Polub nas na Facebooku
Czytasz: Najbezpieczniejsza metoda powiększania biustu. Na czym polega lipolifting?
menu
Polub nas na Facebooku

Najbezpieczniejsza metoda powiększania biustu. Na czym polega lipolifting?

Fot: F.J. Jimenez / gettyimages.com

Powiększanie biustu tłuszczem nazywane jest inaczej lipofillingiem (lipoliftingiem) piersi. Niewątpliwą zaletą tej metody jest stosowanie naturalnego wypełniacza. Dodatkowo dzięki lipotransferowi do piersi pozbywa się nadmiaru tkanki tłuszczowej z innych części ciała, takich jak brzuch, uda czy pośladki.

Powiększanie biustu tłuszczem stanowi doskonałą alternatywę dla implantów piersi, które są znacznie bardziej inwazyjnym sposobem modelowania biustu. Zabieg zapewnia naturalne i jędrne piersi. Dzięki niemu łatwo można usunąć problem ich asymetrii. Nie jest rozwiązaniem dla kobiet, które pragną mieć bardzo duże piersi, gdyż jednorazowy lipofilling biustu umożliwia ich powiększenie o jeden rozmiar. Ponadto zabiegu nie przeprowadza się u kobiet bardzo szczupłych, które nie dysponują wystarczającą ilością możliwej do pobrania tkanki tłuszczowej.

Co to jest lipofilling biustu?

Lipofilling biustu należy rozumieć jako powiększenie biustu własnym tłuszczem. Alternatywnie postępowanie to nazywa się lipomodelingiem piersi. Metoda ma swoje początki w latach 80. ubiegłego stulecia i zdobywa coraz większe uznanie na świecie. Zabieg można przeprowadzić nawet u kobiet wymagających rekonstrukcji piersi, w tym po mastektomii. Powiększanie biustu własną tkanką tłuszczową kosztuje od 3000 zł do nawet 8000 zł.

Chcesz powiększyć piersi? Zobacz film i poznaj najlepsze metody

Badanie przed lipomodelingiem piersi

Przed wykonaniem zabiegu powiększania biustu tłuszczem należy wykonać kilka badań, m.in. morfologię krwi, grupę krwi, badanie moczu, badanie krzepliwości krwi i jonogram. Od kobiet w wieku powyżej 40 lat wymagane jest często EKG. Niezbędne do wykonania zabiegu jest też USG piersi. Czasami konieczne jest stosowanie przez 4 tygodnie przed zabiegiem specjalnych nakładek próżniowych.

Etapy zabiegu powiększania biustu tłuszczem

Zabieg powiększania biustu tłuszczem składa się z trzech zasadniczych etapów. Pierwszym z nich jest pobranie tłuszczu, czyli liposukcja, którą przeprowadza się w ogólnym znieczuleniu. W tkankę tłuszczową aplikuje się substancje powodujące zmiękczenie tłuszczu i obkurczenie naczyń krwionośnych (roztwór soli fizjologicznej wraz z lidokainą i adrenaliną), po czym przez nacięcia na skórze tłuszcz zostaje odessany. Jednorazowo pobiera się go 20–30 ml.

Drugi etap polega na odpowiednim opracowaniu pobranego materiału. Tkanka tłuszczowa zostaje odwirowywana. Wówczas następuje usunięcie wody i obumarłych komórek. Niestety tłuszcz ulega częściowej biodegradacji i uszkodzeniu, dlatego wzbogaca się go osoczem bogatopłytkowym lub komórkami macierzystymi. Trzecim etapem jest przeszczep tłuszczu, nazywany inaczej lipotransferem. Dokonuje się go przy użyciu cienkich kaniuli. Niewielkie nacięcia potrzebne do pobrania i podania tłuszczu goją się praktycznie bez blizn. Zabieg w sumie trwa około 2 godzin.

Jak przebiega rekonwalescencja po operacji powiększenia biustu tłuszczem?

