Kontakty analne bywają trudne, zwłaszcza dla osób niedoświadczonych i przystępujących do nich bez odpowiedniego przygotowania. Problemem okazuje się nie tylko bariera psychiczna, ale również ból czy krwawienie spowodowane podrażnieniem mięśnia zwieracza odbytu.
Używanie korków analnych pozwala zapobiec tego typu nieprzyjemnościom, choć trzeba mieć świadomość, że niekiedy powoduje też problemy zdrowotne.
Zobacz też: Seks analny – jak przygotować się do stosunku? Skutki jego uprawiania
Korek analny – do czego służy?
Korek analny przypomina inne popularne gadżety erotyczne, zwłaszcza sztuczne członki i wibratory, jednak zazwyczaj jest od nich krótszy, a także ma charakterystyczny stożkowy kształt, zwężający się na jednym z końców, co ułatwia całkowite wsunięcie zatyczki do odbytnicy.
Jego rozmiar, a także zaokrąglone czubki minimalizują ryzyko uszkodzeń wrażliwych części ciała, czyli odbytu, odbytnicy oraz esicy – najbardziej krętego, około 40-centymetrowego odcinka jelita grubego, który rozpoczyna się na wysokości grzebienia biodrowego, a kończy, przechodząc w odbytnicę na krążku międzykręgowym.
Korki analne wykonuje się najczęściej z gładkich materiałów: silikonu, plastiku, metalu, drewna, kamienia lub szkła, co również pozwala uniknąć niebezpieczeństwa urazów i podrażnień odbytnicy. Koniec, który nie służy penetracji, zazwyczaj jest spłaszczony, dzięki czemu zwieracz odbytu utrzymuje korek analny na miejscu, zapobiega także wysunięciu zatyczki.
Korek analny z ogonem
Korki analne dostępne są w wielu kształtach, kolorach i rozmiarach. Osobom rozpoczynającym dopiero przygodę z tego typu gadżetami zalecane są raczej zatyczki małe, które nie powodują urazów w okolicach odbytu. Liczne grono zwolenników, np. wśród fetyszystów i wielbicieli doświadczeń sado-masochistycznych, mają korki analne z ogonem, a dokładniej zatyczki z puszystą kitą imitującą zwierzęcy ogon: lisa, królika, konia czy świni. Takie akcesoria mogą skutecznie urozmaicić życie seksualne, jednak – podobnie jak w przypadku samych korków analnych – należy pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny, po każdorazowym użyciu dokładnie myjąc przyrząd w ciepłej wodzie z mydłem.
Zobacz też: Kulki analne – Co to są kulki analne, do czego służą i jak ich używać?
Korek analny na co dzień
Korki analne są przez najbardziej zagorzałych miłośników stosowane nie tylko podczas zabaw seksualnych, ale noszone także na co dzień i wyjmowane wyłącznie podczas pobytu w toalecie, współżycia czy masturbacji. Zdaniem niektórych użytkowników korków analnych może to zapewnić dużą dawkę pobudzenia i przyjemności.
Korki analne stosowane na co dzień powinny być wykonane ze szkła, stali, aluminium lub innego materiału, który nie powoduje podrażnień i reakcji alergicznych, co może zdarzyć się w przypadku zatyczek gumowych albo silikonowych. Zdecydowanie zapomnijmy również o wytwarzaniu korków analnych w domowych warunkach, z surowców, które akurat mamy pod ręką. Niektórzy własnoręcznie odlewają je z silikonu, choć materiał niewiadomego pochodzenia, użyty w tak wrażliwej części ciała, może spowodować poważne problemy zdrowotne, na przykład zakażenia czy stany zapalne.
Zbyt długotrwałe używanie korka analnego też grozi różnymi dolegliwościami, chociażby rozwojem tzw. szczeliny odbytu, objawiającej się:
- bólem i krwawieniem podczas oddawania stolca,
- świądem, pieczeniem i wrażeniem dyskomfortu w okolicy odbytu i krocza,
- ciągłym uczuciem silnego parcia na stolec.
Korek analny, a w zasadzie jego nadużywanie, może zaburzyć funkcjonowanie zwieracza odbytu, czyli grupy mięśni blokujących wydostawanie się kału, co w konsekwencji prowadzi niekiedy do nietrzymania stolca.
Korki analne powodują też czasem nadmierne naprężanie się naczyń żylnych w okolicach odbytu, co wywołuje obrzęk i ucisk na otaczające nerwy, a w konsekwencji – pojawianie się hemoroidów, zwanych też żylakami odbytu, wywołujących ostry ból (zwłaszcza podczas oddawania stolca) oraz swędzenie, któremu niekiedy towarzyszy ciągłe uczucie wilgoci w okolicy odbytu – chory ciągle ma wrażenie niepełnego wypróżnienia.
Korek analny z diamentem
Korki analne z kolorowymi kryształkami, imitującymi np. diament, to ciekawa forma biżuterii erotycznej. Jednak o walorach tego typu zatyczek nie powinien decydować tylko wygląd, ale przede wszystkim wpływ na zdrowie. Najbardziej przyjazny skórze i niepowodujący podrażnień jest korek analny wykonany z dobrej jakości stali nierdzewnej, ewentualnie ze szkła. Musi mieć także odpowiednią wielkość oraz ergonomiczny kształt, pozwalający dopasować się do odbytnicy i niepowodujący dyskomfortu.
Zobacz też: Libido – czym jest pociąg seksualny, jak zwiększyć libido?
Pompowany korek analny
Niektóre korki analne, zwykle wykonane z lateksu, wyposażone są w prostą w użyciu ręczną pompkę oraz zawór spustowy, co sprawia, że bez większych trudności możemy dostosować rozmiar zatyczki do swoich potrzeb. Czasem tego typu produkty mają też przyssawkę umożliwiającą umocowanie na każdej gładkiej powierzchni. Z kolei korek analny z wibracjami zapewnia użytkownikowi dodatkowe doznania seksualne.