Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest suchość pochwy? Przyczyny i objawy intymnej kobiecej dolegliwości
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest suchość pochwy? Przyczyny i objawy intymnej kobiecej dolegliwości

Suchość pochwy to problem, który jest bardzo często ukrywany z racji intymnego i wstydliwego charakteru. Pomocy u lekarza szuka tylko 1/4 cierpiących kobiet. Suchość występuje, gdy pochwa wydziela za mało śluzu.

Suchość pochwy to dolegliwość, która dotyka zwłaszcza kobiety w okresie przekwitania. Diagnozowana jest u ponad połowy kobiet po menopauzie. Na wystąpienie suchości pochwy mogą wpływać różne czynniki. Leczenie tego problemu nie ogranicza się tylko do środków farmaceutycznych. Istnieją również domowe sposoby na suchość pochwy.

Suchość pochwy - objawy

Objawy towarzyszące suchości pochwy:

 • zaburzenia współżycia, spadek libido,
 • świąd, pieczenie, podrażnienie,
 • ból przy chodzeniu,
 • zanikowe zapalenie pochwy,
 • ścieranie i pękanie naczyń pochwy,
 • stały dyskomfort, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie,
 • infekcje bakteryjne i grzybicze dróg rodnych i moczowych,
 • uczucie ucisku w dole brzucha,
 • pogorszenie ogólnego samopoczucia,
 • częste parcie na mocz,
 • krwawienie wywołane podrażnieniami i uszkodzeniem błony śluzowej,
 • ból i urazy przy stosunku seksualnym,
 • uczucie ucisku i pulsowania w pochwie,
 • żółte, żółtozielone upławy.

Podczas suchości pochwy wyścielający ją nabłonek jest cieńszy, suchszy i bardziej wrażliwy na urazy. Tkanki wewnątrz pochwy stają się mniej rozciągliwe i elastyczne.

Suchość pochwy - przyczyny

Za najczęstszą przyczynę suchości pochwy uważa się zaburzenia w równowadze hormonalnej. Prawidłowe nawilżenie zapewnia odpowiedni poziom estrogenu. Suchość pochwy rozwija się, gdy w organizmie jest go za mało. 

Dolegliwość ta często pojawia się w przebiegu połogu i w czasie karmienia piersią. Na suchość pochwy skarżą się też kobiety przechodzące menopauzę, u których obniżony poziom estrogenów spowodowany jest zanikaniem czynności hormonalnej jajników. 

Upośledzone wytwarzanie wydzieliny pochwowej jest prawdopodobnie spowodowane przez proces starzenia się. Może być także konsekwencją przebytej niedawno infekcji dróg rodnych lub nieprawidłowości w budowie ścianek macicy, która odpowiada za produkcję śluzu. Inne powody suchości pochwy to cukrzyca niewydolność nerek.

Przyczyn tego stanu należy także upatrywać w nadmiernym stresie, przemęczeniu czy osłabieniu. Za nawilżenie pochwy odpowiadają bowiem bodźce natury psychicznej, jak w przypadku zaburzenia zespołu gotowości seksualnej. Obawa przed bólem przy stosunku, brak odpowiedniej stymulacji, brak gotowości psychicznej do współżycia seksualnego, lęk przed zajściem w ciążę, za krótka gra wstępna, brak pożądania, tkwiące głęboko w psychice zahamowania i przemęczenie hamują naturalne nawilżenie pochwy, które rośnie w miarę wzmagania się podniecenia seksualnego.

Kolejną przyczyną suchości pochwy może być stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Śluzówkę pochwy wysuszać mogą leki antyalergiczne i antybiotyki. Ponadto może być skutkiem ubocznym zażywania leków obniżających libido, takich jak środki przyjmowane przy nadciśnieniu, antydepresanty i leki moczopędne. Suchość pochwy może być skutkiem zabiegów przeprowadzanych na wewnętrznych narządach rodnych.

