Niedrożność mechaniczna jelit, tzw. skręt kiszek, występuje w obrębie jelita cienkiego, gdy w pewnym jego odcinku pojawia się przeszkoda. Na skutek tego, resztki treści pokarmowej nie mogą zostać wydalone. W obrębie niedrożności mechanicznej jelit występują jej dwa rodzaje: niedrożność jelit obturacyjna (zamknięcie światła jelita, np. na skutek guza złośliwego) i niedrożność jelit strangulacyjna (ucisk na ściany jelita, niedokrwienie i w konsekwencji m.in. jego martwica w przebiegu zadzierzgnięcia przepukliny).
Skręt kiszek – objawy
Tzw. skręt kiszek ma charakterystyczne objawy. Należą do nich m.in. bóle brzucha określane mianem kolkowych i tępych o falowym występowaniu. Ponadto u osoby z niedrożnością mechaniczną jelit występuje także wzdęcie brzucha, a nawet powiększenie obwodu brzucha, tzw. stawianie się jelit. Pojawia się także wstrzymanie gazów i stolca. Niedrożność mechaniczna jelit charakteryzuje się także wzmożonym ruchem perystaltycznym jelit, co często określane jest jako przelewanie w jamie brzusznej. Jednak z czasem, gdy nie zostaje podjęte leczenie występuje tzw. cisza w brzuchu. Ponadto u niektórych osób mogą wystąpić wymioty (wymiociny zawierają treść kałową). Należy podkreślić, że wszystkie objawy wskazujące na skręt kiszek należy skonsultować z lekarzem. W przeciwnym razie może dojść do martwicy ściany jelita i przedostawania się treści pokarmowych do jamy otrzewnej, co w konsekwencji prowadzi do poważnego zagrożenia życia – zapalenia otrzewnej.
Zobacz także: Choroby jelit - przyczyny i objawy
Dlaczego pojawia się skręt kiszek? – przyczyny
Skręt kiszek, czyli niedrożność mechaniczna jelit, może mieć wiele przyczyn. Najczęstszą przyczyną skrętu kiszek jest niedrożność spowodowana zrostami otrzewnowymi, które powstały np. w wyniku zabiegów chirurgicznych. Inną przyczyną może być zakleszczenie się (uwięźnięcie) jelita w różnych otworach ciała, jak naturalne otwory, przepukliny. Skręt kiszek może nastąpić także na skutek nowotworu, który uciska jelita bądź powoduje ich zwężenie. Ponadto niedrożność mechaniczną jelit może także wywołać ciało obce, które zatyka światło jelita – zatkanie jelita może nastąpić na skutek kamienia żółciowego, połkniętych przedmiotów, pasożytów itp. Skręt kiszek występuje także częściej u osób z chorobami, takimi jak: wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskieg-Crohna, zapalenie uchyłków, które także prowadzą do zwężeń w jelitach, a w konsekwencji niedrożności.
Skręt kiszek u dziecka
Niestety skręt kiszek występuje także u dzieci. Niedrożność jelit to duży problem, gdyż czasami może prowadzić do znacznego pogorszenia zdrowia, a nawet śmierci dziecka w ciągu kilkunastu godzin. Niewątpliwie konieczna jest szybka interwencja medyczna. U dzieci, inaczej niż u dorosłych, niedrożność mechaniczna jelit może mieść dwie postaci – jedną wymagającą interwencji operacyjnej i drugą wymagającą leczenia zachowawczego. Do skrętu kiszek dochodzi wtedy, gdy resztki treści pokarmowej nie mogą zostać wydalone, tzn. nie przemieszczają się przez przewód pokarmowy. Może mieć to wiele przyczyn, a do najczęstszych zalicza się nieprawidłową dietę powodującą zaparcia. Skręt kiszek u dzieci może pojawiać się także w wyniku: stanów zapalnych, zrostów bądź wgłobienia. U dzieci pojawiają się objawy, takie jak:
- zatrzymanie gazów i stolca,
- zaparcia
- ból brzucha,
- twardy brzuch,
- nudności i wymioty,
- czasami biegunka,
- brak apetytu,
- rozdrażnienie.
Podejrzenie skrętu kiszek u dzieci wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej.
Jak pomóc przy skręcie kiszek? – leczenie
Skręt kiszek leczony jest poprzez zastosowanie zabiegu chirurgicznego. Podczas operacji zadaniem specjalistów jest udrożnienie światła jelita. Przed zabiegiem osobie, u której występuje niedrożność podawane są antybiotyki. Uzupełniane są także płyny. Przed zabiegiem odsysa się także treść żołądkową. Zależnie od przyczyny, która spowodowała niedrożność jelit, operacja wykonywana jest najczęściej w trybie natychmiastowym.
Zobacz także: Uchyłek Meckela - choroba jelita cienkiego
Jeśli przyczyną powstałej niedrożności była przepuklina, w trakcie zabiegu specjalista przecina jej pierścień i tym samym udrażnia zakleszczone jelito (chyba, że doszło do martwicy i konieczna jest częściowa resekcja jelita). Jeśli zaś przyczyną było ciało obce, to usuwa się je poprzez nacięcie jelita. W przypadku nowotworu i martwicy jelita, usuwany jest jego fragment. W niektórych przypadkach w obawie o szczelność przewodu pokarmowego, specjalista decyduje się na wyłonienie stomii, którą po 6 miesiącach zamyka się z powrotem. Warto podkreślić, że brak szybkiej interwencji medycznej może spowodować poważne skutki zagrażające nie tylko zdrowiu, ale i życiu osoby ze skrętem kiszek.