Polub nas na Facebooku
Czytasz: Brak orgazmu u kobiet i mężczyzn – jakie może mieć przyczyny?
menu
Polub nas na Facebooku

Brak orgazmu u kobiet i mężczyzn – jakie może mieć przyczyny?

NAN

Fot.: canjoena / stock.adobe.com

Brak orgazmu może być spowodowany przez czynniki fizjologiczne, ale i odczuwany dyskomfort psychiczny uniemożliwia osiągnięcie szczytowania. Dysfunkcja seksualna polegająca na zaburzeniu występowania orgazmu to anorgazmia.

Orgazm to ukoronowanie i punkt kulminacyjny stosunku płciowego. Coraz częściej jednak pojawiają się doniesienia dotyczące zaburzeń w jego osiągani. Jest to popularny problemem, zwłaszcza u osób płci żeńskiej w wieku 20–35 lat. Według szacunków aż 25% kobiet doświadcza problemów z osiągnięciem orgazmu.

Brak orgazmu, czyli anorgazmia

Anorgazmia to dysfunkcja seksualna polegająca na zaburzeniu występowania orgazmu. Charakteryzuje się tym, iż, mimo pojawienia się typowych objawów podniecenia seksualnego podczas stosunku, nie udaje się osiągnąć orgazmu. Zaburzenie to dotyczy przeważnie kobiet, a jej przyczyn upatruje się w czynnikach psychogennych, jak podłoże nerwicowe. Z kolei wśród mężczyzn anorgazmia jest rzadkim zjawiskiem i bywa związana z impotencją.

Anorgazmię dzieli się na:

  • pierwotną – jeśli orgazm nie występował nigdy,
  • wtórną – jeśli orgazm w przeszłości występował,
  • sytuacyjną – jeśli brak orgazmu następuje tylko w określonych momentach.

Brak orgazmu pochwowego, czyli głębokiego, nie powinien być źródłem niepokoju, jeśli kobieta może osiągnąć orgazm łechtaczkowy.

Brak orgazmu u kobiety – przyczyny psychiczne

Brak orgazmu u kobiety może być konsekwencją niezgrania się partnerów. W wyniku tego stosunek płciowy trwa krótko, nie jest poprzedzony odpowiednio długą grą wstępną, która podnieca i pomaga osiągnąć orgazm. Kochankowie wybierają nieodpowiednie pozycje seksualne, niedostosowane do ich możliwości fizycznych, niezgodne z ich przyzwoitością, krępujące czy sprawiające ból. Szybka penetracja i szczytowanie u mężczyzny znacznie zmniejsza możliwości osiągnięcia pełni rozkoszy przez kobietę.

Brak orgazmu podczas stosunku może być spowodowany ograniczeniami psychicznymi. Kobieta niekiedy czuje się mało atrakcyjna i pociągająca w oczach partnera. Może też wynikać z niejasności nastawienia emocjonalnego do partnera bądź z lęków seksualnych kobiety. Swobodę seksualną hamować mogą ograniczenia związane z przekonaniami religijnymi czy wychowaniem ukazującym seks jako coś złego. Podłoża tego stanu upatrywać należy także w nadmiernym stresie, przemęczeniu, osłabieniu i oziębłości seksualnej. 

Obniżone libido powoduje mniejsze zainteresowania seksem i znacznie utrudnia podniecenie i szczytowanie. Za brak orgazmu odpowiadają ponadto niegotowość psychiczna do współżycia seksualnego, brak pożądania i tkwiące głęboko w psychice zahamowania. Bywa, że wynika z przykrych doświadczeń seksualnych, urazów i szoków seksualnych (gwałt, molestowanie). Podyktowany może być przez problemy z partnerem, który wykazuje nadmierną dominację podczas zbliżenia. Niekiedy za brak orgazmu odpowiadają brak skupienia czy odprężenia i rutyna.

Zobacz także: Orgazm – co to jest, brak orgazmu, jak doprowadzić do orgazmu kobietę i mężczyznę?

Przyczyny organiczne braku orgazmu u kobiet

Brak orgazmu podczas seksu może wynikać z przyczyn organicznych. Źródłem dyskomfortu, który uniemożliwia jego osiągnięcie, mogą być stany zapalne narządów płciowych, choroby weneryczne i inne choroby zakaźne przenoszące się drogą płciową, grzybica czy inne infekcje, a w przypadku kobiet zwłaszcza: suchość pochwy, dyspareunia (dysfunkcja seksualna objawiająca się odczuwaniem bólu w czasie stosunku), pochwica (dysfunkcja seksualna polegająca na niezależnym od woli skurczu mięśni wokół wejścia do pochwy, powodującym zamknięcie wejścia i niemożność odbycia stosunku płciowego) i wulwodynia (zaburzenie polegające na chronicznym bólu i dyskomforcie dającym uczucie palenia i kłucia w genitaliach żeńskich, kiedy nie występuje żadna przyczyna powodująca te objawy).

