Ultradźwięki to fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Dolna granica ultradźwięków to częstotliwość 20 kHz, z kolei górna to 1 GHz. Człowiek nie jest w stanie ich usłyszeć. Słyszą je tylko zwierzęta. Mogą je także emitować ultradźwięki. Ultradźwięki wykorzystuje się w celach terapeutycznych, między innymi w celu uśmierzenia bólu, stymulacji komórkowej poprzez wywoływanie zjawisk fizjologicznych spowodowanych działaniami termicznymi.
Ultradźwięki w medycynie
Główne wskazania do stosowania terapii ultradźwiękowej to między innymi:
- wspomaganie procesów naprawczych uszkodzonych tkanek
- przyspieszające gojenie ran i zrost kostny
- ograniczenia ruchomości stawów spowodowane przykurczem więzadeł, powięzi i innych podobnych struktur. Ultradźwięki mają działanie przeciwzapalne
- działanie przeciwbólowe – aplikacja w tzw. punktach wyzwalających
Ultradźwięki w kosmetyce
Ultradźwięki stosuje się również w kosmetyce. Najbardziej znanym zabiegiem jest peeling kawitacyjny, który idealnie oczyszcza pory. Zabiegi z ich wykorzystaniem ultradźwięków są więc niezwykle skuteczne.
Oprócz tego ultradźwięki wykorzystuje się do do redukcji zmarszczek i poprawy napięcia skóry, usuwania sińców pod oczami. Dzięki ultradźwiękom możemy również usunąć przebarwienia oraz blizny, a także zmniejszyć nadmiar tkanki tłuszczowej.
Ultradźwięki - przeciwwskazania
Ultradźwięki nie mogą być stosowane u osób, które zmagają się z chorobą nowotworową. Przeciwwskazaniem jest także ciąża oraz wszczepiony rozruszniki serca. Z ultradźwięków nie mogą korzystać cierpiący na żylaki.