Całkowita rekonwalescencja po operacji powiększenia biustu tłuszczem trwa od 4 do nawet 8 tygodni. Po zabiegu nie ma konieczności pozostawania w szpitalu. Należy przez 2–3 tygodnie ograniczyć wysiłek fizyczny, ekspozycję na działanie promieni słonecznych i wysokich temperatur, korzystanie z sauny i solarium, a na kilka dni zrezygnować z gorących kąpieli. Kolejnym zaleceniem po operacji powiększenia biustu jest unikanie ucisku na piersi i wychłodzenia organizmu. Zaleca się przez 6 tygodni noszenie miękkiego biustonosza modelującego piersi. Dodatkowo należy delikatnie masować miejsca, w które został wszczepiony tłuszcz. W miejscu pobrania tkanki tłuszczowej wskazane jest stosowanie specjalnego ubranka uciskowego.

Efekty powiększania biustu własnym tłuszczem

Powiększanie biustu własnym tłuszczem przynosi bardzo naturalny rezultat. Piersi stają się jędrniejsze, możliwe jest ich wymodelowanie oraz ujednolicenie wielkości i kształtu. Ostateczny rezultat zabiegu widoczny jest po około 2 miesiącach. Niestety część przeszczepionej tkanki ulega stopniowemu wchłanianiu przez organizm i zabieg wymaga powtórzenia. Lipofilling powinien być przeprowadzany w odstępach 2–6 miesięcy.

W taką metodę powiększania biustu zastosowano u jednej z bohaterek programu Intymne metamorfozy, który możecie oglądać na antenie Discovery life. Jak lipofilling wygląda od kuchni? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Co to jest lipofiling?  Źródło: Discovery life

Powikłania po powiększeniu biustu tkanką tłuszczową

Ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu powiększania biustu tkanką tłuszczową jest bardzo małe. Przede wszystkim stosowanie naturalnego materiału w roli wypełniacza ogranicza prawdopodobieństwo reakcji alergicznych. Nie ma możliwości odrzucenia go, zmniejsza się̨ też ryzyko powstawania stanów zapalnych. Bezpośrednio po zabiegu pojawia się niewielki obrzęk, zasinienie i napięcie skóry, które znikają samoistnie w ciągu 3 dni. Możliwymi skutkami niepożądanymi wypełniania biustu własnym tłuszczem są m.in.: zwapnienia, zwłóknienia, drobne krwiaki, trudno gojące się rany, infekcje, bliznowacenie skóry, zaropienie rany, przejściowa nierówność operowanych obszarów i zanik tkanki tłuszczowej w miejscu biorczym.

Przeciwwskazania do zabiegu lipomodelingu biustu

Lipomodelingu biustu nie powinno się przeprowadzać u kobiet z: cukrzycą i innymi schorzeniami przewlekłymi o nieunormowanym przebiegu, zaburzeniami krzepliwości krwi, niedoczynnością tarczycy, zaburzeniami pracy wątroby i nerek, chorobami autoimmunologicznymi i nowotworowymi oraz przewlekłymi infekcjami. Dodatkowo przeciwwskazania do zabiegu stanowią: przyjmowanie leków immunosupresyjnych i cytotoksycznych, ciąża, okres karmienia piersią i bardzo mała masa ciała. Unika się także wykonywania zabiegu podczas trwania krwawienia miesiączkowego.

Czy wszystkie metody powiększania piersi są bezpieczne? Dowiesz się tego z filmu

Bibliografia:

1. Kasem A., Wazir U., Headon H., Mokbel K., Breast Lipofilling: a review of current practice, “Archives of Plastic Surgery”, 2015, 42(2), s. 126-130.

2. Debald M., Pech T., Kaiser C. i wsp., Lipofilling effects after breast cancer surgery in post-radiation patients: an analysis of results and algorithm proposal, “European Journal of Plastic Surgery”, 2017, 40(5), s. 447-454.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
1
Polecamy
Co to jest lipofilling?
Jakie są efekty i skutki uboczne przeszczepu tłuszczu?
Co to jest lipofilling? Jakie są efekty i skutki uboczne przeszczepu tłuszczu? TVN zdrowie
Walka o kobiece piękno, czyli wszystko o zabiegach powiększania piersi
Walka o kobiece piękno, czyli wszystko o zabiegach powiększania piersi Dzień Dobry TVN
Powiększenie biustu własnym tłuszczem, czyli lipofilling – przebieg zabiegu, efekty
Powiększenie biustu własnym tłuszczem, czyli lipofilling – przebieg zabiegu, efekty TVN zdrowie
Jakie metody na powiększanie biustu dają najlepsze efekty?
Czy są po nich powikłania?
Jakie metody na powiększanie biustu dają najlepsze efekty? Czy są po nich powikłania? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?