Kulki gejszy, zwane też kulkami Kegla, to kulki waginalne stosowane od IV w. przez japońskie gejsze. Ich proste i zarazem skuteczne działanie sprawiło, że dziś kulki gejszy są używane przez kobiety na całym świecie. Dzięki nim w łatwy i efektywny sposób kobiety ćwiczą mięśnie pochwy. Niesie to za sobą wiele korzyści, ponieważ silne mięśnie Kegla zapobiegają intymnym schorzeniom kobiecym w późniejszym wieku oraz podnoszą jakość współżycia. Podczas stosunku płciowego wyćwiczone mięśnie pochwy mogą się naprzemiennie rozluźniać i zaciskać, co dostarcza intensywnych doznań zarówno kobiecie, jak i mężczyźnie.
Co to są kulki gejszy?
Kulki gejszy to 1–2 (lub więcej) połączonych ze sobą sznurkiem kuleczek o średnicy ok. 3,5–4 cm. Kulki gejszy działają na mięśnie dna miednicy, czyli mięśnie Kegla. Ich ćwiczenie pomaga zachować je w dobrej formie, co jest szczególnie ważne w okresie menopauzy, a także przed i po ciąży. Tak jak wszystkie mięśnie, również i mięśnie Kegla z czasem wiotczeją, co skutkuje problem nietrzymania moczu czy opuszczaniem się macicy. Kulki gejszy działają, gdy kobieta jest w ruchu, dlatego ćwiczenia z ich użyciem polegają na wprowadzeniu ich do pochwy i noszeniu podczas aktywności fizycznej.
Czym są mięśnie Kegla i jak je ćwiczyć? Odpowiedź na filmie:
Kulki gejszy – ćwiczenia
Kulki gejszy zakłada się podobnie jak tampon, dlatego ważne jest rozluźnienie mięśni pochwy i przyjęcie odpowiedniej pozycji. Wprowadzenie kulek oraz ich noszenie nie powinno sprawiać bólu, warto więc sięgnąć po lubrykant, który ułatwi aplikację i uchroni od ewentualnych otarć. Głębokość wprowadzenia kulek gejszy jest indywidualna; najważniejsze, by nie odczuwać dyskomfortu.
Kobiety, które nigdy wcześniej nie stosowały kulek gejszy lub których mięśnie Kegla uległy rozluźnieniu, powinny zacząć od noszenia kulek waginalnych podczas wykonywania zwykłych, domowych czynności.
Ćwiczenia z kulkami gejszy będą efektywniejsze, jeśli dodatkowo kobieta będzie poruszała miednicą w tył i przód oraz na boki. Pierwsze ćwiczenia z kulkami gejszy powinny trwać kilka minut dziennie – czas można wydłużać wraz z rozwinięciem się mięśni dna miednicy.
Intensywny trening z kulkami gejszy polega na noszeniu ich podczas aktywności fizycznej, takiej jak bieg, taniec czy aerobic. Rodzaj treningu musi być dopasowany do kondycji kobiety, całkowity czas przebywania kulek wewnątrz pochwy nie powinien jednak przekraczać 3 godzin dziennie.
Kulki gejszy – stosowanie w ciąży i po ciąży
Noszenie kulek gejszy podczas ciąży nie jest wskazane, dlatego należy najpierw skonsultować ten zamiar z lekarzem.
Kulki gejszy polecane są natomiast kobietom planującym ciążę oraz po porodzie. Kobiety, które dopiero przygotowują się do zajścia w ciążę, powinny ćwiczyć mięśnie Kegla, dzięki czemu poród będzie szybszy i mniej bolesny, a utrzymanie ciąży – łatwiejsze.
Natomiast używanie kulek gejszy przez kobiety po porodzie pomaga odzyskać dawną siłę w mięśniach Kegla i uelastycznia pochwę, co wpływa na komfort współżycia seksualnego. Z wprowadzeniem kulek gejszy warto się jednak wstrzymać do końca połogu.
Kulki gejszy – jakie kupić?
Kulki gejszy wykonywane są z różnych materiałów – mogą być metalowe, gumowe, silikonowe, lateksowe. Wszystkie tworzywa są trwałe oraz łatwe do utrzymania w czystości, ale niektóre mogą wywołać alergię. By uniknąć problemów, warto wybrać kulki z silikonu medycznego, który nie wchodzi w reakcję ze środowiskiem pochwy. Trzeba zwrócić uwagę na jakość wykonania, ponieważ ewentualne krawędzie powstałe w czasie procesu technologicznego mogą przyczynić się do bolesnych otarć. Ważne, aby sznurek łączący kulki był gładki i mocny.
Kobiety, które nie używały wcześniej kulek gejszy lub których mięśnie Kegla są słabe, powinny wybrać kulki pojedyncze, lecz większe i lżejsze, czyli o średnicy ok. 3,6 cm. Zaaplikowanie zbyt małych i za lekkich kulek gejszy może skutkować nieutrzymaniem ich przez mięśnie pochwy i wypadnięciem.
Podwójne waginalne kulki gejszy
Im mięśnie dna miednicy mocniejsze, tym średnica kulek gejszy powinna się zmniejszać, a ich waga zwiększać. Przy niedostatecznie wyćwiczonych mięśniach warto sięgnąć po podwójne kulki waginalne, wówczas mięśnie dna miednicy są zmuszone do intensywniejszej pracy. Podwójne kulki gejszy poleca się też kobietom po naturalnym porodzie.
Kulki gejszy wibrujące
Kulki gejszy mogą być również wzbogacone o system wibrujący. W kulkach wibrujących znajduje się prosty mechanizm, który polega na umieszczeniu w nich mniejszych kulek bądź jednej cięższej kulki. Chodząc lub biegając z takimi kulkami, wprawiamy mniejsze kuleczki w ruch, a drgania dodatkowo stymulują mięśnie pochwy.
Kulki gejszy progresywne
Kulki gejszy progresywne składają się z kilku pojedynczych lub połączonych ze sobą kulek o różnych ciężarach. Kobieta może dostosować ciężar kulek do swoich możliwości i zwiększać go wraz ze wzmocnieniem mięśni dna miednicy. Ćwiczenia z kulkami progresywnymi wymagają większego wysiłku oraz stałej kontroli pracy mięśni, dlatego zbyt długi trening może doprowadzić do przetrenowania mięśni Kegla. Z tego powodu nie poleca się ich kobietom, które wcześniej w ogóle nie miały styczności z kulkami gejszy.
Kulki gejszy – gdzie kupić?
Kulki gejszy dostępne są w sex-shopach oraz sklepach internetowych, a ich koszt zależy głównie od tworzywa, z którego zostały wykonane.
Zobaczcie także co jeść, aby zwiększyć libido: