Polub nas na Facebooku
Czytasz: Olej lniany – pielęgnacja włosów z wykorzystaniem oleju lnianego
menu
Polub nas na Facebooku

Olej lniany – pielęgnacja włosów z wykorzystaniem oleju lnianego

Olej lniany w buteleczce i rozsypane nasiona siemienia lnianego

Fot: Bydlinska / fotolia.com

Olej lniany wyróżnia się wieloma właściwościami. Przede wszystkim znalazł uznanie w zabiegach kosmetycznych. Zawiera substancje, które znakomicie wpływają na stan zdrowia oraz piękny, zdrowy wygląd. Ma szczególny wpływ na kondycję włosów.

Olej lniany jest tłoczony na zimno z siemienia lnianego. O jego wspaniałych właściwościach przekonani byli już starożytni. Za środek leczniczy uważał go sam Hipokrates. Warto uzupełniać nim nie tylko codzienną dietę – to także znakomity kosmetyk, który właściwie odżywi i odbuduje włosy.

Olej lniany: właściwości

Nasiona lnu, z których powstaje olej lniany, mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na zdrowie. Przede wszystkim zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe, optymalizujące transport lipidów, w tym kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6. Olej lniany jest doskonałym źródłem witaminy E, która ma olbrzymi wpływ na wygląd skóry i włosów. Nie bez przyczyny jest nazywana witaminą młodości. Odpowiada także za prawidłową pracę układu krążenia, a jej regularne przyjmowanie znacznie redukuje ryzyko wystąpienia chorób serca. O obecność oleju lnianego w diecie zatroszczyć powinny się także panie – stabilizuje poziom hormonów, wobec czego pomaga uregulować cykl miesięczny. Jest również polecany jako środek łagodzący w trakcie i po menopauzie, z kolei w przypadku mężczyzn pomaga uporać się z objawami przerostu stercza. Sprawdza się także w leczeniu chorób układu pokarmowego, w tym refluksu żołądkowo-przełykowego.

Olej lniany na włosy

Olej lniany jest znany ze świetnego wpływu na włosy. Dzięki zawartości lignanów zapobiega ich wypadaniu i przyspiesza wzrost, poleca się go zwłaszcza łysiejącym mężczyznom. Jest to także idealny środek do pielęgnacji włosów łamliwych, suchych, zniszczonych zabiegami fryzjerskimi i słońcem. Olejowanie włosów umożliwia zatrzymanie rozdwajania się końcówek, przywraca włosom sprężystość i elastyczność, świetnie je odżywia i dociera do samych cebulek. To znakomite wsparcie leczenia łuszczycy głowy i innych zmian skórnych w jej obrębie. Nakładanie oleju lnianego na włosy pomaga uporać się z łupieżem.

Olejowanie włosów olejem lnianym

Najczęstszym zabiegiem pielęgnacyjnym z wykorzystaniem oleju lnianego jest olejowanie włosów. Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty, należy wybierać produkty tłoczone na zimno i nierafinowane. Stosuje się je przede wszystkim dla odbudowy włosów łamliwych, matowych i zniszczonych. Zaleca się je również w przypadku wzmożonego wypadania włosów i rozdwajania się końcówek. Zabieg pozwala na właściwe nawilżenie, odżywienie i regenerację ich struktury. Jest bardzo prosty i można samodzielnie przeprowadzać go w domu. Dzięki niemu włosy stają się puszyste, lśniące i lekkie.

Olej należy rozprowadzić dokładnie po włosach i skórze głowy. Można nakładać go również jedynie na końcówki lub od połowy długości. Po wykonaniu masażu na głowę zakłada się woreczek foliowy albo ręcznik. Po 2–3 godzinach włosy się myje i dokładnie spłukuje, następnie zaleca się nałożenie na nie lekkiej maski. Procedurę można powtarzać 2–3 razy w tygodniu, częstsze stosowanie wiąże się z ryzykiem przeolejowania.

Zobacz film: Czy olejowanie włosów naprawdę wzmacnia i poprawia wygląd włosów? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Olej lniany z powodzeniem zastąpi odżywkę do włosów, nie należy jednak łączyć go z produktami, które zawierają silikony – w takim przypadku zabieg nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Najlepiej zrezygnować również z suszenia włosów suszarką oraz używania obciążających kosmetyków.

Istnieje kilka technik nakładania oleju lnianego na włosy. Pierwsza z nich polega na dokładnym wcieraniu preparatu na ich całej długości oraz w skórę głowy. Alternatywna metoda zakłada olejowanie wilgotnych włosów bezpośrednio po ich umyciu. Świetne efekty osiąga się także dzięki płukankom – do litra ciepłej wody należy dodać łyżkę oleju lnianego, a następnie przepłukać włosy i zmyć po kilku godzinach. Regularne przeprowadzanie takich zabiegów pozwoli na uzyskanie długotrwałego efektu, uchroni także włosy przed zniszczeniami oraz trwale poprawi ich wygląd.

Olej lniany na włosy wysokoporowate

Olej lniany bardzo dobrze sprawdza się w przypadku włosów wysokoporowatych. Wysokoporowatość może być cechą wrodzoną lub być efektem zniszczenia licznymi zabiegami fryzjerskimi. Włosy tego typu są matowe, mają rozchylone łuski, puszą się, łamią i bardzo szybko chłoną wilgoć. Pielęgnacja powinna skupiać się na właściwym nawilżeniu oraz odżywieniu. Dziki temu możliwa jest odbudowa ich struktury oraz zabezpieczenie przed zniszczeniami. Na włosy wysokoporowate znakomity wpływ mają także kwasy omega-3 i omega-6, których źródłem jest olej lniany.

Olej lniany na włosy do picia

Dzięki wysokiej zawartości witaminy E oraz kwasów tłuszczowych olej lniany może wspierać włosy nie tylko z zewnątrz, ale także od środka. Jego regularne picie wpłynie na stan skóry oraz włosów, wesprze również pracę układu krążenia i obniży poziom cholesterolu. Bardzo ważną kwestią jest właściwe dawkowanie. Dorosły człowiek nie powinien zażywać więcej niż 2–6 łyżek surowego oleju dziennie, w przypadku dzieci zapotrzebowanie jest jednak wyższe. W każdym przypadku warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zobacz film: Jakie zastosowanie lecznicze ma olej z wiesiołka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
176
8
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?