Polub nas na Facebooku
Czytasz: Siemię lniane -  właściwości lecznicze. Jak przygotować i pić siemię?
menu
Polub nas na Facebooku

Siemię lniane -  właściwości lecznicze. Jak przygotować i pić siemię?

NAN

Fot: magmac83 / stock.adobe.com

Siemię lniane pozytywnie wpływa m.in. na układ trawienny, odchudzanie i na włosy. Napar z siemienia lnianego przyrządza się z ziarenek, po zmieleniu można siemię lniane jeść tylko na surowo. Dziennie nie należy spożywać więcej niż 1 do 2 łyżeczek siemienia lnianego.

Siemię lniane to nasiona lnu zwyczajnego. Mają wielkość około 2 do 3 milimetrów i są szarobrązowe lub brązowe. Siemię lniane służy do tłoczenia oleju z lnu. Olej tłoczy się na zimno i należy przechowywać go w lodówce. Siemię lniane wykorzystywane jest też w postaci ziarenek w kuchni oraz jako produkt o właściwościach zdrowotnych.

Siemię lniane: właściwości zdrowotne

Siemię lniane właściwości zdrowotne zawdzięcza m.in. antyoksydantom, witaminom i minerałom oraz swojej oleistości i dużej zawartości błonnika.

Siemię lniane na włosy i paznokcie działa stosowane wewnętrznie po zmieleniu, a na włosy także pod postacią maseczki z wywaru z ziaren. Siemię lniane sprawia, że włosy są mocniejsze, gęstsze, bardziej lśniące i gładkie oraz że szybciej rosną. Paznokcie stają się mniej łamliwe i bardziej odporne na uszkodzenia.

Jakie właściwości odżywcze ma siemię lniane? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Siemię lniane - właściwości odżywcze. Źródło: Wiem co jem

Wpływ ziaren lnu na układ pokarmowy jest bardzo duży:

  • siemię lniane na zaparcia i biegunki działa regulująco – dzięki dużej zawartości błonnika może normować procesy trawienia i wypróżnianie,
  • siemię lniane na żołądek i dwunastnicę działa osłonowo, zmniejsza dolegliwości wywołane przez chorobę wrzodową i ochrania śluzówkę przed podrażnieniami,
  • siemię lniane na zgagę pomaga dlatego, że zmniejsza nieprzyjemne uczucie w przełyku, osłaniając go przed stycznością z sokiem żołądkowym,
  • siemię lniane na jelita działa oczyszczająco, jednak zbyt duże spożycie może zablokować układ pokarmowy,
  • siemię lniane na odchudzanie wpływa pozytywnie dlatego, że usprawnia trawienie i daje uczucie sytości po jedzeniu na dłużej,
  • siemię lniane zawiera m.in. kwas omega-3, który zmniejsza poziom tzw. złego cholesterolu w organizmie.

Wywar z siemienia lnianego na kaszel może rozrzedzić zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę i ułatwić jej odkrztuszanie. Dodatkowo osłania gardło, nawilżając jego błonę śluzową, i ochrania je przed podrażnieniem związanym z kaszlem.

W formie wywaru siemię lniane zaaplikowane na twarz nawilża cerę i reguluje wydzielanie sebum (łoju). Dzięki właściwościom przeciwzapalnym siemię lniane może być stosowane na trądzik jako wspomaganie leczenia dermatologicznego. Włączenie lnu w takich przypadkach należy skonsultować z lekarzem.

Siemię lniane dobrze działa też na stawy, łagodząc objawy artretyzmu. Zmniejsza stan zapalny w stawach.

Czy dodajesz do potraw siemię lniane?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Jak przygotować siemię lniane? Przepisy, jak zagotować siemię lniane, mielenie

W zależności od postaci siemię lniane ma różne zastosowania. Zmielone siemię lniane lepiej nadaje się do spożywania, ale osoby z chorobą wrzodową i stosujące napar z siemienia lnianego na kaszel powinny używać całych ziarenek. Zmielone ziarenka można dodać np. do jogurtu czy koktajlu. Ważne, by po zmieleniu jeść siemię lniane na surowo, ponieważ podgrzane straci dużą część swoich właściwości.