Przyczyny braku orgazmu to także niektóre choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, zaburzenia hormonalne, zaburzenia neurologiczne, menopauza czy wady anatomiczne. Ponadto kłopoty ze szczytowaniem mogą być skutkiem ubocznym stosowania niektórych środków farmaceutycznych.

Nierzadko następuje brak orgazmu po porodzie. Wówczas głównymi przyczynami anorgazmii są: brak kurczliwości mięśnia Kegla, obniżone libido spowodowane zmianami hormonalnymi, przemęczeniem, karmieniem piersią, zbyt wczesne rozpoczęcie współżycia po porodzie i zmiany spowodowane cesarskim cięciem czy komplikacjami podczas porodu.

Brak orgazmu u mężczyzny – przyczyny

Zaburzenia szczytowania wśród płci męskiej to rzadki problem. Brak orgazmu u mężczyzny ma głównie przyczyny organiczne, takie jak: problemy neurologiczne, zaburzenia przysadki mózgowej, uszkodzenia kręgosłupa i rdzenia kręgowego, obniżony poziom testosteronu, stan po zabiegach w obrębie narządów płciowych i wady anatomiczne w obrębie narządów płciowych. Z kolei wśród czynników psychicznych duże znaczenie odgrywają: zaburzenia lękowe, nadużywanie alkoholu i innych używek, nerwica, depresja, silny stres, potrzeby homoseksualne i lęk przed zapłodnieniem partnerki.

Brak orgazmu – co robić?

Jak leczyć brak orgazmu? Specjaliści zalecają przeważnie farmakoterapię i stosowanie leków zwiększających pobudzenie hormonalne. Pozytywne efekty daje trenowanie mięśnia Kegla. Rezultaty widoczne są po ćwiczeniach wyobraźni erotycznej i psychoterapii czy pomocy seksuologa. W przypadku kobiet w okresie klimakterium zaburzenia orgazmu mogą być leczone poprzez HTZ (hormonalną terapię zastępczą). Niezawodna jest masturbacja i edukacja seksualna, w której częstą praktyką jest wykorzystywanie treningu komunikacyjnego między partnerami.

Zobacz film: Jedzenie które zwiększa i zmniejsza libido. Źródło: Stylowy Magazyn

Bibliografia:

1. Lew-Starowicz Z., Miłość i seks: słownik encyklopedyczny, Wrocław, Wydawnictwo Europa, 1999.

2. Lew-Starowicz Z., Podstawy terapii seksualnej, W: red. Lew-Starowicz Z., Waszyńska K. (red.), Przemiany seksualności w społeczeństwie współczesnym. Teoria i rzeczywistość, Poznań, Wydawnictwo: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, 2014.

3. Oettingen J., Dysfunkcje seksualne — podejście oparte na teorii poznawczej, „Seksuologia Polska”, 2013, 11(2), s. 68–75.

4. Sobański J.A., Müldner-Nieckowski Ł., Klasa K., Rutkowski K., Dembińska E., Objawy i problemy związane z seksualnością pacjentów dziennego oddziału leczenia zaburzeń nerwicowych, „Psychiatria Polska”, 2012, XLVI(1), s. 21–34.

5. Lew-Starowicz Z., Skrzypulec V., Podstawy seksuologii, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2010.

6. Bancroft J., Seksualność człowieka, Wrocław, Elsevier Urban & Partner, 2011.

7. Gartner M., Daj jej orgazm, Gliwice, Wydawnictwo Złote Myśli, 2009.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
61
5
Polecamy
Anorgazmia – problem z osiągnięciem orgazmu u kobiet i u mężczyzn
Anorgazmia – problem z osiągnięciem orgazmu u kobiet i u mężczyzn TVN zdrowie
Brak orgazmu – przełam tabu i poznaj przyczyny
Brak orgazmu – przełam tabu i poznaj przyczyny Dzień Dobry TVN
Zakleszczenie penisa podczas stosunku - przyczyny i zapobieganie
Zakleszczenie penisa podczas stosunku - przyczyny i zapobieganie Dzień Dobry TVN
Orgazm – co to jest, brak orgazmu, jak doprowadzić do orgazmu kobietę i mężczyznę?
Orgazm – co to jest, brak orgazmu, jak doprowadzić do orgazmu kobietę i mężczyznę? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?