Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
menu
Polub nas na Facebooku

Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok

zatoki

SCIENCE PHOTO LIBRARY GettyImages

Kiedy zwykłe przeziębienie nie ustępuje, a dodatkowo zaczynają nasilać się bóle głowy, prawdopodobnie doszło do zapalenia zatok. Chorobę powodują wirusy i bakterie, może też być wynikiem alergii lub następstw krzywej przegrody nosowej. Nieleczona może doprowadzić do poważnych powikłań.

Zapaleniu zatok zwykle towarzyszy charakterystyczny ból głowy w okolicach czoła i nasady nosa, nasilający się przy pochylaniu. Może też pojawić się ból w innych częściach twarzy. Oprócz bólu zatok do objawów choroby należy także chroniczny katar, uczucie rozbicia i ciągłego przemęczenia. Należy podjąć leczenie, które znacznie podniesie jakość życia i nie dopuści do przykrych konsekwencji i powikłań.

Zapalenie zatok – przyczyny

Zatoki pełnią w organizmie ważną rolę – wraz z jamą nosową ogrzewają i nawilżają powietrze trafiające do płuc. Stanowią także ważną barierę ochronną, zatrzymującą wirusy, alergeny i bakterie. Właśnie dlatego to one są najbardziej narażone na ataki różnych czynników chorobotwórczych. Podczas infekcji ważne jest udrażnianie zatok, obkurczanie błony śluzowej i zmniejszanie nadmiernej produkcji wydzieliny. Jeżeli dojdzie do zatkania, zalegający w nich śluz może zostać zakażony bakteriami (np. gronkowcem, paciorkowcem, pałeczką grypy lub moraxellą). Wówczas wydzielina staje się ropna, gęsta (o kolorze żółtym, zielonkawym lub brązowym) i cuchnąca. Czynnikiem sprzyjającym powstaniu choroby są nieleczone i nawracające często infekcje górnych dróg oddechowych. Aby uniknąć problemów z zatokami, należy również zatroszczyć się o stan uzębienia. Próchnica jest jednym z czynników podwyższających ryzyko wystąpienia choroby. W naturalnej grupie ryzyka znajdują się także alergicy oraz astmatycy. Wystąpieniu zapalenia zatok sprzyjają też krzywa przegroda nosowa i przerost migdałków.

Czy inhalacja to dobry sposób na walkę z zapalenie m zatok? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Czy inhalacje pomagają na zapalenie zatok? Źródło: Dzień Dobry TVN

Objawy zapalenia zatok

Wyróżniamy cztery rodzaje zatok przynosowych: czołowe, komórki sitowe, zatoki klinowe oraz zatoki szczękowe. Konkretne objawy zapalenia zatok pozwalają określić, w których z nich leży problem. Najczęstszy i najbardziej charakterystyczny przypadek dotyczy zatok czołowych – ich stan zapalny wiąże się z bólem w okolicach nasady nosa i czoła, który nasila się przy pochylaniu. Zapalenie zatok szczękowych objawia się bólem zębów i szczęki, symptomy bólowe występują także przy uciśnięciu policzków. Spuchnięte powieki mogą wskazywać na zapalenie komórek sitowych – zwykle towarzyszy im również zatkanie nosa i utrata powonienia. Objawy najczęściej nasilają się rano i zwykle towarzyszy im gorączka, ogólne złe samopoczucie, brak apetytu i kaszel. Wiele osób przyzwyczaja się do codziennego dyskomfortu, jednak należy podjąć jak najszybsze leczenie zapalenia zatok. Przewlekłe stany zapalne mogą doprowadzić m.in. do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia tkanek oczodołu i ropni.

Zobacz też: Katar zatokowy - objawy i leczenie

Rodzaje infekcji zatok

Zapalenie zatok może przebiegać w różny sposób. Ostre zapalenie zatok trwa krócej niż trzy tygodnie i często jest związane z inną infekcją. Podostre zapalenie zatok przedłuża się do trzech miesięcy. Najcięższą formą choroby jest przewlekłe zapalenie zatok – bardzo długie i z tendencją do nawracania, niezbyt dobrze reaguje także na leki. Bardzo często jest wynikiem niedoleczonego ostrego zapalenia zatok, dlatego żadnej infekcji nie należy lekceważyć.

Zobacz film: Zapalenie zatok - objawy, leczenie. Źródło: 36,6

Leczenie zapalenia zatok

Leczenie należy podjąć jak najwcześniej. Im dłużej zwlekamy, tym większe ryzyko rozwinięcia choroby i poważnych powikłań. Na początku można wykorzystywać domowe sposoby na zapalenie zatok. Częste inhalacje, okłady i płukanie zatok umożliwią ich oczyszczenie z zalegającej wydzieliny. Warto wykorzystywać także potencjał ziół, które pomagają uporać się ze stanami zapalnymi. Mogą jednak działać uczulająco, więc należy skonsultować się w tej kwestii z lekarzem lub farmaceutą. W farmacji stosuje się między innymi kwiat bzu czarnego, kwiat dziewanny czy ziele werbeny. Jeżeli objawy nie ustępują po upływie tygodnia, należy zwrócić się do lekarza. Specjalista zwykle przepisuje leki na zapalenie zatok – są to preparaty obkurczające błonę śluzową i rozrzedzające wydzielinę oraz, w niektórych przypadkach, antybiotyki. Aby leczenie było skuteczne, przeprowadza się także posiew bakterii znajdujących się w wydzielinie. W przypadku przewlekłego zapalenia zatok często należy przeprowadzić zabieg umożliwiający usunięcie zmian. Poprzedza się go badaniem tomografii komputerowej, pozwalającym na otrzymanie obrazu zatok. W przypadku alergicznego zapalenia zatok, leczenie powinno uwzględniać: testy alergiczne i wskazanie alergenów odpowiedzialnych za powstanie choroby, doraźne przyjmowanie leków antyhistaminowych a także odczulanie.

Zobacz też: Jaki antybiotyk na zatoki?

Zapalenie zatok u dziecka

Zapalenie zatok to choroba, która szczególnie często dotyka dzieci. Zwykle odpowiadają za nią wirusy, a postawienie diagnozy jest trudniejsze, niż w przypadku dorosłego pacjenta. Zapaleniu zatok u dzieci często towarzyszy także gorączka, kaszel i trudności w oddychaniu. Ze względu na bliskie sąsiedztwo oczu, można również zauważyć opuchliznę w okolicach oczodołów albo zmianę pozycji gałek ocznych. Jeżeli choroba ma podłoże bakteryjne, wdraża się antybiotykoterapię, podaje się też leki przeciwgorączkowe, obkurczające błonę śluzową oraz przeciwhistaminowe. Zatoki dziecka pomogą udrożnić wykonywane w domu płukanki i inhalacje, które polepszają samopoczucie malucha i umożliwiają mu oddychanie.

Zobacz film: Metody leczenia zapalenia zatok. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
34
10
Polecamy
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok Dzień Dobry TVN
Przyczyny oraz sposoby leczenia opryszczki u niemowląt
Przyczyny oraz sposoby leczenia opryszczki u niemowląt Dzień Dobry TVN
Zatoki przynosowe – objawy i leczenie chorób zatok
Zatoki przynosowe – objawy i leczenie chorób zatok TVN zdrowie
Zapalenie “zatok” (komórek) sitowych – objawy i sposoby leczenia
Zapalenie “zatok” (komórek) sitowych – objawy i sposoby leczenia TVN zdrowie
Komentarze (1)
cc
bzdury... zlep słów pod pozycjonowanie
Czytaj całość
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby