Polub nas na Facebooku
Czytasz: Trądzik zaskórnikowy – jak się go pozbyć domowymi sposobami?
menu
Polub nas na Facebooku

Trądzik zaskórnikowy – jak się go pozbyć domowymi sposobami?

cera

Fot.: studiovespa / stock.adobe.com

Trądzik zaskórnikowy jest jedną z łagodniejszych form trądziku pospolitego i objawia się zmianami zlokalizowanymi w środkowej części twarzy i na czole (tzw. strefa T). Jest mniej dokuczliwy, ale ciężki w leczeniu. Tworzy go duża liczba widocznych zaskórników, wokół których często powstaje stan zapalny.

Trądzik zaskórnikowy jest skutkiem zbyt dużej produkcji łoju. Wpływ na jego występowanie mają też zmiany hormonalne i nadmierne rogowacenie skóry, co dodatkowo blokuje ujście gruczołów łojowych.

Trądzik zaskórnikowy – przyczyny

Trądzik zaskórnikowy najczęściej występuje u młodzieży w okresie dojrzewania. Łój, na skutek zablokowania ujścia gruczołu, formuje się w miękki czop. Powstałe w ten sposób zmiany mogą mieć charakter zamknięty, jeżeli ujścia mieszków są niewidoczne, ale pod palcami wyczuwane są charakterystyczne grudki i pod skórą tworzy się stan zapalny – często określane są wówczas jako trądzik zaskórnikowo-grudkowy. Zaskórniki otwarte mają ciemniejsze ujście gruczołu – to małe, czarne kropki, których barwę powodują osiadające na sebum zanieczyszczenia i utleniająca się keratyna.

Przy właściwej pielęgnacji skóry trądzikowej zmiany znikają, nie powodując trwałych uszkodzeń skóry twarzy. U niektórych osób mogą utrzymywać się aż do około 30 roku życia, a bez odpowiedniej pielęgnacji i leczenia może dojść do ich przekształcenia się w zmiany ropne przez namnażanie się w ich obrębie bakterii Propionibacterium acnes.

Zobaczcie, jak wykonać parówkę na trądzik. Nie jest to skomplikowany zabieg:

Zobacz film: Parówka na cerę trądzikową. Źródło: Klinika urody

Domowe sposoby na trądzik zaskórnikowy

W walce z trądzikiem najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja. Domowe sposoby zmniejszające trądzik zaskórnikowy opierają się na odpowiednim oczyszczeniu skóry z warstwy łoju i martwego naskórka, które mogą powodować zatykanie porów i tworzenie się zaskórników. Przed zabiegami pielęgnacyjnymi konieczne jest dokładne umycie rąk, aby nie przenieść na twarz bakterii, zwłaszcza że i tak często rozwija się wokół zmian stan zapalny. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych do cery trądzikowej w formie płynów, żeli i maści o właściwościach antybakteryjnych i łagodzących. Na zakończenie procesu oczyszczania twarzy powinno się używać odpowiednich toników, które mają działanie ściągające, przez co zapobiega się nadmiernemu wydzielaniu łoju, a skóra zyskuje właściwe pH, które umożliwia tworzenie się odpowiedniej flory bakteryjnej.

Jeżeli chodzi o kosmetyki, to używane kremy powinny mieć lekką i beztłuszczową konsystencję. Dobrze jest, jeśli te na dzień mają dodatkowo działanie matujące. Kupując kosmetyki, należy zwrócić uwagę, czy nie zatykają porów i mogą być stosowane w przypadku cery skłonnej do występowania zaskórników – tego typu oznaczenie powinno być zawsze umieszczone na opakowaniu. Jest wiele produktów, nawet w formie pudrów czy podkładów, które jednocześnie pozwalają ukryć niedoskonałości.

Dobre efekty daje peeling wykonywany raz w tygodniu, który jednak nie powinien być zbyt mocny, gdyż może powodować dodatkowe podrażnienia. Dobrze sprawdzają się delikatne peelingi enzymatyczne, maseczki nawilżające czy tzw. parówki z ziół o działaniu łagodzącym podrażnienia i ściągającym pory. Można zastosować do tego celu szałwię, kwiaty fiołka czy skrzyp – zioła, które po zalaniu wrzątkiem tworzą napar nadający się do inhalacji.

Niewskazane jest natomiast samodzielne mechaniczne oczyszczanie twarzy z zaskórników i innych zmian o charakterze trądzikowym.

Trądzik zaskórnikowy – leczenie

Nasilone zmiany, którym towarzyszy stan zapalny, często wymagają konsultacji dermatologicznej. Zazwyczaj konieczne jest wykonanie badania sebumetrycznego w celu określenia poziomu łoju i diagnostyki hormonalnej. Leczenie trądziku zaskórnikowego polega na odpowiednio dobranej farmakoterapii, którą zazwyczaj stanowią kremy, maści lub żele do miejscowego stosowania. Ze względu na swój skład większość z nich należy nakładać na noc, ponieważ wystawione na światło mogą spowodować uczulenie. Ich substancjami czynnymi są najczęściej nadtlenek benzoilu (likwiduje zaskórniki przez odblokowanie ujścia gruczołów łojowych) i kwas azelainowy (zmniejsza skłonność do ich tworzenia się). Przeciwłojotokowe działanie mają witaminy B1, B2, PP i A oraz preparaty zawierające cynk.

Leczenie lżejszych odmian trądziku zaskórnikowo-grudkowego można prowadzić w gabinecie kosmetycznym. W ofercie większości tego typu miejsc znajdują się zabiegi oczyszczające skórę i regulujące pracę gruczołów łojowych. W celu zmniejszenia zmian skórnych zastosowanie mają różnego rodzaju peelingi, np. kawitacyjny, chemiczny, wykorzystujący działanie kwasów owocowych oraz mikrodermabrazja. Jest to znacznie lepsza alternatywa niż domowe próby mechanicznego oczyszczania skóry. Dodatkowo w gabinecie kosmetycznym po większości inwazyjnych zabiegów stosuje się maski regeneracyjne i dotleniające skórę, np. z alg czy gipsowe. Łagodzące działanie ma także lampa typu Solux z niebieskim filtrem (filtr czerwony stosowany jest w zabiegach, których celem jest spulchnienie skóry).

Zobacz film: Testy peelingów - który peeling wybrać? Źródło: Wiem, co kupuję


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
0
Polecamy
Trądzik grudkowo-zaskórnikowy:
przyczyny, domowe sposoby, pielęgnacja i leczenie
Trądzik grudkowo-zaskórnikowy: przyczyny, domowe sposoby, pielęgnacja i leczenie TVN zdrowie
Przyczyny powstawania zaskórników zamkniętych.
Jakie są metody ich leczenia?
Przyczyny powstawania zaskórników zamkniętych. Jakie są metody ich leczenia? Dzień Dobry TVN
Trądzik zaskórnikowy - leczenie, domowe sposoby i dieta
Trądzik zaskórnikowy - leczenie, domowe sposoby i dieta Dzień Dobry TVN
Zaskórniki zamknięte – jak pozbyć się ich na dobre?
Zaskórniki zamknięte – jak pozbyć się ich na dobre? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby