W labioplastyce bardzo ważne jest przygotowanie psychiczne kobiety do zabiegu. Lekarz oraz pielęgniarki powinni otoczyć pacjentkę kompleksową opieką, tak aby czuła się pewnie zarówno w trakcie, jak i przed oraz po zabiegu.
Labioplastyka warg sromowych - na czym polega?
Labioplastyka jest zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej polegającym na korekcie warg sromowych. Kształt i rozmiar sromu jest bardzo zróżnicowany. Tym bardziej, że może się zmieniać z wiekiem. Lekarze przyjmują coraz więcej młodych kobiet przed ukończeniem 25. roku życia, które chcą zmienić wygląd warg sromowych mniejszych, ponieważ uległy wpływom reklam i przemysłu pornograficznego pokazującym jak powinny wyglądać „perfekcyjne” wargi sromowe.
Labioplastyka warg sromowych - wskazania
Głównym wskazaniem do zabiegu labioplastycznego są przerośnięte wargi sromowe mniejsze utrudniające kobietom zarówno sport, jak i stosunki seksualne. Przerost warg sromowych mniejszych może wystąpić u pań, które prowadzą bardzo bogate życie seksualne, przeszły liczne, trudne porody, noszą biżuterię w miejscach intymnych, miały często infekcje pochwy lub były poddane intensywnej kuracji hormonalnej w dzieciństwie. Problemy w życiu codziennym np. obtarcia podczas noszenia bielizny, mogą powodować dyskomfort psychiczny. Z tego względu zalecana jest labioplastyka. Poza tym, zabiegowi zmiany kształtu warg sromowych poddają się kobiety po porodzie lub starsze panie, które chcą „odmłodzić” srom.
Labioplastyka warg sromowych - przeciwwskazania
Kobiety, które mają choroby ginekologiczne (np. choroby nowotworowe), nie powinny poddawać się zabiegowi. Wykonanie labioplastyki jest przeciwwskazanie u pań posiadających problemy z krzepliwością krwi. Zabiegu nie wykonuje się w trakcie okresu ani u kobiet ciężarnych. Zalecane jest również rzucenie papierosów, które mają szkodliwy wpływ na gojenie się ran.
Labioplastykę miała wykonaną jedna z bohaterek programu Intymne metamorfozy, który można oglądać na antenie Discovery life. Co warto wiedzieć o tym zabiegu? Niezbędne informacje znajdziecie w poniższym filmie:
Labioplastyka warg sromowych - przygotowanie do zabiegu
Przed labioplastyką lekarz zaleca szczegółowe badania ginekologiczne oraz badania krwi, które pozwolą wykluczyć możliwe przeciwwskazania. Termin zabiegu jest wyznaczany zgodnie z cyklem miesiączki, ponieważ korekty warg sromowych mniejszych nie można przeprowadzić mniej niż dziesięć dni do okresu. Co najmniej 5-7 dni przed planowaną operacją, należy odstawić leki zawierające kwas acetylosalicylowy (aspirynę czy polopirynę S), które zaburzają krzepliwość krwi. Należy również ograniczyć palenie tytoniu co najmniej tydzień przed zabiegiem.
Labioplastyka - ile trwa zabieg i jaka jest jego cena?
Labioplastyka trwa około 1-2 godzin. Korektę pochwy można przeprowadzić za pomocą dwóch metod:
- metody Trim - polegającej na usunięciu brzegów warg sromowych mniejszych,
- metody Wedge - klinowej resekcji, dzięki której tkanki są wycięte w kształcie litery V.
Zabieg wykonywany jest po podaniu znieczulenia ogólnego, miejscowego lub sedacji polegającej na zmniejszeniu aktywności ośrodkowego układu nerwowego. Pacjentka może opuścić szpital po kilku godzinach od dokonania operacji. Cena labioplastyki różni się w zależności od charakteru zabiegu oraz wybranej kliniki medycyny estetycznej. Koszt korekty warg sromowych mniejszych wynosi między 2000 a 5000 złotych. W Warszawie i w Poznaniu za zabieg należy zapłacić między 2500 a 7000 złotych, w Krakowie - między 3000 a 6000 złotych, a w Lublinie - od 28000 do 5000 złotych.
Labioplastyka warg sromowych - efekty i powikłania
Po labioplastyce może pozostać widoczna blizna. Do głównych powikłań należą:
- uszkodzenie zakończeń nerwowych;
- ból oraz pieczenie.
Ryzyko powikłań w przypadku laserowej metody Wedge i metody Trim jest niewielkie. Jednak po wykonaniu operacji możliwa jest konieczność używania lubrykantów nawilżających pochwę podczas współżycia oraz ćwiczenie mięśni Kegla. Wiąże się to z utratą naturalnej chropowatości warg sromowych mniejszych oraz zmniejszeniu ich wrażliwości.
Labioplastyka warg sromowych - rekonwalescencja
Po wykonaniu labioplastyki warg sromowych może pojawić się niewielki ból w okolicach miejsc intymnych, który warto zmniejszyć tabletkami. Gojenie rany pooperacyjnej trwa około 10-14 dni. Wargi sromowe mniejsze mogą być opuchnięte przez sześć tygodni, natomiast końcowy efekt jest zazwyczaj widoczny po pół roku od wykonania zabiegu. W pierwszym tygodniu warto ograniczyć siadanie, aby nie obciążać krocza. Zalecane jest również unikanie kontaktów seksualnych w pierwszych tygodniach po zabiegu, tak aby nie podrażniać miejsc intymnych. Lekarze wskazują także na wzmożoną higienę miejsc intymnych, szczególnie w trakcie okresu.