Zobacz także: Wrzody żołądka i dwunastnicy: objawy choroby wrzodowej, przyczyny i leczenie

Jak i czym zmielić siemię lniane? Najlepiej do tego nadaje się młynek do kawy albo blender. Należy pamiętać, by nie mielić ziarenek zbyt długo, by nie rozgrzały się za mocno.

Napar z siemienia lnianego i wywar przygotowuje się z niezmielonych ziaren. Jak zaparzyć siemię lniane? Do osłony przewodu pokarmowego najlepszy jest wywar z 1 łyżki siemienia gotowanego przez 10 minut w szklance wody. Na zaparcia i w leczeniu zapalenia oskrzeli 1 łyżkę siemienia lnianego należy gotować przez 15 minut w szklance wody. Ten rodzaj wywaru można zastosować także zewnętrznie do przemywania skóry w łuszczycy i półpaścu. Najlepiej powstały kisiel z siemienia lnianego przecedzić, by oddzielić go od ziarenek.

Maseczka z siemienia lnianego na włosy i na twarz również powinna być zrobiona z całych ziaren.

Siemię lniane może być dodawane do pieczywa. Czy zachowuje swoje właściwości? Przekonajcie się:

Zobacz film: Zdrowe dodatki do pieczywa - ziarna. Źródło: Wiem, co jem

Siemię lniane: zastosowanie na włosy, zaparcia i kaszel, przeciwwskazania, jak i kiedy pić

Jak pić siemię lniane? Najlepiej rano na czczo pół szklanki i wieczorem też pół szklanki. Przecedzony wywar z siemienia lnianego można w ciągu dnia przechować w lodówce.

Okłady z siemienia lnianego na bolące stawy są mniej skuteczne niż wewnętrzne stosowanie ziaren lnu. Jednak mogą łagodzić stany zapalne i zmniejszać ból.

Jako maseczkę do włosów wywar z siemienia lnianego po ostudzeniu nanosi się na umyte włosy i w nie wciera, unikając nakładania powstałego żelu na skalp. Maseczkę należy spłukać po około 35 minutach. Na twarz maseczkę z siemienia lnianego można nanosić na 10 do 15 minut.

Przeciwwskazania, by stosować siemię lniane, to choroby jelit, m.in. nieswoiste zapalenia jelit. Umiar w spożywaniu błonnika powinny zachować kobiety w ciąży, choć jest to już sprawa indywidualna. Siemię lniane może bowiem nasilać zaparcia, jeśli stosowane jest nieprawidłowo. Nie każda kobieta w ciąży toleruje wysokie ilości błonnika w diecie, a jego źródłem jest właśnie siemię lniane.

U małych dzieci siemię lniane także nie powinno być stosowane w bardzo dużych ilościach. U starszych dzieci maksymalna ilość nie powinna przekraczać pół do 1 łyżeczki na dzień. Siemię lniane dla dzieci może być podawane jako pomoc w zaparciach i biegunach, raczej nie stosuje się u dzieci ziaren lnu profilaktycznie.

Siemię lniane – cena i dostępność

Siemię lniane można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, w sklepach zielarskich i w internecie. Cena za 1 kilogram ziarenek waha się od około 8 do 12 złotych. Lepiej kupować siemię lniane w ziarenkach niż mielone. Zmielone siemię lniane traci część swoich właściwości jeszcze zanim zostanie użyte.

