Polub nas na Facebooku
Czytasz: Seks analny – jak przygotować się do stosunku? Skutki jego uprawiania
menu
Polub nas na Facebooku

Seks analny – jak przygotować się do stosunku? Skutki jego uprawiania

NAN

Fot: Jacob Lund / fotolia.com

Seks analny jest dość popularną formą aktywności seksualnej – z badań prof. Zbigniewa Izdebskiego „Seksualność Polaków” wynika, że takie doświadczenia ma co szósty dorosły mieszkaniec naszego kraju), polegającą na stymulacji odbytu partnerki lub partnera. Jest stosowany zarówno przez pary homoseksualne, jak i heteroseksualne.

Seks analny przez wielu mężczyzn uważany jest za atrakcyjny ze względu na to, iż wąskie ścianki odbytu kobiety lub partnera zwiększają intensywność doznań podczas stosunku. U kobiety zaś doznanie silniejszych przeżyć seksualnych podczas miłości analnej umożliwia unerwienie okolic odbytu, szczególnie gdy jego penetracja odbywa się z jednoczesną umiejętną stymulacją pochwy czy łechtaczki.

Seks analny uprawiany jest zarówno w związkach hetero–, jak i homoseksualnych. Możliwe jest także uprawianie stosunku analnego z zastosowaniem odpowiednich przedmiotów, takich jak wibratory czy sztuczne penisy. Stosunek analny odbywa się niekiedy za pomocą palców, całych dłoni lub języka.

Zobaczcie, jak łatwo podgrzać atmosferę w łóżku:

Zobacz film: Jak podgrzać atmosferę w łóżku? Źródło: Dzień Dobry TVN

Seks analny: fisting, fingering, rimming

Seks analny można uprawiać na różne sposoby. Na przykład fisting to określenie stosunku analnego, który polega na penetracji odbytu aż do jelita grubego za pomocą całej dłoni. Należy pamiętać, że jest to bardzo niebezpieczna forma seksu analnego. Podczas jego uprawiania należy bezwzględnie zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa, gdyż niesie za sobą ryzyko urazów i podrażnień, na przykład spowodowanych poprzez zadrapanie partnera lub partnerki zbyt długimi paznokciami. Powstała wskutek tego rana może bardzo łatwo ulec zakażeniu. Podczas takiego stosunku analnego należy używać lubrykantów, aby ułatwić penetracje odbytu. Żeby nie doszło do zakażenia wirusem HIV trzeba używać jednorazowych rękawiczek lateksowych.

Inną formą miłości analnej jest fingering, czyli penetracja odbytu partnera tylko za pomocą palców.

Seks analny to również rimming, inaczej anilingus, czyli stosunek oralny polegający na pieszczeniu językiem okolic odbytu. Partnerzy seksualni stosują go niekiedy jako rodzaj gry wstępnej do klasycznego stosunku analnego. Przy tej, jak i przy wszystkich rodzajach aktywności seksualnej, należy pamiętać o zachowaniu zasad higieny osobistej.

Jak przygotować się do seksu analnego?

Przed stosunkiem analnym należy skorzystać z toalety. Należy też bardzo dokładnie oczyścić jelita, stosując irygację, czyli metodę polegającą na przepłukaniu odbytu wodą lub naparem z rumianku za pomocą gruszki do lewatywy lub specjalnych wlewek jednorazowych dostępnych w aptekach.

By seks analny był przyjemny i bezpieczny, okolice odbytu należy możliwie najdokładniej oczyścić z resztek kału oraz znajdujących się tam bakterii.

Podczas stosunku analnego koniecznie należy stosować lubrykant (czyli preparat nawilżający, najlepiej wyprodukowany na bazie wody), gdyż ścianki odbytu oraz jelita nie są dostatecznie nawilżone w naturalny sposób. Lubrykant zmniejsza też ból oraz znacznie ułatwia ruchy frykcyjne.

Czy uprawiałeś kiedyś seks analny?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Ważne jest też dobre przygotowanie partnerów do stosunku analnego, np. muszą oni pamiętać, by penetracja nie była zbyt gwałtowna. Dzięki zachowaniu delikatności zmniejsza się ryzyko wystąpienia negatywnych konsekwencji miłości analnej. Należy też pamiętać, że seks analny może nieść ze sobą wiele niebezpieczeństw dla zdrowia. Dlatego warto się zabezpieczyć, stosując podczas uprawiania miłości analnej ochronę w postaci wzmocnionej prezerwatywy zaprojektowanej specjalnie z myślą o tej formie aktywności seksualnej.

