Polub nas na Facebooku
Czytasz: Mięśnie Kegla. Jak je wzmocnić?
menu
Polub nas na Facebooku

Mięśnie Kegla. Jak je wzmocnić?

NAN

Fot: Sofia Zhuravetc / fotolia.com

Mięśnie Kegla odpowiadają za podtrzymywanie narządów znajdujących się obrębie miednicy, zwłaszcza macicy, pęcherza moczowego i okrężnicy. Gdy są sprawne i wyćwiczone, poprawiają jakość życia seksualnego, kiedy słabną, wywołują sporo problemów, w tym uciążliwą dolegliwość – nietrzymanie moczu.

Mięśnie Kegla zawdzięczają nazwę amerykańskiemu ginekologowi Arnoldowi Keglowi, który na przełomie lat 40. i 50. XX w. prowadził badania dotyczące powszechnego wśród ówczesnych kobiet problemu z nietrzymaniem moczu. Odkrył wówczas, jak dużą rolą odgrywają mięśnie dna miednicy, a w 1952 r. opublikował pracę zawierającą między innymi zestaw stosowanych do dziś ćwiczeń, które warto wykonywać, by wzmocnić mięśnie Kegla.

Czym są mięśnie Kegla?

Mięśnie Kegla to tak naprawdę jeden trzywarstwowy mięsień rozciągający się między kością łonową a guziczną, otaczający ujście pochwy, cewki moczowej oraz odbytnicy i utrzymujący narządy położone w obrębie miednicy, czyli m.in. macicę, pęcherz moczowy i okrężnicę. Mięśnie Kegla pomagają rozpocząć oraz wstrzymać wydalanie moczu, koordynują ruchy jelit, a także zapobiegają ewentualnej nieszczelności pęcherza. Ułatwiają poród, przede wszystkim wspomagając wydostanie się dziecka z łona matki.

Gdzie są mięśnie Kegla? Wyczujemy je przykładając palce jednej ręki do miejsca nad kością łonową i genitaliami, tam gdzie zaczyna się strefa włosów łonowych. Palce drugiej ręki umieszczamy poniżej kości ogonowej (ostatni odcinek kręgosłupa), w miejscu, gdzie zaczyna się przerwa między pośladkami. Później postarajmy się zacisnąć mięśnie Kegla, tak jakbyśmy zamierzali powstrzymać wydalanie moczu. Pod palcami powinniśmy wówczas poczuć pulsowanie mięśni Kegla.

Zobacz film: Mięśnie Kegla - gdzie ich szukać i do czego służą? Źródło: Stylowy Magazyn.

Mięśnie Kegla a stosunek seksualny

Mięśnie Kegla mają bardzo duże znaczenie dla życia seksualnego. W momencie podniecenia i orgazmu zaczynają kurczyć się i naprężać w niekontrolowany sposób. Początkowo skurcze są efektem bezpośredniej stymulacji oraz emocji związanych ze stosunkiem. Później, gdy do mózgu wysyłane są kolejne komunikaty o napięciu erotycznym, pulsowanie mięśni Kegla staje się coraz szybsze i bardziej rytmiczne, co wzmacnia podniecenie.

Mięśnie Kegla warto ćwiczyć, ponieważ dzięki temu kobieta zyskuje zdolność kontrolowania orgazmu oraz umiejętność wielokrotnego szczytowania. Sprawny mięsień Kegla może zwiększyć przyjemność ze współżycia seksualnego nie tylko u kobiety, ale również u jej partnera.

Zobacz także: Przykłady ćwiczeń na mięśnie Kegla, również w ciąży i po porodzie

Na całym świecie coraz większą popularnością cieszą się treningi techniki kabazza, zwanej także singapurskim pocałunkiem – to znana od wieków na Dalekim Wschodzie umiejętność doprowadzenia mężczyzny do orgazmu wyłącznie skurczami pochwy, a zwłaszcza mięśni Kegla. Korzysta na tym również kobieta, ponieważ taka stymulacja wywołuje u niej silne podniecenie. Dzięki treningowi mięśni Kegla, które (zwłaszcza gdy są niećwiczone) z wiekiem znacznie słabną, może dłużej cieszyć się satysfakcjonującym życiem seksualnym.

