Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest HIFU? Efekty po liftingu HIFU
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest HIFU? Efekty po liftingu HIFU

lifting

Fot. JackF / Getty Images

HIFU to jeden z najbardziej skutecznych i bezpiecznych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, który wykorzystuje ultradźwięki do poprawy napięcia i zwiększenia elastyczności skóry czy redukowania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Niestety jest to kosztowna metoda.

HIFU to nowoczesna oferta salonów medycyny estetycznej, która cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie. W HIFU ultradźwięki dostarczane są frakcyjnie do głębokich warstw skóry. Jest to niechirurgiczny sposób uniesienia opadających wraz z wiekiem tkanek, który poprawia gęstość i napięcie skóry. Zabieg jest mało bolesny i wiąże się z minimalnym ryzykiem powikłań. Można go wykonywać bez względu na panującą porę roku.

Czym jest HIFU?

HIFU (z ang. High Intensity Focused Ultrasound) to zabieg z zakresu medycyny estetycznej wykorzystujący ultradźwięki. Polega na precyzyjnym skupieniu skoncentrowanej wiązki fali ultradźwiękowej o wysokiej energii na niewielkim punktowym obszarze ciała. Ultradźwięki docierają do głęboko położonych warstw skóry (w zależności od typu głowicy mogą sięgać na głębokość 1,5 mm, 3 mm, 4,5 mm, a nawet 13 mm), która podczas zabiegu poddawana jest ablacji, przy czym nie jest naruszana warstwa naskórkowa. W konsekwencji zachodzą zjawiska:

  • termiczne – tkanka absorbuje falę ultradźwiękową, a powstały miejscowy efekt cieplny wywołuje koagulację tkanki (następuje rozgrzanie do około 60–70°C termicznych punktów koagulacji, czyli TCPs – Thermal Coagulation Points),
  • mechaniczne – wewnątrz komórki wytwarzane są pęcherzyki gazu, następuje wzrost ciśnienia w jej wnętrzu, na skutek czego struktura komórki ulega zniszczeniu.

Co to jest HIFU lifting?

Metodą HIFU najczęściej wykonywany jest lifting twarzy i szyi. Jest to mało bolesny i nieinwazyjny zabieg określany powszechnie jako lifting bez skalpela. Metoda ta nie wymaga dłuższego okresu rekonwalescencji, przez co nie ogranicza codziennej aktywności.

Zabieg stymuluje produkcję włókien kolagenowych i elastyny. Specjaliści donoszą, że oddziałuje również na warstwę włóknisto-mięśniową, powodując jej obkurczenie. Zabieg HIFU na twarz wygładza, zagęszcza i poprawia napięcie skóry. Ponadto zapewnia redukcję zmarszczek, zwłaszcza tzw. zmarszczek palacza i kurzych łapek, uniesienie podbródka i brwi, zmniejszenie wiotkości dolnej powieki i odmłodzenie owalu twarzy. Opóźnia proces starzenia się skóry i spłyca bruzdę nosowo-wargową. Zapewnia wymodelowanie linii żuchwy przez zmniejszenie opadających policzków. Wskazaniem do zabiegu są także rozszerzone pory skórne, rozstępy i blizny.

Skuteczność metody HIFU

Skuteczność metody HIFU jest bardzo wysoka. Wyraźną poprawę kondycji skóry zauważa się bezpośrednio po zabiegu, który trwa najczęściej około 30 minut. Jednakże najlepsze rezultaty uzyskuje się w ciągu kilku miesięcy (najczęściej po 90 dniach, kiedy nastąpi zakończenie procesu regeneracji i wytwarzania nowego kolagenu). Należy podkreślić, że zabiegi oparte na metodzie HIFU są w większości przypadków jednorazowe. Wielu specjalistów wskazuje, że lifting HIFU może z powodzeniem stanowić alternatywne rozwiązanie dla innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

Koszt HIFU

Cena HIFU zależy od miejsca poddawanego działaniu ultradźwięków. Przykładowo zabieg wykonywany na całej twarzy to koszt rzędu około 4000 zł, na podbródku – 2000 zł, a na brzuchu – 4500 zł.