Do pojawienia się suchości pochwy predysponuje stosowanie tamponów. Może też towarzyszyć uczuleniu na włókna lub substancje zapachowe znajdujące się we wkładkach higienicznych, a także na środki przeznaczone do higieny intymnej, kosmetyki i środki piorące.

Co poradzić na suchość pochwy?

W leczeniu suchości pochwy ważne jest niwelowanie jej objawów oraz usunięcie przyczyny schorzenia. Leczenie objawowe opiera się na stosowaniu ogólnodostępnych żeli nawilżających, wykorzystywanych zwłaszcza podczas stosunku płciowego. 

Taki żel powinien być wyprodukowany na bazie wody, bezzapachowy, bezsmakowy, bez żadnych dodatków, przejrzysty, aksamitny w dotyku, nie powinien się kleić, ani zlepiać w grudki oraz nie powinien zawierać nonoksynolu-9, który podrażnia i uszkadza nabłonek pochwy. Środki te można kupić w aptece bez recepty.

Jeśli suchości pochwy doświadcza kobieta w okresie rozrodczym, stosująca antykoncepcję hormonalną, powinna zamienić tą metodę zapobiegania ciąży na inną. 

Z kolei jeśli suchość pochwy dotyczy kobiet przekwitających, czyli znajdujących się w wieku okołomenopauzalnym, dobrym rozwiązaniem może okazać się hormonalna terapia zastępcza zwiększająca poziom estrogenów w organizmie (np. w formie środków dopochwowych, jak krążki, globulki, tabletki, kremy). 

U kobiet w okresie połogu i karmiących piersią suchość pochwy znika samoistnie. W przypadku suchości pochwy będącej konsekwencją infekcji intymnej konieczne jest przywrócenie flory bakteryjnej pochwy do normy. Dbanie o prawidłową higienę intymną to podstawa - zaleca się stosowanie płynów o neutralnym i kwaśnym pH. 

Wykluczyć trzeba perfumowane mydła, żele, kosmetyki w sprayu do higieny intymnej. Oprócz wyżej wymienionych środków pomocne w wyeliminowaniu problemu suchości pochwy jest współżycie seksualne. 

Jeśli niedostateczne nawilżenie pochwy wynika z aspektów psychologicznych, konieczna jest konsultacja psychologiczna lub wizyta u seksuologa.

Kobieta zmagająca się z tą suchością pochwy powinna pamiętać o nawadnianiu organizmu i spożywać przynajmniej 2 l płynów dziennie. Dieta bogata powinna być w ryby, warzywa i owoce oraz w produkty zawierające fitoestrogeny (substancje roślinne imitujące kobiece hormony). Znaleźć je można w warzywach strączkowych, płatkach owsianych, siemieniu lnianym, pestkach dyni i słonecznika, jabłkach, czereśniach, marchwi, gruszkach, cebuli. Dolegliwości staną się mniej uciążliwe przy noszeniu przewiewnej bawełnianej bielizny.

Zobacz film: Antykoncepcja hormonalna oraz nowoczesne metody naturalne. Źródło: Stylowy Magazyn

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
65
6
Polecamy
Bolesne miesiączki - przyczyny, leczenie i sposoby na bolesne miesiączki
Bolesne miesiączki - przyczyny, leczenie i sposoby na bolesne miesiączki Dzień Dobry TVN
Czy opuchnięte wargi sromowe są powodem do niepokoju?
Czy opuchnięte wargi sromowe są powodem do niepokoju? Dzień Dobry TVN
Swędzenie i pieczenie pochwy (przy sikaniu, podczas stosunku, przed okresem) – czy to objawy infekcji intymnej?
Swędzenie i pieczenie pochwy (przy sikaniu, podczas stosunku, przed okresem) – czy to objawy infekcji intymnej? TVN zdrowie
Ciasna pochwa – po porodzie, przed okresem.
Jak sobie radzić z uczuciem ciasności pochwy?
Ciasna pochwa – po porodzie, przed okresem. Jak sobie radzić z uczuciem ciasności pochwy? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby