może być niebezpieczne? Źródło: 36,6

Sposoby na zatkane ucho – inne przyczyny

Z uczuciem zatkanego ucha często zmagają się osoby „tracące grunt pod nogami” – dzieje się tak podczas podróży samolotem lub jazdy windą. Do uszu dostaje się zbyt dużo powietrza uciskającego i zwężającego trąbkę Eustachiusza. W takiej sytuacji należy żuć gumę lub ssać cukierki, co powoduje produkcję śliny, która dobrze wpływa na „odtykanie” uszu. Siedzenie w wyprostowanej pozycji poprawia odpływ powietrza, co również wzbudza uczucie przeczyszczenia kanału słuchowego.

Szerokie otwarcie ust podczas ziewania,ułatwia otwarcie trąbki słuchowej ,wyrównanie ciśnienia w uchu środkowym i tym samym "odetkanie ucha" - dodaje dr n. med. Małgorzata Piaskowska, laryngolog Centrum Medyczne Damiana.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
729
454
Polecamy
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami? TVN zdrowie
Czyszczenie uszu u niemowląt i dorosłych – domowe sposoby
Czyszczenie uszu u niemowląt i dorosłych – domowe sposoby TVN zdrowie
Jak odetkać ucho?
Przyczyny i domowe sposoby na zatkane uszy
Jak odetkać ucho? Przyczyny i domowe sposoby na zatkane uszy Dzień Dobry TVN
Czkawka pijacka – jak się jej pozbyć?
Czkawka pijacka – jak się jej pozbyć? Dzień Dobry TVN
Komentarze (7)
Ewa
Na zatkne uszy podczas lotu czy jazdy kolejką wysokogórską pomaga też zatkanie nosa i próba wydmuchania przezeń powietrza ( nos oczywiście musi być drożny).
Czytaj całość
Redakcja serwisu
Jeśli chodzi o opis pozycji, w zależności od źródła może być ona określona inaczej. Najczęściej, w warunkach domowych, chory się kładzie na zdrowej stronie, uchem kropionym do góry. Wtedy po prostu leży się na boku bez odchylania się do przodu czy do tyłu.
Czytaj całość
janek28
błąd w tekście. Przed wlaniem płynu do ucha przechylamy głowę do przody i w bok a nie do tyłu. Do tyłu to możemy przechylic jak juz chcemy żeby płyn wyciekł z ucha.
Czytaj całość
Jan58
Mam cukrzyce i lekarz kazał mi chodzić na basen, bo to podobno pomaga. Niestety za każdym razem po wyjściu mam zatkane uszy, czasem tylko jedno. Próbowałem tej parafiny, bo nie lubię chodzic do lekarzy, ale to nic nie pomagało. W końcu przestałem chodzic bo to bez sensu.
Czytaj całość
aaaa
Ja też mam ten produkt w łazience, od jakiegoś czasu czyszczę nim swoje uszy i nie mam problemów z nadmiarem woskowiny. Patyczki odstawione, nie chce ryzykować pojawienia się kolejnego korka.
Czytaj całość
Domi27
Jadwiga ja używam sprayu do uszu, to moim zdaniem najlepsza i najbardziej bezpieczna forma czyszczenia uszu. U mnie się sprawdza. Wcześniej miałam częste problemy z gromadzeniem się woskowiny.
Czytaj całość
Jadwiga
Już gdzieś tu pisałąm, że często mam uszy zatkane woskowiną. Wtedy pomaga mi parafina. Zapuszczam po kilka kropel i czekam na efekty. Trocę to trwa, bo w jednym uchu trzymam płyn 30 minut. Generalnie pomaga, ale nie ma spektakularnych efektów.
Czytaj całość
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby