Oczyszczanie twarzy to zabieg podstawowy w kosmetyce. Należy do niego nie tylko codzienny i dokładny demakijaż, lecz także odpowiednie usuwanie zrogowaceń skóry poprzez peelingi. Pominięcie odpowiedniego oczyszczenia skóry może skutkować utratą elastyczności skóry, pojawieniem się przedwczesnych zmarszczek i niedoskonałości. Należy także nadmienić, że stosowane kosmetyki nie będą działały w pełni dobrze, jeśli nie będą aplikowane na dobrze oczyszczoną skórę. Dobrym sposobem oczyszczania skóry jest kawitacja, która wspomoże także osoby zmagające się z trądzikiem. Można ją wykonać zarówno w gabinecie kosmetycznym, jak i w domu.
Zobacz także: Oksybrazja, czyli delikatny zabieg oczyszczania twarzy – na czym polega i jakie efekty wywołuje
Czym jest kawitacja i jakie są wskazania do jej wykonania
Kawitacja to zjawisko fizyczne. Pod wpływem zmniejszonego ciśnienia zachodzi szybka przemiana cieczy w gaz. Wykorzystanie tego zjawiska w przypadku peelingu kawitacyjnego (nazywanego również potocznie kawitacją) polega na wytworzeniu mikro pęcherzyków wypełnionych rozrzedzonym gazem (w wyniku kontaktu wilgotnej skóry z ultradźwiękami), które pod wpływem wibracji natychmiastowo ulegają rozpadowi. Dzięki temu stare komórki warstwy rogowej naskórka rozpadają się, odsłaniając młodsze i zdrowsze warstwy skóry.
Zobacz także: Peeling do ciała, twarzy i stóp – rodzaje peelingów kosmetycznych i domowe metody złuszczania naskórka
Peeling kawitacyjny jest zabiegiem wykonywanym w salonach kosmetycznych. Złuszcza naskórek, dogłębnie oczyszcza twarz, a do tego jest delikatny i polecany dla każdego typu cery – również delikatnej, wrażliwej, cienkiej i z problemami naczynkowymi. Nie podrażnia skóry, nie pozostawia efektów ubocznych i jest bezbolesny (w przeciwieństwie na przykład do oczyszczania manualnego). Po jego wykonaniu możemy zaobserwować jedynie delikatne zaczerwienienie skóry. Kawitacja ultradźwiękowa hamuje namnażanie bakterii, reguluje gospodarkę wodną, dotlenia i pobudza odbudowę komórek.
Wskazania do jego wykonania to między innymi:
- przetłuszczająca się skóra,
- rozszerzone pory i zaskórniki,
- trądzik pospolity,
- zmęczona, odwodniona skóra, wymagająca regeneracji (na przykład na skutek nadmiernej ekspozycji na słońce),
- skóra z przebarwieniami,
- brak jędrności i sprężystości skóry.
Kawitacja twarzy może być wykorzystywana jako samodzielny zabieg lub pierwszy etap zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki dogłębnemu oczyszczeniu skóra może szybko i łatwo wchłonąć składniki odżywcze zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych.
Peeling kawitacyjny – jak przebiega zabieg
Zabieg kawitacyjny trwa od 30 do 60 minut i podzielony jest na kilka etapów:
Krok 1. Przed rozpoczęciem peelingu cera musi zostać dokładnie oczyszczona z makijażu i stonizowana.
Krok 2. Po oczyszczeniu skóry, na twarz nakładane jest serum lub inna substancja nadająca wilgoć.
Krok 3. Przy użyciu urządzenia przypominającego szpatułkę, które produkuje fale ultradźwiękowe, kosmetyczka usuwa zrogowaciały naskórek i wszelkie inne zanieczyszczenia, które wniknęły w głąb skóry. Najwięcej uwagi poświęca się zwykle najbardziej problematycznym partiom twarzy, takim jak nos i broda.
Na tym etapie możemy odczuwać delikatne łaskotanie, drapanie lub wibracje podobne do tych, które wywołuje szczoteczka elektryczna. Nie jest to jednak bolesne uczucie.
