Każdego dnia skóra pozbywa się miliardów komórek. Jeśli na powierzchni skóry będą nawarstwiać się martwe komórki, skóra stanie się sucha, szara, zacznie się łuszczyć, na twarzy będą pojawiać się zaskórniki i wypryski. Regularne złuszczanie nie tylko pozwala pozbyć się martwych komórek z warstwy rogowej naskórka, ale także pobudza procesy regeneracyjne i wspomaga produkcje kolagenu. Skóra staje się jaśniejsza, jędrniejsza i gładsza, a składniki aktywne zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych mogą wniknąć w głębokie warstwy skóry. Możesz wykonywać peelingi ciała, ust, twarzy czy pięt.
Podział peelingów
Podziału peelingów można dokonać, uwzględniając następujące czynniki:
Sposób złuszczania:
-
Peelingi mechaniczne, polegające na złuszczaniu naskórka pastami z drobinkami ścierającymi lub przy użyciu np. tarcz diamentowych.
-
Peelingi chemiczne, enzymatyczne – wykorzystujące substancje chemiczne.
-
Peelingi fizyczne, z użyciem światła lasera, ciekłego azotu lub podtlenku azotu.
Zarówno peelingi enzymatyczne, jak i mechaniczne można wykonywać w domu. Peelingi fizyczne powinny być przeprowadzane pod okiem kosmetyczki.
Głębokość działania:
-
Peelingi powierzchniowe – działające na naskórek, do głębokości 0,45 mm (peelingi enzymatyczne, scrub, brushing, maska peel off).
-
Peelingi średniogłębokie – w obrębie całego naskórka i górnej warstwy skóry (np. peelingi z wykorzystaniem kwasów).
-
Peelingi głębokie – docierające głębiej niż 0,61 mm (peeling ziołowy, dermabrazja).
Tylko peelingi powierzchniowe można wykonywać samodzielnie.
Peeling kawitacyjny twarzy
Peeling kawitacyjny jest łagodnym sposobem na pozbycie się ze skóry zrogowaciałej warstwy naskórka i zanieczyszczeń, a także na stymulację odnowy komórek i poprawę nawodnienia skóry.
Peeling kawitacyjny przebiega w następujących sposób:
- Oczyszczoną twarz zwilża się wodą lub serum.
- Kosmetyczka przykłada do twarzy urządzenie przypominające szpatułkę, które emituje fale ultradźwiękowe. Przesuwa głowicę po całej twarzy, skupiając się najbardziej na czole, nosie i brodzie.
- W wyniku kontaktu urządzenia z wilgotną skórą wytwarzają się mikro pęcherzyki wypełnione rozrzedzonym gazem, które ulegają rozpadowi pod wpływem wibracji. To powoduje rozpad martwych komórek naskórka.
- Po wykonanym peelingu na twarz nakładana jest substancja odżywcza lub stosowane są dalsze zabiegi pielęgnacyjne.
Jak zrobić domowy peeling? Dowiesz się tego z naszego filmu
Peeling kawitacyjny to delikatny zabieg polecany osobom z każdym typem cery. Dogłębnie oczyszcza i dotlenia skórę, rozjaśnia przebarwienia, leczy trądzik i poprawia gospodarkę wodną skóry. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania, do których zalicza się między innymi:
- ciążę i laktację,
- choroby tarczycy,
- choroby nowotworowe,
-
zakrzepowe zapalenie żył,
- niewydolność krążenia,
- osteoporozę,
- stany zapalne skóry.
Peeling enzymatyczny twarzy i ciała
Do wykonania tego typu peelingu wykorzystuje się zwykle enzymy roślinne. Jest bezpieczny i delikatny – polecany osobom ze skórą wrażliwą, suchą i naczynkową. Nie zawiera drobinek ścierających, dlatego zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnień mechanicznych.
Peeling enzymatyczny złuszcza skórę poprzez rozpuszczenie warstwy rogowej naskórka (dzięki enzymom roślinnym – papainie i bromelainie). Nakłada się go jak maseczkę i po kilku lub kilkunastu minutach spłukuje wodą, usuwa wacikiem nasączonym tonikiem lub hydrolatem (np. wodą lawendową bądź różaną). Na rynku kosmetycznych dostępnych jest wiele produktów, które z powodzeniem można wykonywać w domu.
