Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zaskórniki zamknięte – jak pozbyć się ich na dobre?
menu
Polub nas na Facebooku

Zaskórniki zamknięte – jak pozbyć się ich na dobre?

zaskórnik

Fot.: PeopleImages / Getty Images

Zaskórniki zamknięte to okrągłe, białe, niebolesne grudki na skórze, które wyglądem przypominają kaszkę. Te łagodne zmiany trądzikowe pojawiają się najczęściej na twarzy, ramionach, szyi, klatce piersiowej i plecach, a ich obecność wynika ze zbyt dużej produkcji sebum.

Zaskórniki zamknięte mogą mieć różną wielkość – od prawie niewidocznych kropek po dość duże wykwity. Często towarzyszą im inne zmiany skórne, mianowicie zaskórniki otwarte i wypryski.

Zaskórniki zamknięte – przyczyny

Zaskórniki zamknięte powstają, gdy pory skóry zostały zatkane przez nadmiar sebum (łój), martwe komórki naskórka i zanieczyszczenia. Wytworzone w ten sposób, znajdujące się pod cienką warstwą skóry, grudki mają białawy odcień.

Do pojawienia się zmian zaskórnikowych dochodzi najczęściej w okresie dojrzewania, w związku ze zmianami hormonalnymi wpływającymi na ilość sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe skóry. Produkcja łoju jest tak intensywna, że pory skóry nie nadążają z samoistnym oczyszczaniem się z wydzieliny, która wypełnia je i zalega w nich razem z martwymi komórkami naskórka i bakteriami. Pory pęcznieją, a ich ujścia ulegają zatkaniu, przyczyniając się do tworzenia się zaskórników.

Istotną rolę w powstawaniu zaskórników zamkniętych odgrywają także inne czynniki: nawyki higieniczne (nadmierne przesuszanie skóry, wyciskanie zmian skórnych), tryb życia (niezdrowa dieta, palenie papierosów) oraz predyspozycje genetyczne. Podatność na rozwój zaskórników ma również związek z poziomem hormonów stresu w organizmie – u osób żyjących w napięciu emocjonalnym ilość sebum wytwarzanego w skórze jest większa, a zmiany trądzikowe (w tym zaskórniki) są bardziej nasilone. Nie bez znaczenia jest fakt, iż ludzie zestresowani częściej dotykają twarzy i próbują oczyszczać pory skóry samodzielnie, dodatkowo narażając się na nadkażenia bakteryjne i pogorszenie stanu cery.

Zaskórniki otwarte i zamknięte – czym się różnią?

Zaskórniki otwarte pod wieloma względami przypominają zaskórniki zamknięte: są to zatkane łojem i martwymi komórkami naskórka pory skóry, charakterystyczne dla łagodnej postaci trądziku. Czubek zaskórnika otwartego ma czarny kolor, ponieważ pod wpływem powietrza nagromadzone w porze skóry komórki uległy utlenieniu (zaskórniki zamknięte nie mają otworu, przez który tlen mógłby dostać się do ich wnętrza, stąd ich białawy odcień). Wbrew obiegowej opinii czarne kropki na skórze nie są oznaką zalegającego w niej brudu.

W walce z zaskórnikami otwartymi dużą popularnością cieszą się domowe peelingi i paski na nos, które odrywają czubki zaskórników, dając wrażenie ich skutecznego oczyszczenia. Rzeczywisty efekt jest jednak daleki od ideału – usunięciu ulega tylko górna część zaskórnika, która wkrótce pojawi się ponownie, po utlenieniu zanieczyszczeń, martwych komórek i sebum, obecnych wewnątrz porów skóry. Znacznie lepszy rezultat przynoszą peelingi z zastosowaniem kwasu salicylowego.

Zaskórniki zamknięte – leczenie

Mimo iż zmiany skórne tego typu są w wielu przypadkach mało nasilone, osoby dotknięte problemem trądziku często szukają informacji, jak pozbyć się zaskórników zamkniętych. Dobrą wiadomością jest fakt, że te występujące na policzkach, nosie, ramionach lub innych partiach ciała można skutecznie wyleczyć w ciągu zaledwie kilku dni. Uzyskaniu szybkiej poprawy stanu cery sprzyjają dobre nawyki higieniczne, niedotykanie twarzy i brak prób oczyszczania skóry. Gdy na skórze widoczne są zaskórniki zamknięte, wyciskanie ich nie tylko nie pomaga w leczeniu, ale wręcz zaburza ten proces, prowadząc między innymi do uszkodzeń skóry i jej nadkażeń.

Kluczową rolę w walce z zaskórnikami zamkniętymi odgrywają lekkie preparaty zawierające kwas salicylowy, który złuszcza naskórek i oczyszcza pory skóry z zalegających w nich substancji. Wykazuje on działanie przeciwzapalne, a ponadto wspomaga wzrost komórek skóry i pomaga usunąć niewielkie przebarwienia związane z obecnością zmian trądzikowych.

Zaskórniki zamknięte na czole i innych partiach twarzy i ciała często zwalcza się z pomocą maści zawierających nadtlenek benzoilu, ale ten silnie działający związek może poważnie przesuszać skórę i powodować jej nadmierne złuszczanie. Zbyt mocne wysuszenie i podrażnienie skóry skutkuje intensywniejszą pracą gruczołów łojowych skóry, co oznacza, że po zakończeniu leczenia zmiany trądzikowe mogą nawracać – i to ze zdwojoną siłą.

Zobaczcie, jak wykonać parówkę na trądzik. Nie jest to skomplikowany zabieg:

Zobacz film: Parówka na cerę trądzikową. Źródło: Klinika urody

Zaskórniki zamknięte – domowe leczenie

Zmiany skórne mogą pojawiać się okresowo lub być obecne stale. W obu przypadkach trądzik zaskórnikowy zamknięty wymaga odpowiedniego podejścia do kwestii codziennej pielęgnacji, która stanowi główny element domowego leczenia zmian. Każdego dnia należy myć twarz rano i wieczorem, a następnie aplikować niewielką ilość preparatu leczniczego. Skóry nie wolno pocierać ani zbyt często złuszczać, ponieważ nadmierna ingerencja podrażnia naskórek i nasila zmiany skórne.

Zaskórnik zamknięty nie jest przeciwwskazaniem do stosowania kosmetyków do makijażu, ale warto pamiętać, że gęste, dobrze kryjące podkłady i pudry mogą dodatkowo zatykać pory skóry i pogarszać stan cery. Najlepiej zmywać je tuż po powrocie do domu, aby zminimalizować ich wpływ na cerę trądzikową.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
31
46
Polecamy
Blizny po trądziku - jak je usunąć?
Sposoby na pozbycie się blizn po trądziku
Blizny po trądziku - jak je usunąć? Sposoby na pozbycie się blizn po trądziku Dzień Dobry TVN
Przyczyny powstawania zaskórników zamkniętych.
Jakie są metody ich leczenia?
Przyczyny powstawania zaskórników zamkniętych. Jakie są metody ich leczenia? Dzień Dobry TVN
Wągry (zaskórniki) na nosie – jak się ich pozbyć?
Wągry (zaskórniki) na nosie – jak się ich pozbyć? TVN zdrowie
Trądzik zaskórnikowy – jak się go pozbyć domowymi sposobami?
Trądzik zaskórnikowy – jak się go pozbyć domowymi sposobami? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?