HIFU – skutki uboczne

Ryzyko działań niepożądanych liftingu HIFU jest niewielkie. Przez około 2 godzin po zabiegu utrzymuje się lekkie zaczerwienienie, a przez kilka dni pacjentowi może dokuczać nadwrażliwość i delikatna bolesność w miejscu wykonywania liftingu. Bardzo rzadko zdarza się przemijająca parestezja zakończeń nerwów czuciowych. Maksymalnie może utrzymywać się do 3–4 miesięcy.

Przeciwwskazania do HIFU

Liftingu HIFU nie przeprowadza się co najmniej przez 2 tygodnie po zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego i botoksu. Przeciwwskazaniem są ponadto: choroby serca, zaburzenia krążenia krwi, dermatozy, choroby skóry, otwarte rany i skłonność do powstawania keloidów. HIFU nie powinien być przeprowadzany u kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią oraz u osób zażywających leki przeciwzapalne, posiadających rozrusznik serca i inne metalowe implanty. Nie należy go wykonywać u chorych z padaczką, przewlekłymi chorobami neurologicznymi i niewyrównaną cukrzycą.

Inne zastosowanie metody HIFU

Mimo że HIFU jest wykorzystany w zabiegach estetycznych od niedawna, to skoncentrowana wiązka ultradźwięków w medycynie stosowana jest od ponad 20 lat. Technologia HIFU znalazła zastosowanie w leczeniu mięśniaków macicy i nowotworów, a szczególnie raka prostaty, pęcherza moczowego czy nerek. Trwają badania nad wprowadzeniem HIFU do leczenia raka piersi i wątroby oraz aktywacji lekarstw antyrakowych. HIFU w przypadku mięśniaków kieruje skupioną wiązkę fal ultradźwiękowych o dużym natężeniu do wnętrza guza, gdzie energia ulega rozproszeniu i wytwarza ciepło, a podnosząc temperaturę tkanki, prowadzi do zabicia chorych komórek bez niszczenia zdrowych. Zabieg prowadzony jest w trybie ambulatoryjnym, a pacjent może opuścić gabinet godzinę po zabiegu. HIFU pozwala na usunięcie dużych mięśniaków. Jego skuteczność szacowana jest na 90%. Skutkuje zniwelowaniem bólu, krwawień i obfitych miesiączek. W ciągu pół roku od zabiegu masa mięśniaka zmniejsza się średnio o 70–80%.

Znane jest także zastosowanie HIFU na okolice brzucha, talii, kolan, pośladków, piersi, wewnętrznej i zewnętrznej strony ud czy ramion celem zmniejszenia warstwy tkanki tłuszczowej. Zapewnia pomoc w miejscowym modelowaniu sylwetki. Jest szczególnie popularny wśród osób zmagających się z problemem zwiotczenia skóry po znacznej utracie masy ciała oraz kobiet po ciąży.

Zobacz film: Leczenie prostaty metodą HIFU. Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Bagińska I., Gorące ultradźwięki. Technologia HIFU, „Kosmetologia Estetyczna”, 2017, 6(3), s. 291-292.

2. Radziejewska-Choma I., Szaniawska M., Smorąg A., Lifting ultradźwiękami – technologia HIFU, „Aesthetica”, 2018, 25, s. 107-114.

3. Kolczewski P., HIFU – intymne ultradźwięki, „Nowy Gabinet ginekologiczny”, 2017, 3(34), s. 20-21.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
33
1
Polecamy
Lifting wolumetryczny twarzy – wskazania, przebieg i efekty
Lifting wolumetryczny twarzy – wskazania, przebieg i efekty Dzień Dobry TVN
Wampirzy lifting - innowacyjna profilaktyka przeciwstarzeniowa
Wampirzy lifting - innowacyjna profilaktyka przeciwstarzeniowa Dzień Dobry TVN
Czym jest ultraformer?
Efekty liftingu bez skalpela i przeciwwskazania do zabiegu
Czym jest ultraformer? Efekty liftingu bez skalpela i przeciwwskazania do zabiegu TVN zdrowie
Co to jest thermage?
Jakie są efekty i przeciwwskazania do zabiegu thermage?
Co to jest thermage? Jakie są efekty i przeciwwskazania do zabiegu thermage? TVN zdrowie
Komentarze (2)
Redakcja serwisu
Dziękujemy za zwrócenie uwagi,
Czytaj całość
Justyna
Coś tu nie pasuje. Przeciwwskazanie choroby nowotworowe wykorzystywany w celu leczenia nkwitworu. Brawo i gratuluję glupoty
Czytaj całość
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok