Polub nas na Facebooku
Czytasz: Witamina E – sposób na urodę i płodność
menu
Polub nas na Facebooku

Witamina E – sposób na urodę i płodność

NAN

Fot: airborne77 / fotolia.com

Witamina E jest związkiem, który ze względu na swoje zdrowotne właściwości od wieków wykorzystywany jest w medycynie oraz kosmetyce. Zaliczana jest do grupy tokoferoli i nazywany także „witaminą młodości” oraz „witaminą płodności”.

Witamina E, obok witamin A, D i K, należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Organizm składuje ją zwłaszcza w nadnerczach oraz tkance tłuszczowej. Istnieje wiele zastosowań witaminy E, więc warto ją suplementować (zwłaszcza że jej cena również nie jest wysoka).

Witamina E – występowanie

Naturalnie witaminy E najwięcej występuje w oleju słonecznikowym – jest to 47 mg/100 g. Inne źródła tego składnika to, odpowiednio, w ilości na 100 g: orzechy laskowe – 39 mg, olej rzepakowy – 27 mg, migdały – 24 mg oraz olej sojowy – 13 mg.

Oprócz tych składników pokarmowych sporo witaminy E zawierają również: masło roślinne, margaryna, olej arachidowy, żółtka jaj, biała kapusta i szpinak. Dobrym jej źródłem są także kiełki. Należy nadmienić, że oleje tłoczone na zimno mają więcej witaminy E niż oleje powstające na drodze produkcji przemysłowej, gdzie destrukcji ulega nawet do 75% zawartości tej witaminy.

Właściwości kosmetyczne witaminy E

Zwana „witaminą młodości” witamina E swoją alternatywną nazwę zawdzięcza szeregowi pozytywnych właściwości, które mogą z powodzeniem być wykorzystywane w kosmetyce. Jest silnym antyoksydantem – neutralizuje działanie wolnych rodników, które, jako związki przyczyniające się do powstawania zmarszczek oraz podrażnień na skórze, powodują przyspieszenie procesu starzenia. Witamina E ten proces spowalnia. Charakteryzują ją również silne właściwości regenerujące i odżywcze dla skóry, witamina ta stanowi również doskonały środek nawilżający.

Witamina E pośrednio chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Kremy z jej dodatkiem są pomocne podczas leczenia dolegliwości cery trądzikowej. Pomagają też w kojeniu podrażnień skóry, a także w przypadku egzemy i łuszczycy. Są przeznaczone do każdego typu skóry.

Witamina E – właściwości zdrowotne

Jako „witamina płodności” witamina E wspomaga pracę układu rozrodczego. Zapewnia zdrowe i sprawne funkcjonowanie narządów służących do prokreacji. Niedobór tej witaminy u mężczyzn może doprowadzić do zwyrodnienia plemników poprzez zaburzenie wydzielania hormonu gonadotropowego.

Witamina E jest również potrzebna w ciąży. Każda przyszła mama powinna suplementować tę witaminę w ilości 15–19 mg w ciągu doby. Wpływa to bardzo pozytywnie na wzrok dziecka – polecana jest w związku z tym głównie wtedy, kiedy ten zmysł się kształtuje, czyli w ostatnim trymestrze ciąży.

Wraz z kwasem foliowym witamina E wpływa pozytywnie na to, aby masa dziecka podczas urodzenia była właściwa oraz przeciwdziała pogłębianiu się wad wrodzonych płodu i uszkodzeniom jego układu nerwowego. Zdaniem naukowców umieralność dzieci podczas porodu jest mniejsza, kiedy podczas ciąży matka zażywa tę witaminę. Przyjmowanie jej zapobiega przedwczesnemu pęknięciu błon płodowych, wystąpieniu przedwczesnego porodu oraz poronienia.

Witamina E przeciwdziała również powstawaniu blaszki miażdżycowej, ponieważ przyczynia się do hamowania utleniania tzw. szkodliwego cholesterolu LDL (ang. low-density lipoprotein). Ponadto zapobiega powstawaniu zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Wskazane jest stosowanie jej w profilaktyce zawałów mięśnia sercowego, a także w profilaktyce nowotworów – głównie raka gruczołu krokowego, jelita grubego, żołądka oraz wątroby. Reguluje ona również poziom insuliny we krwi.

Niedobór witaminy E – czy jest niebezpieczny?

W tym przypadku nie ma zbyt dużych powodów do zmartwień, ponieważ niedobór witaminy E u ludzi jest wyjątkowo rzadką przypadłością. Hipowitaminoza tego składnika może skutkować u dorosłych dystrofią mięśniową (chorobą tkanki mięśniowej, która jest dziedziczona i charakteryzuje się osłabieniem mięśni oraz postępującym ich zanikiem). Pierwsze próby leczenia dystrofii z wykorzystaniem witaminy E podjęto już w latach 40. ubiegłego wieku. Obecnie witamina E jest szeroko stosowana w żywieniu osób często uprawiających sport.

Niemowlęta, które charakteryzują się podczas porodu niską masą urodzeniową i jednocześnie cierpią na stany niedoboru witaminy E, wykazują szereg innych objawów niebezpiecznych dla zdrowia. Wśród nich znajduje się podwyższona zdolność do zlepiania erytrocytów, czyli płytek krwi. Takie dzieci odznaczają się również podwyższoną wrażliwością na toksyczne działanie tlenu. Mogą także wystąpić u nich zaburzenia na płaszczyźnie nerwowo-mięśniowej, a ponadto może pojawić się zahamowanie wzrostu naczyń krwionośnych oka, co z kolei może przyczynić się do ślepoty.

Zobacz także: Czym jest i jak działa biotyna? Gdzie występuje witamina H (nazywana także B7)?

Jeżeli w jakimkolwiek etapie życia człowiek zauważa u siebie pewne niepokojące objawy: wzmożone wypadanie włosów, zachorowanie na anemię, zbyt wysoki poziom cholesterolu oraz kłopoty z zębami i układem kostnym, najprawdopodobniej ma do czynienia z niedoborem witaminy E. Inne, mniej wyraziste czynniki świadczące o niedoborze witaminy E, to m.in. permanentne zmęczenie i podatność na infekcje.

Zobacz film: Zdrowe nawyki żywieniowe. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
32
7
Polecamy
Witaminy rozpuszczalne w tłuszczu – ich źródła i znaczenie dla zdrowia
Witaminy rozpuszczalne w tłuszczu – ich źródła i znaczenie dla zdrowia Dzień Dobry TVN
Olej lniany – najważniejsze właściwości i zastosowanie.
Dlaczego warto go używać w kuchni i w kosmetyce?
Olej lniany – najważniejsze właściwości i zastosowanie. Dlaczego warto go używać w kuchni i w kosmetyce? Dzień Dobry TVN
Kwas askorbinowy – dawkowanie, występowanie, właściwości 
Kwas askorbinowy – dawkowanie, występowanie, właściwości  TVN zdrowie
Nadmiar witaminy C – czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?
Nadmiar witaminy C – czy stanowi zagrożenie dla zdrowia? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?