Siemię lniane to nasiona lnu zwyczajnego. Mają wielkość około 2 do 3 milimetrów i są szarobrązowe lub brązowe. Siemię lniane służy do tłoczenia oleju z lnu. Olej tłoczy się na zimno i należy przechowywać go w lodówce. Siemię lniane wykorzystywane jest też w postaci ziarenek w kuchni oraz jako produkt o właściwościach zdrowotnych.
Siemię lniane: właściwości zdrowotne
Siemię lniane właściwości zdrowotne zawdzięcza m.in. antyoksydantom, witaminom i minerałom oraz swojej oleistości i dużej zawartości błonnika.
Siemię lniane na włosy i paznokcie działa stosowane wewnętrznie po zmieleniu, a na włosy także pod postacią maseczki z wywaru z ziaren. Siemię lniane sprawia, że włosy są mocniejsze, gęstsze, bardziej lśniące i gładkie oraz że szybciej rosną. Paznokcie stają się mniej łamliwe i bardziej odporne na uszkodzenia.
Jakie właściwości odżywcze ma siemię lniane? Odpowiedź znajdziecie na filmie:
Wpływ ziaren lnu na układ pokarmowy jest bardzo duży:
- siemię lniane na zaparcia i biegunki działa regulująco – dzięki dużej zawartości błonnika może normować procesy trawienia i wypróżnianie,
- siemię lniane na żołądek i dwunastnicę działa osłonowo, zmniejsza dolegliwości wywołane przez chorobę wrzodową i ochrania śluzówkę przed podrażnieniami,
- siemię lniane na zgagę pomaga dlatego, że zmniejsza nieprzyjemne uczucie w przełyku, osłaniając go przed stycznością z sokiem żołądkowym,
- siemię lniane na jelita działa oczyszczająco, jednak zbyt duże spożycie może zablokować układ pokarmowy,
- siemię lniane na odchudzanie wpływa pozytywnie dlatego, że usprawnia trawienie i daje uczucie sytości po jedzeniu na dłużej,
- siemię lniane zawiera m.in. kwas omega-3, który zmniejsza poziom tzw. złego cholesterolu w organizmie.
Wywar z siemienia lnianego na kaszel może rozrzedzić zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę i ułatwić jej odkrztuszanie. Dodatkowo osłania gardło, nawilżając jego błonę śluzową, i ochrania je przed podrażnieniem związanym z kaszlem.
W formie wywaru siemię lniane zaaplikowane na twarz nawilża cerę i reguluje wydzielanie sebum (łoju). Dzięki właściwościom przeciwzapalnym siemię lniane może być stosowane na trądzik jako wspomaganie leczenia dermatologicznego. Włączenie lnu w takich przypadkach należy skonsultować z lekarzem.
Siemię lniane dobrze działa też na stawy, łagodząc objawy artretyzmu. Zmniejsza stan zapalny w stawach.
Jak przygotować siemię lniane? Przepisy, jak zagotować siemię lniane, mielenie
W zależności od postaci siemię lniane ma różne zastosowania. Zmielone siemię lniane lepiej nadaje się do spożywania, ale osoby z chorobą wrzodową i stosujące napar z siemienia lnianego na kaszel powinny używać całych ziarenek. Zmielone ziarenka można dodać np. do jogurtu czy koktajlu. Ważne, by po zmieleniu jeść siemię lniane na surowo, ponieważ podgrzane straci dużą część swoich właściwości.
Zobacz także: Wrzody żołądka i dwunastnicy: objawy choroby wrzodowej, przyczyny i leczenie
Jak i czym zmielić siemię lniane? Najlepiej do tego nadaje się młynek do kawy albo blender. Należy pamiętać, by nie mielić ziarenek zbyt długo, by nie rozgrzały się za mocno.
Napar z siemienia lnianego i wywar przygotowuje się z niezmielonych ziaren. Jak zaparzyć siemię lniane? Do osłony przewodu pokarmowego najlepszy jest wywar z 1 łyżki siemienia gotowanego przez 10 minut w szklance wody. Na zaparcia i w leczeniu zapalenia oskrzeli 1 łyżkę siemienia lnianego należy gotować przez 15 minut w szklance wody. Ten rodzaj wywaru można zastosować także zewnętrznie do przemywania skóry w łuszczycy i półpaścu. Najlepiej powstały kisiel z siemienia lnianego przecedzić, by oddzielić go od ziarenek.
Maseczka z siemienia lnianego na włosy i na twarz również powinna być zrobiona z całych ziaren.
Siemię lniane może być dodawane do pieczywa. Czy zachowuje swoje właściwości? Przekonajcie się:
Siemię lniane: zastosowanie na włosy, zaparcia i kaszel, przeciwwskazania, jak i kiedy pić
Jak pić siemię lniane? Najlepiej rano na czczo pół szklanki i wieczorem też pół szklanki. Przecedzony wywar z siemienia lnianego można w ciągu dnia przechować w lodówce.
Okłady z siemienia lnianego na bolące stawy są mniej skuteczne niż wewnętrzne stosowanie ziaren lnu. Jednak mogą łagodzić stany zapalne i zmniejszać ból.
Jako maseczkę do włosów wywar z siemienia lnianego po ostudzeniu nanosi się na umyte włosy i w nie wciera, unikając nakładania powstałego żelu na skalp. Maseczkę należy spłukać po około 35 minutach. Na twarz maseczkę z siemienia lnianego można nanosić na 10 do 15 minut.
Przeciwwskazania, by stosować siemię lniane, to choroby jelit, m.in. nieswoiste zapalenia jelit. Umiar w spożywaniu błonnika powinny zachować kobiety w ciąży, choć jest to już sprawa indywidualna. Siemię lniane może bowiem nasilać zaparcia, jeśli stosowane jest nieprawidłowo. Nie każda kobieta w ciąży toleruje wysokie ilości błonnika w diecie, a jego źródłem jest właśnie siemię lniane.
U małych dzieci siemię lniane także nie powinno być stosowane w bardzo dużych ilościach. U starszych dzieci maksymalna ilość nie powinna przekraczać pół do 1 łyżeczki na dzień. Siemię lniane dla dzieci może być podawane jako pomoc w zaparciach i biegunach, raczej nie stosuje się u dzieci ziaren lnu profilaktycznie.
Siemię lniane – cena i dostępność
Siemię lniane można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, w sklepach zielarskich i w internecie. Cena za 1 kilogram ziarenek waha się od około 8 do 12 złotych. Lepiej kupować siemię lniane w ziarenkach niż mielone. Zmielone siemię lniane traci część swoich właściwości jeszcze zanim zostanie użyte.