Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przyczyny zgagi - refluks żołądka, choroba wrzodowa. Domowe sposoby i dieta
menu
Polub nas na Facebooku

Przyczyny zgagi - refluks żołądka, choroba wrzodowa. Domowe sposoby i dieta

NAN

Fot: Ramona Kaulitzki / fotolia.com

Zgaga, czyli uciążliwe palenie w przełyku, jest doskonale znana pacjentom na całym świecie. W większości przypadków następuje po przejedzeniu. Jeżeli utrzymuje się przez dłuższy czas lub pojawia się zbyt często, warto jednak zwrócić się do lekarza. Może być symptomem poważnych chorób.

Sporadycznie pojawiająca się niestrawność i refluks żołądkowo-przełykowy, które doprowadzają do zgagi, nie powinny budzić naszych szczególnych obaw. To w pełni zrozumiałe następstwo spożycia zbyt obfitych lub za ciężkich posiłków. Do zgagi nie należy jednak przywykać – istnieje wiele sprawdzonych sposobów walki z tą dolegliwością.

Przyczyny zgagi

Zgaga jest jedną z najczęściej odnotowywanych dolegliwości. Może występować w każdym wieku i zwykle pojawia się bezpośrednio po zjedzeniu obfitego posiłku – przyjęty pokarm podnosi ciśnienie w jamie brzusznej i doprowadza do cofania się treści żołądkowej. Często zgagę wywołują także określone produkty – u jednych pacjentów pojawia się po kawie, herbacie i jabłkach, inni uskarżają się na nią po zjedzeniu słodyczy, produktów wysoko przetworzonych albo tłustych potraw. Może być także następstwem podjęcia aktywności fizycznej bezpośrednio po posiłku. Jeżeli zgaga pojawia się często i jest wyjątkowo dokuczliwa, prawdopodobnie ma związek z innymi problemami układu pokarmowego.

Zgaga przy refluksie żołądka

Najczęściej spotykaną dolegliwością, która wywołuje zgagę, jest refluks żołądkowo-przełykowy. Dochodzi do niego, kiedy kwaśna treść żołądkowa cofa się do przełyku i podrażnia go. Ma to związek z niewłaściwą pracą dolnego zwieracza przełyku. Mięsień rozkurcza się podczas połykania i jest odpowiedzialny za utrzymanie szczelności między przełykiem a żołądkiem. Kiedy dochodzi do zaburzenia, bezpośrednio po posiłku lub na skutek pochylania się, kwasy przedostają się do przełyku. Refluks może mieć wiele przyczyn – do najczęstszych z nich należą zmiany motoryki przełyku, podwyższone ciśnienie jamy brzusznej, spożycie potraw wzmagających objawy zgagi, przepuklina rozworu przełykowego, zbyt mała ilość śliny, zapalenie przełyku, silne podrażnienia, a także zażywanie niektórych leków – w tym tabletek antykoncepcyjnych oraz preparatów na nadciśnienie tętnicze i choroby płuc. Na rozwój choroby refluksowej wpływa również cukrzyca, alkoholizm i zaburzenia hormonalne.

Szacuje się, że zgaga występuje bardzo często. Każdego dnia nieprzyjemne objawy odczuwa ok. 5–10% populacji, znacznie więcej pacjentów styka się z nimi sporadycznie. Oprócz charakterystycznego pieczenia w okolicach klatki piersiowej, które ma tendencję do promieniowania w kierunku przełyku, obserwuje się również inne objawy, w tym chrypkę, kaszel oraz ból klatki piersiowej, przypominający bóle sercowe.

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło:36,6

Choroba wrzodowa

Kolejną przyczyną codziennej zgagi może być choroba wrzodowa. W przypadku wrzodów żołądka zwykle pieczenie odczuwa się na czczo, jednak mija ono po spożyciu posiłku. Zgaga podczas wrzodów dwunastnicy nasila się po około godzinie od jedzenia.

Przyczyny zgagi w ciąży

Na nasilające się objawy zgagi skarżą się wyjątkowo często kobiety ciężarne. Wyróżnia się dwie przyczyny zgagi w ciąży. Na początku zmiany hormonalne doprowadzają do rozluźnienia mięśni przełyku, w tym dolnego zwieracza przełyku. Wraz z powiększaniem się macicy dochodzi także do podniesienia ciśnienia w jamie brzusznej. Nacisk na żołądek doprowadza od cofania się treści żołądkowej do przełyku. Zgaga jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością, jednak nie ma powodów do niepokoju – zwykle wszystkie objawy ustępują bezpośrednio po rozwiązaniu.

Dieta podczas leczenia zgagi

Najważniejszym elementem terapii jest wyeliminowanie przyczyn zgagi i nadkwasoty. Zrezygnować należy z niektórych pokarmów, które wyjątkowo nasilają objawy. Chorzy powinni zastąpić kawę i herbatę wodą oraz herbatami ziołowymi. Na ich talerzach nie ma miejsca na potrawy ostre i tłuste, czekoladę, orzeszki ziemne i cytrusy. Warto także postawić na gotowanie, pieczenie i duszenie, a zapomnieć o szkodliwym smażeniu. Nie bez znaczenia jest również rozłożenie posiłków w ciągu dnia – nie można się objadać, lepiej jeść częściej i mniejszymi porcjami, obfita nie może być kolacja.

Domowe sposoby na codzienną zgagę

Jeśli ktoś zaobserwuje u siebie objawy zgagi, nie musi od razu sięgać po tabletki. Podobną skutecznością odznacza się m.in. soda oczyszczona. Wystarczy rozpuścić łyżeczkę środka w szklance ciepłej wody i wypić. Ulgę odczuwa się już po kilku minutach. Takie samo działanie mają także migdały. Do niedawna świetnym domowym sposobem na zgagę było mleko, jednak badania udowodniły, że poprawa po nim jest tylko chwilowa, a samo mleko sprzyja wytwarzaniu kwasów żołądkowych. Warto natomiast skorzystać z potęgi ziół. Herbaty z rumianku czy z kminku nie tylko przynoszą ulgę i przeciwdziałają objawom zgagi, ale usprawniają także pracę przewodu pokarmowego i wpływają na lepsze trawienie. Wyjątkowymi właściwościami wyróżnia się siemię lniane. Z łatwością można przyrządzić z niego zawiesinę, która po wypiciu pokryje ścianki przełyku powłoką ochronną.

Zobacz film: Zalety szkoły rodzenia. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
47
2
Polecamy
Pieczenie w przełyku czyli zgaga - objawy, przyczyny i leczenie
Pieczenie w przełyku czyli zgaga - objawy, przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Nadmierne gazy – jak się pozbyć tego kłopotliwego problemu?
Przyczyny i sposoby na wzdęcia
Nadmierne gazy – jak się pozbyć tego kłopotliwego problemu? Przyczyny i sposoby na wzdęcia Dzień Dobry TVN
Leczenie refluksu – sposoby na bolesne cofanie treści żołądkowej
Leczenie refluksu – sposoby na bolesne cofanie treści żołądkowej TVN zdrowie
Nerwica żołądka i jeli objawy, leczenie, zioła, domowe sposoby
Nerwica żołądka i jeli objawy, leczenie, zioła, domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?