Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest napadowy rumień twarzy i szyi?Jak odróżnić go od chorób o podobnych objawach?
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest napadowy rumień twarzy i szyi?Jak odróżnić go od chorób o podobnych objawach?

Kobieta, która zasłania twarz

Fot: Peter Dazeley / gettyimages.com

Nagłe zaczerwienie twarzy, szyi i dekoltu, czyli rumień naczynioruchowy to stosunkowo częsta dolegliwość. Mimo że cześć lekarzy nie uważa jej za chorobę, a jedynie za defekt kosmetyczny to może ona uprzykrzyć życie. Skąd się bierze rumień i jak sobie z nim poradzić?

Napadowy rumień twarzy i szyli, nazywany też rumieniem naczynioruchowym może się pojawić z różnych powodów. Łączy się go ze stresem, zjedzeniem czegoś ostrego czy alkoholem. Mimo że takie nagłe zaczerwienienie twarzy, szyi i dekoltu może być kłopotliwe, to lekarze podchodzą do tej przypadłości bardzo różnie. Jedni widzą w niej chorobę, inni jedynie defekt kosmetyczny, który nie wymaga specjalistycznego leczenia.

Zobacz także:

Marzysz o tali osy? Sięgnij po hula-hoop!

Detergenty podrażniają twoją skórę? Przyczyną problemów może być kontaktowe zapalenie skóry

Jak się pozbyć nadmiaru skóry po odchudzaniu?

Napadowy rumień twarzy i szyi - przyczyny

Występowanie zaczerwieniania na skórze może się pojawiać z różnych przyczyn. Zadaniem specjalistów taka reakcja skóry może być uwarunkowana genetycznie, ale nie tylko. Zaczerwienienie mogą wywołać także:

  • stres;
  • alkohol;
  • gwałtowna zmiana temperatury;
  • skok ciśnienia;
  • wysiłek fizyczny.

Dolegliwość najczęściej pojawia się u osób, które mają skórę wrażliwą, naczynkową lub bardzo jasną karnację.

Napadowy rumień twarzy i szyi - objawy 

Charakterystyczne dla schorzenia czerwone plamy pojawiają najczęściej na policzkach, brodzie, szyi oraz dekolcie. Wielkość i rodzaj zaczerwienienia może być bardzo różny. U niektórych osób obserwuje się jedynie delikatnie "pajączki", a u innych mocno rozszerzone naczynia krwionośne, które tworzą na skórę dużą czerwona plamę.

Napadowy rumień twarzy i szyi - leczenie

Kluczowe znaczenie w leczeniu napadowego rumienia twarzy i szyi ma unikanie czynników drażniących. Osoby z tym schorzeniem muszą wybierać delikatniejsze kosmetyki (przeznaczone dla skóry naczynkowej), a także chronić skórę przed słońcem i zrezygnować z korzystania z solarium. Nieestetycznych zaczerwienień można się pozbyć na dwa sposoby - farmakologicznie lub wykonując odpowiednie zabiegi kosmetyczne z wykorzystaniem laserów.

Osobom, które zdecydują się na leczenie farmakologiczne przepisuje się leki na bazie bromonidyny do stosowania miejscowego. Natomiast zabiegi laserowe pozwalają zamknąć naczynia, które tworzą na skórze rumień. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jedna wizyta w gabinecie kosmetycznym to zdecydowanie za mało. Różnica i poprawa wyglądu skóry pojawia się dopiero po wykonaniu 3-5 zabiegów

Tuż po zabiegu nie można robić nic, co mogłoby jeszcze bardziej podrażnić skórę. Odradza się stosowanie peelingów, kosmetyków na bazie alkoholu, trzeba także chronić skórę przed działaniem promieni słonecznych.

Warto podkreślić, że zabiegi laserowe nie są dla wszystkich. Nie można ich wykonać u kobiet w ciąży oraz tych, które karmią piersią. Przeciwwskazaniem są także aktywna opryszczka, przeziębienie, cukrzyca, zaburzenia krzepliwości, skłonność do przebarwień oraz stosowanie suplementów zawierających dziurawiec, nagietek lekarski oraz pochodne witaminy A. Zabiegu nie wykonuje się również u osób, które są w trakcie antybiotykoterapii.

Napadowy rumień twarzy i szyi - z jakimi schorzenia bywa mylony?

Napadowy rumień często bywa brany za pierwszy objaw:

  • trądziku różowatego - u osób z tym schorzeniem w pierwszej fazie choroby faktycznie pojawiają zaczerwienia, jednak z czasem w ich obrębie tworzą się krosty i grudki.
  • tocznia - zaliczany jest chorób tkanki łącznej. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów schorzenie jest zaczerwienienie twarzy - przede wszystkim policzków i nosa - które kształtem przypomina motyla. W postaci przypadku tocznia ograniczonego zmiany ograniczają się do skóry, u pacjentów z postacią układową zaatakowane mogą zostać niemal wszystkie narządy. Najczęściej jednak chorzy mają problemy ze stawami.
  • nadciśnienia tętniczego - rumień, który pojawił się po wysiłku lub wypiciu alkoholu - zwłaszcza u osób starszych - może świadczyć o nadciśnieniu tętniczym. Aby je wykluczyć lub potwierdzić warto zacząć regularnie mierzyć ciśnienie krwi. Trzeba sobie zdawać sprawę, że wcześnie wykryte nadciśnienie daje się wyleczyć, ale pozostawione samo sobie może doprowadzić do udaru lub zawału serca.
  • nadczynności tarczycy - jeśli "rumieńcom" towarzyszą uderzenia gorąca warto zrobić badania krwi z oznaczeniem hormonów kontrolujących pracę gruczołu. 
  • alergią lub pokrzywką - jeśli zmiany na skórze są wywołane alergenem po przyjęciu leków przeciwhistaminowych powinny ustąpić. W przypadku pokrzywki pojawieniu się takich zmian towarzyszy też uporczywy świąd.

Z takim schorzeniem zmaga się bohaterka programu Co mi dolega?, który można oglądać na antenie Discovery life. Czy lekarze prawidłowo zdiagnozowali kobietę? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Co to jest napadowy rumień twarzy i szyi? Źródło: Discovery life

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
87
9
Komentarze (0)
Nie przegap
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni