Polub nas na Facebooku
Czytasz: Odsysanie tłuszczu z brzucha – opis zabiegu i przebieg pooperacyjny
menu
Polub nas na Facebooku

Odsysanie tłuszczu z brzucha – opis zabiegu i przebieg pooperacyjny

Kobieta, która ciągie skórę na brzuchu

Fot: IAN HOOTON / gettyimages.com

Odsysanie tłuszczu z brzucha, ud czy twarzy to zabieg, który pozwala na modelowanie kształtu sylwetki i usuwanie wad estetycznych. Nie jest to jednak metoda leczenia otyłości czy znacznej nadwagi. Sposobem na redukcję tkanki tłuszczowej mogą też być inne, mniej inwazyjne procedury.

Odsysanie tłuszczu (liposukcja) to zabieg chirurgiczny, który nie jest obojętny dla zdrowia. Dla uzyskania właściwego efektu powinien być wykonany z największą starannością, a postępowanie w okresie pooperacyjnym musi być zgodne z zaleceniami lekarza.

Zobacz także:

Blizny. Jak usuwa się blizny na skórze?

Detergenty podrażniają twoją skórę? Przyczyną problemów może być kontaktowe zapalenie skóry

Grzybica skóry – jakie są objawy? Leczenie grzybicy skóry, domowe sposoby

Czym jest odsysanie tłuszczu z brzucha?

Odsysanie tłuszczu z brzucha to chirurgiczny zabieg, który pozwala na usunięcie nadmiaru tłuszczu z tkanki podskórnej. Sama procedura sprowadza się do wprowadzenia przez powłoki ciała specjalnej końcówki podłączonej do pompy ssącej, przez którą odprowadzane są rozdzielone przez podciśnienie fragmenty tkanki. Ze względu na zakres i lokalizację zabiegu przeprowadzany jest on w znieczuleniu ogólnym. Uzyskanie ostatecznego, korzystnego efektu jest uzależnione od właściwego zakwalifikowania chorego do operacji i znieczulenia, określenia miejsc odsysania tłuszczu oraz od prawidłowego prowadzenia pacjenta w okresie pooperacyjnym.

Odsysanie tłuszczu z brzucha nie jest jedynym tego rodzaju zabiegiem. Liposukcji można też poddać uda (co szczególnie często robi się na ich tylno-bocznych powierzchniach) albo pośladki. Podobne procedury (przy użyciu odpowiednio dostosowanego sprzętu) pozwalają na modelowanie policzków i korektę kształtu twarzy albo na likwidację podwójnego podbródka.

Postępowanie przed zabiegiem odsysania tłuszczu z brzucha

Zanim dojdzie do zabiegu odsysania tłuszczu z brzucha, pacjent musi być odpowiednio przebadany i przygotowany. Ze względu na konieczność wykonania znieczulenia ogólnego operacji nie można poddać np. osób z niestabilnymi chorobami serca, niewyrównanym nadciśnieniem, cukrzycą, zaburzeniami oddychania, niewydolnością wątroby czy nerek.

Kolejną grupą wyłączoną z tego typu zabiegów są osoby z wrodzonymi czy nabytymi zaburzeniami krzepnięcia (np. otrzymujące na stałe środki „rozrzedzające” krew po operacjach kardiochirurgicznych) oraz pacjenci poddawani przewlekłemu leczeniu środkami cytostatycznymi, immunosupresyjnymi czy przeciwzapalnymi (w tym kortykosteroidami).

Kandydaci do zabiegu liposukcji muszą przejść podstawowe badania kontrolne i uzyskać pozytywną opinię internisty oraz anestezjologa. Kolejnym etapem jest kwalifikacja przez chirurga i ustalenie z nim zakresu zabiegu. Niezbędne jest też uzgodnienie przez obie strony, jakiego efektu końcowego można się spodziewać. Niekiedy oczekiwania pacjentów są nierealistyczne – wówczas lekarz odpowiedzialny za rezultat ewentualnej operacji może nie podjąć się jej wykonania. Jeśli zabieg zostaje w takiej sytuacji przeprowadzony, może dojść do poważnego konfliktu (w tym do sporu prawnego) pomiędzy stronami, gdy pacjent zakwestionuje ostateczny rezultat leczenia.

Przebieg zabiegu odsysania tłuszczu z brzucha

Pacjent jest przyjmowany do kliniki dzień wcześniej albo w dniu zabiegu rano. Przez kilkanaście godzin poprzedzających operację musi powstrzymać się od jedzenia, a przez ostatnie 4–6 godzin również od picia jakichkolwiek napojów. Jest to związane z koniecznością wykonania znieczulenia. Lekarz przed operacją zaznacza na skórze orientacyjnie miejsca nacięć powłok i obszary, z których tłuszcz ma być odsysany.

Sam zabieg (włącznie z wprowadzeniem pacjenta do znieczulenia i z wybudzeniem) trwa od godziny do 2–3 godzin – w zależności od ustalonego zakresu operacji. Po jej zakończeniu chory pozostaje w klinice ze względu na możliwość wystąpienia późnych komplikacji okołooperacyjnych, takich jak np. krwawienie czy niebezpieczeństwo powstania zatorów tłuszczowych.

Postępowanie pooperacyjne po odsysaniu tłuszczu z brzucha

Uzyskanie korzystnego efektu zabiegu odsysania tłuszczu jest uzależnione od właściwego prowadzenia pacjenta po operacji i konsekwentnego stosowania się do zaleceń lekarskich. Konieczne jest zwykle noszenie przez kilka tygodni specjalnej odzieży uciskowej i codzienne wykonywanie masażu skóry w miejscu liposukcji w celu uniknięcia powstawania krwiaków i zrostów.

Ile kosztuje odsysanie tłuszczu z brzucha?

Podstawowy koszt zabiegu odsysania tłuszczu z brzucha to zwykle kilka tysięcy złotych. Do ceny samej operacji należy doliczyć wydatki związane z konsultacjami lekarskimi, pobytem w klinice, zakupem odzieży uciskowej, opłatami za masaże czy inne, dodatkowe zabiegi fizjoterapeutyczne poprawiające ostateczny efekt. Dlatego przed podjęciem decyzji o wykonaniu chirurgicznej korekty sylwetki trzeba dobrze przeanalizować wszystkie opcje, ewentualne korzyści i ryzyka. Warto wziąć pod uwagę alternatywne metody (laserowe, ultradźwiękowe) czy wręcz podjęcie próby radykalnej zmiany trybu życia, co także może przełożyć się na korzystny efekt estetyczny związany z likwidacją nadwagi.

Zobacz film i dowiedz się, jak ujędrnić brzuch:

Zobacz film: Ujędrnianie brzucha Źródło: Bez skazy

Bibliografia:

1. M. Alam, H. Gladstone, R. Tung, Dermatologia kosmetyczna, Wrocław 2011.

2. A. Przylipiak, Medycyna estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Warszawa 2017.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
53
4
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?