Okazjonalne korzystanie z solarium nie musi okazać się bardzo szkodliwe dla zdrowia. Ważne, by zachować zdrowy rozsądek i wiedzieć, jaki czas i metoda są najlepsze na pierwsze opalanie po zimie. Solarium to szybki sposób na równomierną opaleniznę, dzięki któremu skóra nabiera brązowego odcienia. Regularne, częste korzystanie z solarium jest jednak niebezpieczne. Absolutnie z solarium muszą zrezygnować kobiety w ciąży.
Czy solarium jest szkodliwe?
Solarium ma bardzo szkodliwy wpływ na skórę. Przede wszystkim skutkiem regularnych wizyt w solarium jest przyspieszenie procesów starzenia się skóry. Największym zagrożeniem związanym z ekspozycją na promieniowanie UV jest nowotwór złośliwy skóry, w tym czerniak. Osoby preferujące ten typ opalania próbują bronić solaria, twierdząc, że promieniowanie słoneczne również wpływa na wzrost ryzyka raka skóry. Jednak należy zwrócić uwagę, że ryzyko to jest wyższe przy promieniowaniu skupionym w lampie solarium. Wśród nowotworów skóry mogących pojawić się częściej u osób korzystających z solarium należą też raki podstawnokomórkowe i kolczystokomórkowe.
Czytaj także: Opalanie to nic złego? Niekoniecznie! Sprawdź co się dzieje, gdy wystawiasz skórę na działanie promieni słonecznych
Mało kto zdaje sobie sprawę, że częste korzystanie z solarium osłabia odporność organizmu. Wpływa to na osłabienie barier ochronnych organizmu mimo właściwego stanu zdrowia. Dochodzi do wzrostu ryzyka zakażeń skórnych, w tym grzybiczych, wirusowych czy bakteryjnych, a także do wzrostu wrażliwości organizmu na alergeny.
Jakie są plusy i minusy czasu spędzonego w solarium? Zobaczcie:
Przeciwwskazania do korzystania z solarium
Absolutnie przeciwwskazane jest korzystanie z solarium w ciąży. Nie powinno się także wybierać tej metody opalania przy karmieniu piersią, chorobach skóry, wywiadzie rodzinnym w kierunku chorób nowotworowych skóry, a także jeśli występują:
- bardzo jasna karnacja,
- rozszerzone naczynka,
-
miesiączka,
- gorączka i ostra infekcja,
- niewygojone tatuaże,
- rany na skórze,
- alergia na promieniowanie słoneczne,
- choroby przewlekłe (np. padaczka, choroby tarczycy czy układu sercowo-naczyniowego),
- młody wiek,
- bardzo liczne znamiona barwnikowe na skórze.
Ponadto przeciwwskazaniem do korzystania z solarium są krótki czas po wykonaniu niektórych zabiegów kosmetycznych oraz przyjmowanie leków mających właściwości fotouczulające, jak np. tetracykliny.
Opalanie - co wiesz o kąpielach słonecznych? Czy opalanie jest zdrowe?
Jak korzystać z solarium?
Trudno powiedzieć, jaka jest maksymalna dopuszczalna częstotliwość korzystania z solarium. Z medycznego punktu widzenia z solarium nie powinno się korzystać wcale. Bez względu na częstotliwość i czas ekspozycji na promieniowanie zawsze należy zdawać sobie sprawę ze szkodliwości tej metody opalania.
Zalecana pod kątem syntezy witaminy D w skórze jest ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Rzeczywiście wykazano, że człowiek powinien co najmniej 15–20 minut dziennie poddać promieniowaniu słonecznemu około 15% ciała. Nie ma natomiast żadnych badań, na podstawie których można by było zalecać korzystanie z solarium. Każdy czas spędzony na solarium jest uznany za szkodliwy.
Jeśli ktoś zdecyduje się opalać w solarium, powinien zapoznać się z zasadami bezpiecznego korzystania z niego, jak również skorzystać z porad i zaleceń obsługi. Podstawą jest dostosowanie czasu opalania do typu karnacji i skóry. Im dłuższa ekspozycja i większe uszkodzenie skóry (poparzenie), tym bardziej szkodliwe okazuje się opalanie w solarium.
Pierwszy raz na solarium – jak się przygotować?
Pierwsze opalanie na pewno powinno być krótkie. Być może nie uzyska się wówczas spektakularnego efektu, jednak pozwoli to uniknąć nadmiernego poparzenia i zaobserwować ewentualne negatywne skutki. Przed opalaniem nie należy na skórę nakładać makijażu, perfum czy dezodorantów. Koniecznie należy zdjąć biżuterię. Można zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki na solarium. Mają one za zadanie przyspieszyć uzyskanie pięknej opalenizny, a także odżywić narażoną na uszkodzenia skórę i chronić ją przed wysuszeniem.
Łóżka do solarium
Można spotkać zarówno solaria leżące, jak i stojące, czyli tzw. tuby. Solaria leżące z pewnością są wygodniejsze. Ponadto ich zaletą jest osobny panel lamp skierowanych na twarz, a osobny na ciało. Solaria stojące natomiast są zdecydowanie bardziej higieniczne i lepiej sprawdzają się u osób cierpiących np. na klaustrofobię. Ich zaletą jest często bardziej równomierna opalenizna niż w solariach leżących.
Polecamy wam sprawdzić, jak dbać o skórę po opalaniu: