Polub nas na Facebooku
Czytasz: Peeling do ciała, twarzy i stóp – rodzaje peelingów kosmetycznych i domowe metody złuszczania naskórka
menu
Polub nas na Facebooku

Peeling do ciała, twarzy i stóp – rodzaje peelingów kosmetycznych i domowe metody złuszczania naskórka

Złuszczanie skóry jest jednym z podstawowych elementów pielęgnacji. Peeling enzymatyczny czy chemiczny pozwala pozbyć się martwych komórek naskórka, dzięki czemu skóra ma szansę na regenerację i przyjęcie składników odżywczych. Poznaj rodzaje peelingów i najbardziej popularne zabiegi peelingujące.

Każdego dnia skóra pozbywa się miliardów komórek. Jeśli na powierzchni skóry będą nawarstwiać się martwe komórki, skóra stanie się sucha, szara, zacznie się łuszczyć, na twarzy będą pojawiać się zaskórniki i wypryski. Regularne złuszczanie nie tylko pozwala pozbyć się martwych komórek z warstwy rogowej naskórka, ale także pobudza procesy regeneracyjne i wspomaga produkcje kolagenu. Skóra staje się jaśniejsza, jędrniejsza i gładsza, a składniki aktywne zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych mogą wniknąć w głębokie warstwy skóry. Możesz wykonywać peelingi ciała, ust, twarzy czy pięt.

Podział peelingów

Podziału peelingów można dokonać, uwzględniając następujące czynniki:

Sposób złuszczania:

  • Peelingi mechaniczne, polegające na złuszczaniu naskórka pastami z drobinkami ścierającymi lub przy użyciu np. tarcz diamentowych.
  • Peelingi chemiczne, enzymatyczne – wykorzystujące substancje chemiczne.
  • Peelingi fizyczne, z użyciem światła lasera, ciekłego azotu lub podtlenku azotu.

Zarówno peelingi enzymatyczne, jak i mechaniczne można wykonywać w domu. Peelingi fizyczne powinny być przeprowadzane pod okiem kosmetyczki.

Zobacz film: Ziołowy peeling na piękne nogi. Źródło: Klinika urody

Głębokość działania:

  • Peelingi powierzchniowe – działające na naskórek, do głębokości 0,45 mm (peelingi enzymatyczne, scrub, brushing, maska peel off).
  • Peelingi średniogłębokie – w obrębie całego naskórka i górnej warstwy skóry (np. peelingi z wykorzystaniem kwasów).
  • Peelingi głębokie – docierające głębiej niż 0,61 mm (peeling ziołowy, dermabrazja).

Tylko peelingi powierzchniowe można wykonywać samodzielnie.

Peeling kawitacyjny twarzy

Peeling kawitacyjny jest łagodnym sposobem na pozbycie się ze skóry zrogowaciałej warstwy naskórka i zanieczyszczeń, a także na stymulację odnowy komórek i poprawę nawodnienia skóry.

Peeling kawitacyjny przebiega w następujących sposób:

  1. Oczyszczoną twarz zwilża się wodą lub serum.
  2. Kosmetyczka przykłada do twarzy urządzenie przypominające szpatułkę, które emituje fale ultradźwiękowe. Przesuwa głowicę po całej twarzy, skupiając się najbardziej na czole, nosie i brodzie.
  3. W wyniku kontaktu urządzenia z wilgotną skórą wytwarzają się mikro pęcherzyki wypełnione rozrzedzonym gazem, które ulegają rozpadowi pod wpływem wibracji. To powoduje rozpad martwych komórek naskórka.
  4. Po wykonanym peelingu na twarz nakładana jest substancja odżywcza lub stosowane są dalsze zabiegi pielęgnacyjne.

Jak zrobić domowy peeling? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak przygotować domowy peeling pomarańczowy? Źródło: Klinika urody.

    Peeling kawitacyjny to delikatny zabieg polecany osobom z każdym typem cery. Dogłębnie oczyszcza i dotlenia skórę, rozjaśnia przebarwienia, leczy trądzik i poprawia gospodarkę wodną skóry. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania, do których zalicza się między innymi:

    • ciążę i laktację,
    • choroby tarczycy,
    • choroby nowotworowe,
    • zakrzepowe zapalenie żył,
    • niewydolność krążenia,
    • osteoporozę,
    • stany zapalne skóry.

    Peeling enzymatyczny twarzy i ciała

    Do wykonania tego typu peelingu wykorzystuje się zwykle enzymy roślinne. Jest bezpieczny i delikatny – polecany osobom ze skórą wrażliwą, suchą i naczynkową. Nie zawiera drobinek ścierających, dlatego zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnień mechanicznych.

    Peeling enzymatyczny złuszcza skórę poprzez rozpuszczenie warstwy rogowej naskórka (dzięki enzymom roślinnym – papainie i bromelainie). Nakłada się go jak maseczkę i po kilku lub kilkunastu minutach spłukuje wodą, usuwa wacikiem nasączonym tonikiem lub hydrolatem (np. wodą lawendową bądź różaną). Na rynku kosmetycznych dostępnych jest wiele produktów, które z powodzeniem można wykonywać w domu.