Zobacz film: Zdrowe nawyki żywieniowe. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1837
147
Komentarze (13)
Zofia
Wszyscy żołądkowcy powinni używać siemię w różnej postaci.Mam to wypróbowane po operacji żołądka. Zalecam
Czytaj całość
Janka
Siemie lniane to jest ogolnie najlepsze do picia z babka jajowata i babka plesznik
Czytaj całość
Kasandra
Syn zaczął pić gdy miał 5 lat i podejrzwnie nieswoistego zapalenia jelit. Ma 11 lat i niedawno odstawiono mu leki, siemię działa. Pijemy złociste, mielone przed spożyciem i zalane gorącą wodą dodajemy miód od pszczelarza. Jest bardzo smaczne i działa na jelita i urodę.
Czytaj całość
Wiki
To gotowanych ziarenek sie niezjada tylko wypija ten płyn ?
Czytaj całość
Baśka35
Siemię lniane jest chyba zdrowsze niż nasiona chia? W śniadaniowym zachwalalai jakie to ono dobre i zdrowe. Lepsze ziarna niż zmielone. Ja muszę się zmotywować i regularnie wrzucać je do owsianki rano.
Czytaj całość
miko
Helena jak często robisz takie okłady?
Czytaj całość
krysia52
Ja nie mogę przekonać się do picie siemienia lnianego. Chyba mam uraz do glutowantych specyfików, które robiła moja mama. Może macie pomysł na to jak przemycić sienie do diety bez konieczności picia naparów
Czytaj całość
Jaga79
Potwierdzam! Siemię lniane jest naprawde niesamowite! Jako młoda dziewczyna miałam anemię i bardzo posypały mi się włosy i paznokcie. Pani w aptece poleciła mi wtedy, żebym zaczęła stosować siemię lniane. Od tamtej pory regularnie robie z niego napary, czasem też dodaje pare ziarenek do posiłku. Polecam!
Czytaj całość
Helena
siemię lniane jest super na paznokcie! trzeba je trochę pogotować w wodzie, żeby się zrobiło coś w rodzaju gęstego kleiku, zamoczyć paznokcie w przestudzonym i już
Czytaj całość
Siemię lniane w postaci ziarenek najlepiej jest spożywać w formie naparu, a formę zmieloną - na surowo. Jeśli jednak ktoś chce wykonać napar czy kisiel z mielonego lnu, lub dodać pełne ziarna bez wcześniejszego ich zaparzania, nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań medycznych. W zależności od artykułu, autorzy różnie odnoszą się do danego problemu. W tym artykule, autorka zaleca surowe spożycie siemienia lnianego, jednak nie jest szkoldliwe wykorzystanie również siemienia mielonego do naparu. Wg autorki wyłączne spożycie mielonego siemienia jest po prostu korzystniejsze, by zaparzanie nie osłabiło właściwości siemienia lnianego. W formie ziaren jest ono bardziej odporne na obróbkę termiczną. W wielu kwestiach artykuły mogą nieco się różnić, ze względu na różne szkoły, teorie czy też punkt widzenia danego autora. Z puntu widzenia medycznego, nie widzę problemu, by do naparu użyć mielonego siemienia, natomiast z punktu widzenia dietetyków, z pewnością mogliby oni wyrazić obawy, co do zmian właściwości tego produktu w zależności od sposobu jego obróbki. Osobiście podobnie jak autor zalecam spożywanie naparu z ziarenek, natomiast siemię mielone polecam wykorzystać rzeczywiście jedynie w formie surowej (np. po dodaniu do płynnych lub półpłynnych potraw lub zmieszaniu z ciepłą wodą). Stwierdzenie w innym artykule, że napar przyrządza się po zmieleniu ziarenek nie jest jednak błędem merytorycznym, a jedynie innym punktem widzenia autora artykułu.
Czytaj całość
Maciej
Na początku artykułu jest napisane że napar z siemienia lnianego przyrządza się z ziarenek, a po zmieleniu można siemię lniane jeść tylko na surowo.W innych źródłach dowiaduję się że napar przygotowujemy po zmieleniu ziarenek.Więc pytam jaka jest prawda!
Czytaj całość
Drugi artykuł (https://zdrowie.tvn.pl/a/siemie-lniane-a-ciaza-pozytywny-wplyw-siemienia-lnianego-na-ciezarna) również zaczyna się od zdania, że ilość siemienia lnianego nie powinna być większa niż łyżeczka na dobę. Wobec tego artykuły nie przeczą sobie. Tu autor podkreślił jedynie, że ilość siemienia lnianego w diecie kobiet ciężarnych powinna być umiarkowana, ponieważ zwiększona jego ilość w diecie może nasilać zaparcia. Zbyt duża ilość siemienia lnianego w diecie kobiety ciężarnej, a tym samym zbyt bogato błonnikowa dieta u wielu kobiet nasila nieprzyjemne dolegliwości. Nie można jednak zaprzeczyć, iż pewna - umiarkowana ilość siemienia lnianego w diecie w ciąży jest pożądana, ponieważ ma ono wiele korzystnych właściwości. Należy jednak zachować umiar w jego spożyciu.
Czytaj całość
Gosc
W tym artykule odradza się kobietą w ciąży spożywać siemia a w kolejnym piszecie jakie to pozytywne skutki ma spożywanie siemia w ciąży !!! Dwa sprzeczne artykuły....
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?