Libido od dawna jest przedmiotem badań naukowych. Dla Zygmunta Freuda oznaczało instynkt płciowy. To właśnie austriacki lekarz, neurolog i twórca psychoanalizy wprowadził to pojęcie do psychologii. Uznawał on libido (pociąg seksualny) za swoistą formę energii, za której pośrednictwem realizują się popędy życiowe. Freud uważał ponadto, że libido (zwane przez niego „erosem”) to energia życiowa czy seksualna, która stoi w sprzeczności z tanatosem, czyli energią wywołującą wszelkie procesy destrukcyjne.
Według Hansa Giesego – niemieckiego seksuologa – libido to nic innego jak popęd seksualny, zaś zdaniem Alfreda Adlera – austriackiego psychiatry, psychologa i pedagoga, twórcy psychologii indywidualnej – to instynkt mocy. Carl Gustav Jung – twórca psychologii głębi – libido rozumiał jako ogólną energię psychiczną.
Dziś terminu „libido” najczęściej używa się po prostu w znaczeniu każdego seksualnego lub erotycznego pożądania bądź przyjemności.
Jak zwiększyć libido?
Spadek libido i zmniejszenie potrzeb seksualnych jest dość powszechnym zjawiskiem. Może być konsekwencją problemów w związku (np. znudzenia dotychczasowym partnerem), niskiego poczucia własnej wartości i kompleksów, przemęczenia pracą, stresu, stanów lękowych i depresyjnych (wiele osób zniechęca do stosunków np. strach przed nieplanowaną ciążą) czy zażywania niektórych leków, zwłaszcza hormonalnych preparatów antykoncepcyjnych, ale także niektórych preparatów na depresję, nadciśnienie lub problemy żołądkowe.
Niskie libido, szczególnie u kobiet, może też wynikać z zaburzeń hormonalnych. Za odczuwanie popędu w dużym stopniu odpowiadają estrogeny. Ich niedobór skutkuje nie tylko obniżeniem pociągu seksualnego, ale również brakiem orgazmu albo nieodczuwaniem przyjemności z intymnych zbliżeń. U obu płci za spadek libido winę ponosi również niedobór testosteronu.
Zobacz także: Jak podnieść libido: afrodyzjaki, masaż, sport, relaks i sen, pewność siebie oraz urozmaicona gra wstępna
Popęd seksualny tłumiony jest też przez niewłaściwy styl życia, zwłaszcza przez nadużywanie alkoholu i narkotyków, a także spożywanie pokarmów bogatych w cukier czy tłuszcze nasycone.
Niskie libido może być również objawem oziębłości seksualnej, czyli hipolibidemii. To zaburzenie polegające na całkowitym braku lub znacznym zubożeniu fantazji erotycznych oraz potrzeby podejmowania aktywności seksualnej.
Jeśli niskie libido staje się problemem negatywnie wpływającym na jakość życia, nie tylko seksualnego, warto zwrócić się po pomoc do specjalisty. Współczesna medycyna zna sporo skutecznych form terapii i psychoterapii. Najważniejsze jest jednaj przełamanie wstydu przed wizytą w gabinecie seksuologa.
Libido można też zwiększyć zmieniając styl życia.
Większa aktywność fizyczna
Dobrym sposobem na zwiększenie libido jest ruch. Jak ustalili naukowcy z Uniwersystetu Teksas u kobiet, po 20 minutach treningu cardio, ochota na uprawianie seksu była dużo większa niż u tych, które nie ćwiczyły. Z kolei badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego przeprowadzili eksperyment, w wyniku którego dowiedli, że u mężczyzn ćwiczących 3 razy w tygodniu przynajmniej przez godzinę znacznie wzrosło libido, uprawiali oni seks częściej oraz byli bardziej z niego zadowoleni. Warto zatem uprawiać każdą formę aktywności fizycznej: jazdę na rowerze, bieganie, pływanie czy nawet nordic walking.
Naturalne afrodyzjaki
Kolejnym sposobem na zwiększenie libido mogą okazać się naturalne afrodyzjaki. Warto wzbogacić codzienną dietę o produkty pozytywnie oddziałujące na życie seksualne: banany, seler, truskawki czy migdały.
Na libido pozytywnie wpływa kilka kostek gorzkiej czekolady, zawierającej m.in. teobrominę – związek, który działa podobnie jak kofeina, wywołując pobudzenie.
Mężczyźni, którzy ukrywają swoją prawdziwą orientację seksualną mają problemy z seksem. Więcej na ten temat na filmie:
Codzienne picie szklanki soku z granatów zwiększa poziom testosteronu, powodując nie tylko wzrost popędu seksualnego, ale również poprawiając nastrój.
Za silny afrodyzjak od wieków uchodzą ostrygi, czyli bogate źródło cynku, który zwiększa poziom testosteronu i produkcję spermy u mężczyzn. To właśnie niedobór tego minerału powoduje spadek libido.
Zobacz także: Afrodyzjak dla kobiet i mężczyzn, najpopularniejsze naturalne afrodyzjaki
Walka z rutyną w związku
Czasem, aby zwiększyć libido, należy rozbudzić na nowo namiętność w relacji z partnerem lub partnerką. Świetnie sprawdzi się romantyczny spacer zakończony kolacją przy świecach albo wspólne wyjście na koncert, do kina czy teatru. Taka romantyczna atmosfera na pewno wzmocni ochotę na seks.
Namiętny masaż
Dobrym sposobem na zwiększenie libido może okazać się masaż własnoręcznie wykonany partnerowi czy partnerce. Warto wówczas wykorzystać zalety rozmaitych olejków, np. olejek różany podnosi poziom libido u kobiet. Masaż usuwa napięcie i stres, a związane z nim doznania potęgują ochotę na seks.