Krok 4. Po wykonanym zabiegu zwykle nakłada się kosmetyk nawilżający lub stosuje inne metody pielęgnacji. Oczyszczanie kawitacyjne może być zakończone masażem twarzy.
Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona jeszcze następnego dnia. Warto też pamiętać, że kawitacja ultradźwiękowa twarzy powinna być wykonywana od września do początku kwietnia. Mocno oczyszczona i złuszczona skóra może być podatna na szkodliwe działanie promieni ultrafioletowych. Dlatego zawsze po peelingu kawitacyjnym należy używać kremów z filtrem przeciwsłonecznym.
Peeling kawitacyjny – jak często można go wykonywać
Kawitację ultradźwiękową można wykonywać przez 5 – 6 tygodni, nie częściej niż raz w tygodniu. Taka wysoka częstotliwość polecana jest osobom, które borykają się ze sporymi zmianami skórnymi i cerą trądzikową. W przypadku cer normalnych peeling kawitacyjny może być połączony z rutynową pielęgnacją skóry twarzy i wykonywany raz w miesiącu. Regeneracja naskórka trwa około 30 dni, dlatego warto powtarzać zabieg po upływie tego okresu.
Peeling kawitacyjny – efekty
Efekty peelingu kawitacyjnego to między innymi:
- dogłębne oczyszczenie,
- likwidacja martwych komórek naskórka,
- pobudzenie krążenia krwi i limfy, a co za tym idzie stymulacja naturalnej odnowy komórek,
- dotlenienie skóry,
-
rozjaśnienie przebarwień,
- zmniejszenie wągrów i innych niedoskonałości,
- leczenie trądziku,
- odświeżenie i wygładzenie,
- wypełnienie zmarszczek,
- ujędrnienie skóry,
- poprawa gospodarki wodnej skóry (efekt nawilżenia).
- Poza tym zabieg kawitacji jest przyjemny i relaksujący.
Peeling kawitacyjny – przeciwwskazania
Jak większość zabiegów z wykorzystaniem ultradźwięków, również w przypadku kawitacji istnieją pewne przeciwwskazania. Należą do nich:
- ciąża i laktacja,
- choroby tarczycy,
- niewydolność krążenia,
- choroby nowotworowe,
- zakrzepowe zapalenie żył,
- osteoporoza,
- padaczka,
- zakażenia i stany zapalne skóry,
- metalowe implanty, rozrusznik serca.
Jak wykonać peeling kawitacyjny w domu
Kawitację twarzy można wykonać również w domowym zaciszu. W tym celu należy wyposażyć się w urządzenie do peelingu kawitacyjnego. Przyrządy do kawitacji w domu często wyposażone są w wyświetlacze LED, które odmierzają czas i ułatwiają przeprowadzenie zabiegu. Poza tym niezbędne będą również waciki i woda przegotowana lub źródlana.
Wykonanie peelingu kawitacyjnego w domu należy zacząć od dokładnego demakijażu. Można też zastosować zwykły peeling (np. drobnoziarnisty), a dopiero potem przejść do kawitacji.
Jeden wacik należy zamoczyć w wodzie i zwilżyć nim twarz przed wykorzystaniem urządzenia. Drugim, suchym wacikiem należy wycierać szpatułkę i zbierać z niej zanieczyszczenia. Należy pamiętać o ciągłym nawilżaniu skóry.
Szpatułkę należy przesuwać po twarzy płynnym ruchem i nie zatrzymywać się na dłużej w jednym miejscu.
Zobacz także: Naturalne kosmetyki do twarzy – sposoby pielęgnacji cery trądzikowej i normalnej
Kolejnym krokiem jest przemycie całej twarzy wodą i nałożenie kosmetyku pielęgnacyjnego. Najlepiej użyć w tym celu serum lub ampułki – ich konsystencja pozwala wniknąć składnikom w głąb skóry. Ponownie przesuwamy szpatułkę po twarzy, dopóki kosmetyk nie zostanie całkowicie wchłonięty przez skórę.
Na koniec można nałożyć maskę lub krem dostosowany do potrzeb skóry.
Poprawnie wykonany zabieg kawitacji pozwoli cieszyć się czystą, zdrową i jędrną skórą twarzy.