Jak wzmocnić mięśnie Kegla?

Mięśnie Kegla słabną w miarę upływu lat, na ich funkcjonowanie negatywnie wpływają także inne czynniki, np.:

  • siedzący tryb życia,
  • mała aktywność fizyczna,
  • ciężka praca fizyczna,
  • dźwiganie ciężkich przedmiotów,
  • otyłość,
  • częste porody,
  • choroby wywołujące ataki gwałtownego kaszlu,
  • operacje ginekologiczne,
  • menopauza.

Jak sprawdzić, czy mięśnie Kegla znajdują się w dobrej formie? Najprostszym sposobem jest przeprowadzenie tzw. testu trampoliny. Należy wykonać kilkanaście podskoków i jeśli w tym czasie poczujemy silniejsze parcie na pęcherz moczowy, może to zwiastować osłabienie mięśni Kegla. Do innego eksperymentu będziemy potrzebować średnio dojrzałego banana. Obieramy go ze skórki, umieszczamy w torebce foliowej, a następnie wkładamy do pochwy i zaciskamy mięśnie. Jeśli owocu nie uda się nawet lekko zgnieść, to oznacza, że mięśnie Kegla nie pracują prawidłowo.

Osłabione mięśnie Kegla zwiększają ryzyko różnych dolegliwości, np. wysiłkowego nietrzymania moczu – uciążliwego schorzenia, z którym według ostrożnych szacunków zmaga się nawet 3 miliony Polek. Skutkują też zwiększoną podatnością na zaparcia i hemoroidy, pojawiające się szczególnie w okresie ciąży. Dzięki odpowiedniemu ich ćwiczeniu kobiety mogą lepiej przygotować się do porodu, uniknąć konieczności nacięcia krocza i uchronić się przed wypadaniem macicy. Motywacją do zadbania o mięśnie Kegla powinna być również perspektywa większej przyjemności z seksu.

Zobacz także: Mięśnie Kegla u mężczyzn. Jak i po co ćwiczyć mięśnie dna miednicy u mężczyzn?

Najlepszą formą treningu jest naprzemienne zaciskanie i rozluźnianie mięśni Kegla, na początku powtarzane kilka, a następnie kilkanaście razy. Możemy też wykorzystać specjalne akcesoria, np. ciężarek dopochwowy, zmuszający do zaciskania mięśni, aby utrzymać przedmiot w środku. Sprawdzą się również kulki gejszy, najlepiej wykonane z hipoalergicznego silikonu medycznego, który nie powoduje podrażnień czy infekcji.

Zobacz film: Jak sprawdzić w jakiej formie są nasz mięśnie dna miednicy? Źródło: 36,6.

Stymulator mięśni Kegla

Mięśnie Kegla można też pobudzać dostępnymi na rynku elektrostymulatorami, zalecanymi zwłaszcza kobietom zmagającym się z nietrzymaniem moczu. Mięśnie pobudza się do skurczów i intensywnej pracy za pomocą impulsów elektrycznych. Efekt działania elektrostymulacji bywa bardzo szybki, mięśnie Kegla wzmacniają się już po 2–3 tygodniach codziennych kilkunastominutowych aplikacji. Stymulatorów nie powinny używać osoby chorujące na padaczkę, z niewyleczonym zakażeniem pochwy czy założonym rozrusznikiem serca.

Zobacz film: Jak ćwiczyć mięśnie Kegla? Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
51
4
Polecamy
Czym są mięśnie Kegla i jak je ćwiczyć?
Czym są mięśnie Kegla i jak je ćwiczyć? Dzień Dobry TVN
Singapurski pocałunek, czyli technika kabazza – na czym polega?
Singapurski pocałunek, czyli technika kabazza – na czym polega? TVN zdrowie
Mięśnie Kegla u mężczyzn.
Jak i po co ćwiczyć mięśnie dna miednicy u mężczyzn?
Mięśnie Kegla u mężczyzn. Jak i po co ćwiczyć mięśnie dna miednicy u mężczyzn? TVN zdrowie
Przedwczesny wytrysk - sposoby i ćwiczenia na opóźnienie wytrysku u mężczyzny
Przedwczesny wytrysk - sposoby i ćwiczenia na opóźnienie wytrysku u mężczyzny Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?