Polub nas na Facebooku
Czytasz: Poranne zmęczenie – przyczyny, objawy. Jak sobie radzić z porannym zmęczeniem?
menu
Polub nas na Facebooku

Poranne zmęczenie – przyczyny, objawy. Jak sobie radzić z porannym zmęczeniem?

NAN

Fot: Elnur / fotolia.com

Poranne zmęczenie może być jedynie objawem nieprzespanej nocy lub bardzo intensywnego poprzedniego dnia. Jeżeli taka sytuacja często się powtarza, a zmęczenie nie ustępuje mimo przeznaczania na sen odpowiedniej ilości czasu, przyczyny można szukać w niewłaściwej diecie, problemach emocjonalnych, schorzeniach serca czy zaburzeniach gospodarki hormonalnej.

Ciągle chce mi się spać i mam trudności z obudzeniem się - z tym problemem wiele osób boryka się szczególnie jesienią. Jednak w momencie, gdy tego rodzaju zmęczenie staje się chroniczne – nie mija mimo podejmowania środków zaradczych – należy zasięgnąć porady lekarza i zdiagnozować przyczynę.

Objawy porannego zmęczenia

Poranne zmęczenie manifestuje się następującymi symptomami:

 • osłabienie a nawet zawroty głowy w czasie wstawania z łóżka,
 • suchość w ustach,
 • problemy trawienne,
 • bóle mięśni o niewyjaśnionej przyczynie,
 • dreszcze,
 • suchość oczu, tzw. zespół suchego oka,
 • zmęczenie a nawet wyczerpanie poranne, które nieco mija w ciągu dnia,
 • bardzo niskie ciśnienie krwi szczególnie w godzinach porannych,

Przyczyny porannego zmęczenia

Poranne zmęczenie przede wszystkim wynika z niedoboru snu, który może być spowodowany, np. nadmiarem kofeiny. Picie kawy lub napojów energetycznych rano oraz w ciągu dnia powoduje dodatkowy i szybki zastrzyk energii, ale trzeba wówczas pamiętać o wzmożonej podaży wody. Na jedną filiżankę kawy trzeba wypić 2 filiżanki wody. Odwodnienie często powoduje osłabienie oraz brak energii w ciągu dnia. Nadmiar kofeiny może być szkodliwy. Przede wszystkim sprawia, że organizm jest nieustannie odwodniony, jak również jest przyczyną porannego zmęczenia czy kłopotów z zasypianiem. Oprócz kawy warto dozować z umiarem takie napoje, jak mocna herbata czy yerba mate.

Zobacz także: Zaburzenia snu – przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

Gdy stan porannego zmęczenia występuje mimo przeznaczania na sen odpowiedniej ilości czasu i nie nadużywania substancji pobudzających, wówczas należy zacząć obserwować swój organizm. Poranne zmęczenie, utrzymujące się co najmniej przez 2 tygodnie, to stan długotrwały, który kwalifikuje się do jak najszybszej konsultacji lekarskiej, ponieważ mogą go wywoływać następujące przyczyny:

 • Utajone choroby serca: zaburzenia pracy serca najczęściej objawiają się w godzinach porannych, są to zawroty głowy i duża trudność ze wstaniem z łóżka, może pojawiać się nawet zadyszka w trakcie wykonywania zwykłych czynności szczególnie rano.
 • Zaburzenia hormonalne – przede wszystkim niedoczynność tarczycy, niedobór hormonów tarczycy wpływa na ogólne samopoczucie, ale często powoduje trudności z porannym wstawaniem oraz uczucie chronicznego zmęczenia i apatii.
 • Przewlekły stres i problemy emocjonalne – długotrwały stres jest przyczyną nadprodukcji kortyzolu – hormonu, którego nadmiar odczuwany jest jako zmęczenie, a czasem nawet wyczerpanie. Taka sytuacja również może mieć miejsce w pierwszej fazie depresji.
 • Niewłaściwie zbilansowana dieta – restrykcyjne odchudzanie lub objadanie się tuż przed zaśnięciem mogą być przyczynami silnie odczuwanego porannego zmęczenia. Ostatni posiłek najlepiej konsumować 2-3 godziny przed snem. Spożywanie nadmiernej ilości pokarmu w późnych godzinach wieczornych powoduje, że organizm jest przeciążony, nie ma czasu na odpoczynek, dlatego po przebudzeniu odczuwane jest wyczerpanie, w takiej sytuacji trudno jest również obudzić się rano o wyznaczonej godzinie.
 • Bezdech senny – to kolejne schorzenie, które może objawiać się zmęczeniem o poranku. W przypadku bezdechu sennego jakość snu jest bardzo niska, w nocy ma miejsce wiele wybudzeń, dlatego rano odczuwane jest zmęczenie.
 • Anemia – niedobór żelaza jest bezpośrednią przyczyną osłabienia organizmu i niedotlenienia, które powoduje poranne zmęczenie. Brak sił pojawia się wówczas również w ciągu dnia.

Zobacz film: Jakie mogą być konsekwencje przewlekłego stresu? Źródło: Stylowy Magazyn.

Sposoby radzenia sobie z porannym zmęczeniem

Pierwszym krokiem do zwalczenia przewlekłego porannego zmęczenia jest właściwie postawiona diagnoza i zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Natomiast jeżeli zmęczenie o poranku nie jest objawem poważnych zaburzeń, chorób lub schorzeń można sobie z nim radzić na rozmaite sposoby.

 1. Dbanie o higienę snu – wypoczynek jest integralną częścią dobrego samopoczucia. Każda osoba potrzebuje innej liczby godzin na sen. Można stosować zasadę 8 godzin, lub iloczynu 2,5 godzin – najlepiej wypróbować, która jest skuteczniejsza. Na około 2-3 godziny przed snem warto zrezygnować z używania urządzeń elektronicznych, takich jak: smartfon, laptop, tablet, itp. Dzięki temu oczy i mózg przygotują się do odpoczynku.
 2. Stosowanie bogatej w składniki odżywcze zbilansowanej diety, przestrzeganie godzin posiłków, nie głodzenie się, ale również nie przejadanie się tuż przed snem.
 3. Jedzenie śniadania rano – niedostarczenie dawki kalorii w ciągu 30-60 minut od momentu przebudzenia może skutkować zmęczeniem i poranną apatią.
 4. Nauka odpoczynku – to bardzo ważny element codziennego harmonogramu. Warto w miarę możliwości przeznaczyć na relaks przynajmniej 30-45 minut. Może to być czytanie, spacer, gimnastyka, a nawet drzemka.
 5. Przygotowanie wszystkiego wieczorem daje komfort i czas na śniadanie rano i zapobiega dodatkowej porcji porannego stresu. 

Zobacz film: Co wiesz o mózgu? Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
75
15
Polecamy
Co oznacza częste ziewanie?
Czy może być objawem choroby?
Co oznacza częste ziewanie? Czy może być objawem choroby? Dzień Dobry TVN
Zaburzenia snu u dorosłych i dzieci.
Jakie są przyczyny i sposoby leczenia?
Zaburzenia snu u dorosłych i dzieci. Jakie są przyczyny i sposoby leczenia? Dzień Dobry TVN
Jak radzić sobie z bezsennością?
Skuteczne sposoby na bezsenność
Jak radzić sobie z bezsennością? Skuteczne sposoby na bezsenność TVN zdrowie
Brak snu – skutki, przyczyny.
Jak sobie radzić z bezsennością?
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?