    Zobacz film: Jak zadbać o skórę latem? Źródło: 36,6

    Peeling kawowy – ujędrniający i antycellulitowy peeling ciała

    Kofeina zawiera przeciwutleniacze, chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, pobudza krążenie krwi i przepływ limfy w skórze. Dzięki temu ma działania antycellulitowe i wygładzające, a do tego usuwa martwe komórki skóry i rozjaśnia zaczerwienienia.

    Peeling z kawy możesz kupić w formie gotowych kosmetyków lub wykonać go samodzielnie. Oto przepisy na domowe peelingi z kofeiną:

    Kawa i oliwa

    Pół szklanki odsączonych fusów z kawy wymieszaj dokładnie z 2 lub 3 łyżkami oliwy. Nałóż maź na uda i masuj okrężnymi ruchami ręką lub rękawicą do peelingu przez kilka do kilkunastu minut. Na koniec umyj ciało żelem pod prysznic.

    Kawa, cukier i olejek

    Pół szklanki fusów połącz z 2-3 łyżkami olejku pielęgnacyjnego i połową szklanki brązowego cukru. Postępuj jak w pierwszym przepisie. Ta metoda jest bardziej intensywna i silniej ściera naskórek niż peeling z kawy i oliwy.

    Kawa, sól, żel pod prysznic i balsam

    Do niewielkiego naczynia nalej żel pod prysznic i dodaj 3 łyżeczki zmielonej kawy (jeśli konsystencja nie będzie zwarta a kolor ciemny – dodaj więcej kawy). Wsyp łyżeczkę soli kuchennej i dodaj niewielką ilość balsamu do ciała. Masuj ciało, a po masażu pozostaw mieszankę na ciele przez kilka minut, aby substancje pielęgnacyjne mogły przeniknąć w głąb skóry.

    Zobacz film: Peeling na bazie kawy - jak go przygotować? Źródło: W dobrym stylu.

    Peeling do ust

    Tak samo, jak skóra twarzy, tak i cienka, wrażliwa skóra ust, potrzebuje regularnego złuszczania. Peelingi do ust muszą być bardzo delikatne, aby nie podrażnić skóry warg. Z powodzeniem możesz wykonać je w domu, wykorzystując naturalne składniki. Pomysły na domowy peeling do ust:

    Miód i cukier

    Łyżeczkę miodu wymieszaj z 2 łyżeczkami białego cukru, odrobiną oliwy z oliwek. Mieszankę możesz wzbogacić o ekstrakt z pomarańczy. Peeling zamknij w słoiczku i wstaw na 20 minut do lodówki. Nałóż odrobinę na usta i masuj przez kilka minut. Spłucz wodą.

    Olej kokosowy, olejek jojoba, cukier

    Łyżeczkę każdego ze składników dokładnie wymieszaj i przełóż do słoika. Peeling nałóż na usta, wykonaj delikatny masaż i spłucz.

    Wazelina i szczoteczka

    Ten rodzaj peelingu to po prostu masaż ust z wykorzystaniem szczoteczki do zębów i wazeliny. Na szczoteczkę nałóż odrobinę wazeliny i masuj usta okrężnymi ruchami.

    Zobacz film: Cytrusowy peeling na stopy. Źródło: Klinika urody

    Peeling cukrowy – do stóp, łokci i kolan

    Peeling cukrowy świetnie nadaje się do złuszczania grubej skóry stóp, łokci i kolan. Ze względu na zawarte w nim duże drobinki cukru, raczej nie powinno wykorzystywać się go do peelingowania twarzy – może wywołać podrażnienia.

    Peeling cukrowy, oprócz tego, że usuwa martwe komórki, działa też antybakteryjnie, a dzięki wykorzystaniu oleju, dostarcza też skórze składniki odżywcze. Do jego wykonania wystarczą dwa składniki: cukier i oliwa z oliwek (lub inny olej, na przykład kokosowy). Mieszankę możesz wzbogacić sokiem z cytryny.

    Po wykonaniu każdego peelingu nie zapomnij o nawilżeniu skóry. Pamiętaj też, że skóra pozbawiona warstwy martwych komórek jest bardziej podatna na działanie promieni UV, dlatego przed wyjściem z domu koniecznie nałóż krem z filtrem przeciwsłonecznym.

    Zobacz film: Czy peelingi działają? Źródło: Wiem co jem

    Czy artykuł okazał się pomocny?
    Tak Nie
    3
    0
    Polecamy
    Rodzaje peelingów do twarzy.
Stosowanie i efekty peelingu.
Sposoby na przygotowanie domowego peelingu twarzy
    Rodzaje peelingów do twarzy. Stosowanie i efekty peelingu. Sposoby na przygotowanie domowego peelingu twarzy Dzień Dobry TVN
    Domowy peeling kawowy – przepis i efekty stosowania
    Domowy peeling kawowy – przepis i efekty stosowania Dzień Dobry TVN
    Domowy peeling do twarzy.
Przepisy dla cery wrażliwej i naczynkowej
    Domowy peeling do twarzy. Przepisy dla cery wrażliwej i naczynkowej TVN zdrowie
    Peeling mechaniczny – jakie są jego rodzaje?
Efekty uboczne peelingu ziarnistego
    Peeling mechaniczny – jakie są jego rodzaje? Efekty uboczne peelingu ziarnistego TVN zdrowie
    Komentarze (0)
    Nie przegap
    Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
    Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
    Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
    Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
    Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
    Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
    Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
    Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
    Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
    Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
    Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
    Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty