Przyjęło się, że trądzik to typowo młodzieńca przypadłość, która z wiekiem sama powinna zniknąć. Niestety zawsze tak się dzieje. Trądzik może pojawić się także u osoby dorosłej, która okres dojrzewania ma już dawno za sobą. Co wywołuje trądzik u osób dorosłych i jak sobie z nim poradzić?
Trądzik najczęściej pojawia się w okresie dojrzewanie. U młodych osób najczęściej spowodowany jest zamianami hormonalnymi, które zachodzą w tym okresie, ale także nadmiernym łojotokiem. Bardzo często za zmianami trądzikowymi stoją bakterie. W przypadku młodych osób nieestetyczne krosty pojawiają w tzw. strefie T, czyli na czole, nosie oraz brodzie.
Po okresie dojrzewania trądzik sam z siebie powinien zniknąć i już więcej nie wrócić. Niestety nie zawsze tak jest. Szacuje się, że ponad 50 proc. kobiet i 40 proc. mężczyzn po 25 roku życia ma zmiany trądzikowe.
Trądzik u osoby dorosłej - skąd się bierze?
W przypadku osób dorosłych zmiany trądzikowe najczęściej pojawiają się w tzw. strefie U, czyli w okolicach skroni, żuchwy oraz brody. Skąd się biorą? Powodów może być kilka. W przypadku kobiet przyczyną problemu mogą być zaburzenia hormonalne, w tym problemy z tarczycą.
Za pojawienie się zmian trądzikowych może odpowiadać także stres i zła dieta. Stres nie tylko wzmaga wydzielanie łoju, ale także zwiększa produkcje neuromediatorów pozapalnych.
Natomiast źle dobrane menu, bogate w produkty wysokoprzetworzone oraz z wysokim indeksem glikemicznym prowadzi do gwałtownego wzrostu stężenia insuliny we krwi, a to aktywuje wydzielanie androgenów oraz łoju.
Co gorsza, im więcej łoju produkują gruczoły tym jest on gęstszy i z większym trudem wydostaje się na powierzchnię skóry. Do tego chodzi wzmożone rogowacenie skóry, które powoduje, że część wydzieliny zostaje zamknięta pod skórą i tak powstają zaskórniki. Zatkane gruczoły łojowe to doskonałe warunki do rozwoju bakterii. Ich obecność sprawia, że na skórze pojawiają się krosty, grudki, guzki oraz ropne nacieki.
Do rozwoju trądziku może się także przyczynić alergia na niektóre pokarmy czy substancje zawarte w kosmetykach. W przypadku kobiet najwięcej zmian skórnych pojawia się okolicy miesiączki lub tuż po jej zakończeniu, w czasie ciąży lub po porodzie. Czasem zdarza się, że trądzik to reakcja organizmu na odstawienie antykoncepcji hormonalnej.
Trądzik u dorosłego - jak sobie z nim poradzić?
Osoby, które zmagają się z trądzikiem powinny w pierwszej kolejności zgłosić się do lekarza dermatologa. Mimo że leczenie trądziku u osoby dorosłej nie jest łatwe, to nie jest niemożliwe. Obecnie zmiany tego typu można leczyć lekami, które działają miejscowo czy lekami witaminowymi, które zmniejszą produkcję łoju. Jeśli jest taka potrzeba wprowadza się antybiotykoterapię, która uderza bezpośrednio w bakterie. W leczeniu trądziku stosuje się również pochodną witaminy A, która także ogranicza wydzielanie łoju.
Leczenie trądziku mogą wspomóc także zabiegi kosmetyczne. W walce z nim doskonale sprawdzają się różnego rodzaju peelingi. Pozwalają one oczyścić skórę oraz odblokowują zatkane gruczoły, dzięki czemu łój może się wydostać. Dodatkowo osoby, które mają trądzik powinny pamiętać o myciu skóry ciepłą wodą z mydłem oraz stosowaniu odpowiednich dermokosmetyków. Oto, które będę najlepsze dla danego rodzaju skóry i skali problemu warto zapytać lekarza.
A czego nie robić? Pod żadnym pozorem zmian nie można wyciskać!