Krew po seksie analnym

W czasie stosunku analnego może dochodzić do uszkodzenia okolic odbytu. Należy bowiem pamiętać, że nie jest on przystosowany naturalnie do penetracji. Dlatego seks analny często kończy się otarciami, zadrapaniami, podrażnieniami błony śluzowej, czego konsekwencją mogą stać się mniej lub bardziej obfite krwawienia. W takich przypadkach aż do zagojenia się ran i otarć należy powstrzymać się od dalszych kontaktów seksualnych lub przynajmniej zdecydowanie je ograniczyć, ewentualnie stosować podczas stosunków analnych zwiększone ilości lubrykantów w celu zwiększenia nawilżenia wrażliwych miejsc.

Krew po seksie analnym może wynikać również z innych przyczyn. W taki sposób objawiają się żylaki odbytu (hemoroidy) lub inne, czasem bardzo poważne schorzenia, np.:

  • polipy i nowotwór jelita grubego,
  • szczelina odbytu,
  • zmiany naczyniowe (angiodysplazja),
  • nieprawidłowe funkcjonowanie uchyłków jelita grubego.
  • Dlatego powtarzające się krwawienia z odbytu powinny nas skłonić do wizyty u lekarza.

Konsekwencje seksu analnego

Stosunek analny nie jest naturalny z biologicznego punktu widzenia, a nieprzystosowanie do niego odbytu może pociągać za sobą wiele konsekwencji i zagrożeń. Uprawianie miłości analnej zwiększa ryzyko np.: perforacji jelita, wypadania odbytnicy, osłabienia sprawności zwieracza, hemoroidów, nietrzymania kału, zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, wirusowym zapaleniem wątroby typu A, wirusowym zapaleniem wątroby typu C lub bakteriami E. coli (Escherichia coli). Z tego powodu należy pamiętać, aby stosunki analne nie stały się dominującą formą aktywności seksualnej, lecz były tylko jej urozmaiceniem. Miłość analna może nieść ze sobą duże ryzyko zakażenia wirusem HIV, który wywołuje zespół nabytego niedoboru odporności, czyli AIDS.

Zobaczcie, jakie jedzenie zwiększa libido:

Zobacz film: Jedzenie, które zwiększa i zmniejsza libido. Źródło: Stylowy Magazyn

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
718
94
Polecamy
Na czym polega miłość grecka?
Porady, informacje.
Na czym polega miłość grecka? Porady, informacje. Dzień Dobry TVN
Pozycja 69 w praktyce.
Na czym polega pozycja 69?
Pozycja 69 w praktyce. Na czym polega pozycja 69? Dzień Dobry TVN
Kulki analne – Co to są kulki analne, do czego służą i jak ich używać?
Kulki analne – Co to są kulki analne, do czego służą i jak ich używać? TVN zdrowie
Wszystko, co musisz wiedzieć zanim zaczniesz uprawiać seks oralny
Wszystko, co musisz wiedzieć zanim zaczniesz uprawiać seks oralny TVN zdrowie
Komentarze (6)
Natusika
Mam pytanie jak mam się zachować jeżeli to pierwszy raz mój i jego
Czytaj całość
Dżolanta
@paulinka: no tak - zwłaszcza higiena jest czymś, co strasznie zniechęca...
Czytaj całość
Zosia
Ohydne bo nie macie odpowiednich partnerów mój mąż jest mega delikatny i sex analy jest obłędny polecam w 100 %
Czytaj całość
paulinka
Rozsadzana, zgadzam się z Toba. Ból i higiena to cos, co strasznie zniechęca i sprawia ze, mam negatywne nastawienie. Tak naprawdę każdy kontakt z osoba, której przeszłości nie znamy wiąże się z ryzykiem infekcji.
Czytaj całość
rozsadna
O nie, nigdy się na to nie zgodzę... to obrzydliwe!!!! mój facet cały czas mnie nakłania. ''W czasie stosunku analnego może dochodzić do uszkodzenia okolic odbytu'' fuuuuj!!!!!
Czytaj całość
Jan58
To nienaturalne i obrzydliwe. I chyba niebezpieczne. Przeciez tak przenosza sie jakies choroby.
Czytaj całość
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?