Peeling kawowy – ujędrniający i antycellulitowy peeling ciała
Kofeina zawiera przeciwutleniacze, chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, pobudza krążenie krwi i przepływ limfy w skórze. Dzięki temu ma działania antycellulitowe i wygładzające, a do tego usuwa martwe komórki skóry i rozjaśnia zaczerwienienia.
Peeling z kawy możesz kupić w formie gotowych kosmetyków lub wykonać go samodzielnie. Oto przepisy na domowe peelingi z kofeiną:
Kawa i oliwa
Pół szklanki odsączonych fusów z kawy wymieszaj dokładnie z 2 lub 3 łyżkami oliwy. Nałóż maź na uda i masuj okrężnymi ruchami ręką lub rękawicą do peelingu przez kilka do kilkunastu minut. Na koniec umyj ciało żelem pod prysznic.
Kawa, cukier i olejek
Pół szklanki fusów połącz z 2-3 łyżkami olejku pielęgnacyjnego i połową szklanki brązowego cukru. Postępuj jak w pierwszym przepisie. Ta metoda jest bardziej intensywna i silniej ściera naskórek niż peeling z kawy i oliwy.
Kawa, sól, żel pod prysznic i balsam
Do niewielkiego naczynia nalej żel pod prysznic i dodaj 3 łyżeczki zmielonej kawy (jeśli konsystencja nie będzie zwarta a kolor ciemny – dodaj więcej kawy). Wsyp łyżeczkę soli kuchennej i dodaj niewielką ilość balsamu do ciała. Masuj ciało, a po masażu pozostaw mieszankę na ciele przez kilka minut, aby substancje pielęgnacyjne mogły przeniknąć w głąb skóry.
Peeling do ust
Tak samo, jak skóra twarzy, tak i cienka, wrażliwa skóra ust, potrzebuje regularnego złuszczania. Peelingi do ust muszą być bardzo delikatne, aby nie podrażnić skóry warg. Z powodzeniem możesz wykonać je w domu, wykorzystując naturalne składniki. Pomysły na domowy peeling do ust:
Miód i cukier
Łyżeczkę miodu wymieszaj z 2 łyżeczkami białego cukru, odrobiną oliwy z oliwek. Mieszankę możesz wzbogacić o ekstrakt z pomarańczy. Peeling zamknij w słoiczku i wstaw na 20 minut do lodówki. Nałóż odrobinę na usta i masuj przez kilka minut. Spłucz wodą.
Olej kokosowy, olejek jojoba, cukier
Łyżeczkę każdego ze składników dokładnie wymieszaj i przełóż do słoika. Peeling nałóż na usta, wykonaj delikatny masaż i spłucz.
Wazelina i szczoteczka
Ten rodzaj peelingu to po prostu masaż ust z wykorzystaniem szczoteczki do zębów i wazeliny. Na szczoteczkę nałóż odrobinę wazeliny i masuj usta okrężnymi ruchami.
Peeling cukrowy – do stóp, łokci i kolan
Peeling cukrowy świetnie nadaje się do złuszczania grubej skóry stóp, łokci i kolan. Ze względu na zawarte w nim duże drobinki cukru, raczej nie powinno wykorzystywać się go do peelingowania twarzy – może wywołać podrażnienia.
Peeling cukrowy, oprócz tego, że usuwa martwe komórki, działa też antybakteryjnie, a dzięki wykorzystaniu oleju, dostarcza też skórze składniki odżywcze. Do jego wykonania wystarczą dwa składniki: cukier i oliwa z oliwek (lub inny olej, na przykład kokosowy). Mieszankę możesz wzbogacić sokiem z cytryny.
Po wykonaniu każdego peelingu nie zapomnij o nawilżeniu skóry. Pamiętaj też, że skóra pozbawiona warstwy martwych komórek jest bardziej podatna na działanie promieni UV, dlatego przed wyjściem z domu koniecznie nałóż krem z filtrem przeciwsłonecznym.