Krupnik - jakie ma właściwości?
Zupa to proste danie, które rozgrzewa, syci, a także dostarcza cennych dla naszego zdrowia białka, węglowodanów oraz minerałów. To, co wyróżnia krupnik wśród innych zup, to dodatek kaszy jęczmiennej (można ją zastąpić kuskusem lub kaszą gryczaną).
Ten rodzaj kaszy jest dobrym źródłem m.in. rozpuszczalnego błonnika pokarmowego. Związek ten reguluje poziom złego cholesterolu oraz glukozy we krwi.
Dodatkowo sprawia, że dłużej czujemy się syci, dzięki czemu nie podjadamy między posiłkami. Na tym jednak nie koniec. Błonnik wspomaga naszą mikrobiotę jelitową oraz proces trawienia.
Kasza jęczmienia zawiera także witaminy z grupy B oraz witaminę K, która wpływa na procesy krwiotwórcze, uszczelnia naczynia krwionośne. Jest też niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu kostnego.
Krupnik - jak go zrobić?
Krupnik można przygotować na kilka sposobów. Bazą tego klasycznego stanowi wywar mięsny (wołowina, udziec z indyka, czy skrzydełka z kurczaka) lub ten powstały w czasie długiego gotowania kości. Zaletą tego ostatniego z całą pewnością będzie kolagen, który działa odmładzająco.
Osoby, które nie jedzą mięsa, aby uzyskać ten charakterystyczny smak umami, mogą sięgnąć po olej roślinny lub sos sojowy. Nie bez znaczenia jest także odpowiedni dobór przypraw.
Zobacz wideo: Jak czytać datę ważności na opakowaniu?
Źródło: poradnikzdrowie.pl