Haluksy to problem, z którym zmaga się wiele kobiet. Dolegliwość utrudnia chodzenie, pacjentki nie mogą nosisz wszystkich rodzajów obuwia, ale przede wszystkim zmagają się z dużym bólem. Jak można sobie z nimi poradzić?
U pani Katarzyny pierwsze haluksy zaczęły pojawiać się już w liceum. Kobieta ma poważny problem z doborem obuwia. Założenie szpilek czy choćby sandałów kończyło się dolegliwościami bólowymi, które utrzymywały się przez kilka dnia.
Pani Katarzyna w końcu zdecydowała się coś zrobić ze swoim problemem i zgłosiła się do kliniki dr. Ambroziaka, gdzie jej przypadkiem zajął się dr n. med. Piotr Syrówka, ortopeda.
Po przepadaniu pacjentki przez specjalistę okazało się, że kobieta nie ma jeszcze haluksów, a jedynie bardzo zdeformowane stopy przy nienaruszonej ruchomości stopy. Aby poprawić komfort życia i chodzenia lekarz zdecydował, że najlepszym rozwiązaniem w przypadku pani Katarzyny będzie zabieg operacyjny. Jak wygląda operacja usunięcia haluksów i podobnych zmian? Dowiecie się tego z poniższego filmu:
Skąd się biorą haluksy?
Haluksy to dość często występująca dolegliwość. Schorzenie zaliczane jest do chorób zwyrodnieniowych i bardzo często za ich pojawienie się sami ponosimy winę. Dlaczego? Haluksy pojawiają się u tych kobiet, które noszą niewłaściwie dobrane obuwie (zbyt wąskie) lub zbyt często zakładają szpilki. Nieprawidłowe ustawienie stopy prowadzi do jej deformacji, płaskostopia poprzecznego i bólu.
Warto zaznaczyć, że choroba może mięć podłoże genetyczne i może występować rodzinnie. Więcej informacji o haluksach znajdziecie w materiale: Halluksy – objawy, leczenie, operacja