Polub nas na Facebooku
Czytasz: Trądzik zaskórnikowy – jak się go pozbyć domowymi sposobami?
menu
Polub nas na Facebooku

Trądzik zaskórnikowy – jak się go pozbyć domowymi sposobami?

cera

Fot.: studiovespa / stock.adobe.com

Trądzik zaskórnikowy jest jedną z łagodniejszych form trądziku pospolitego i objawia się zmianami zlokalizowanymi w środkowej części twarzy i na czole (tzw. strefa T). Jest mniej dokuczliwy, ale ciężki w leczeniu. Tworzy go duża liczba widocznych zaskórników, wokół których często powstaje stan zapalny.

Trądzik zaskórnikowy jest skutkiem zbyt dużej produkcji łoju. Wpływ na jego występowanie mają też zmiany hormonalne i nadmierne rogowacenie skóry, co dodatkowo blokuje ujście gruczołów łojowych.

Trądzik zaskórnikowy – przyczyny

Trądzik zaskórnikowy najczęściej występuje u młodzieży w okresie dojrzewania. Łój, na skutek zablokowania ujścia gruczołu, formuje się w miękki czop. Powstałe w ten sposób zmiany mogą mieć charakter zamknięty, jeżeli ujścia mieszków są niewidoczne, ale pod palcami wyczuwane są charakterystyczne grudki i pod skórą tworzy się stan zapalny – często określane są wówczas jako trądzik zaskórnikowo-grudkowy. Zaskórniki otwarte mają ciemniejsze ujście gruczołu – to małe, czarne kropki, których barwę powodują osiadające na sebum zanieczyszczenia i utleniająca się keratyna.

Przy właściwej pielęgnacji skóry trądzikowej zmiany znikają, nie powodując trwałych uszkodzeń skóry twarzy. U niektórych osób mogą utrzymywać się aż do około 30 roku życia, a bez odpowiedniej pielęgnacji i leczenia może dojść do ich przekształcenia się w zmiany ropne przez namnażanie się w ich obrębie bakterii Propionibacterium acnes.

Zobaczcie, jak wykonać parówkę na trądzik. Nie jest to skomplikowany zabieg:

Zobacz film: Parówka na cerę trądzikową. Źródło: Klinika urody

Domowe sposoby na trądzik zaskórnikowy

W walce z trądzikiem najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja. Domowe sposoby zmniejszające trądzik zaskórnikowy opierają się na odpowiednim oczyszczeniu skóry z warstwy łoju i martwego naskórka, które mogą powodować zatykanie porów i tworzenie się zaskórników. Przed zabiegami pielęgnacyjnymi konieczne jest dokładne umycie rąk, aby nie przenieść na twarz bakterii, zwłaszcza że i tak często rozwija się wokół zmian stan zapalny. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych do cery trądzikowej w formie płynów, żeli i maści o właściwościach antybakteryjnych i łagodzących. Na zakończenie procesu oczyszczania twarzy powinno się używać odpowiednich toników, które mają działanie ściągające, przez co zapobiega się nadmiernemu wydzielaniu łoju, a skóra zyskuje właściwe pH, które umożliwia tworzenie się odpowiedniej flory bakteryjnej.

Jeżeli chodzi o kosmetyki, to używane kremy powinny mieć lekką i beztłuszczową konsystencję. Dobrze jest, jeśli te na dzień mają dodatkowo działanie matujące. Kupując kosmetyki, należy zwrócić uwagę, czy nie zatykają porów i mogą być stosowane w przypadku cery skłonnej do występowania zaskórników – tego typu oznaczenie powinno być zawsze umieszczone na opakowaniu. Jest wiele produktów, nawet w formie pudrów czy podkładów, które jednocześnie pozwalają ukryć niedoskonałości.

Dobre efekty daje peeling wykonywany raz w tygodniu, który jednak nie powinien być zbyt mocny, gdyż może powodować dodatkowe podrażnienia. Dobrze sprawdzają się delikatne peelingi enzymatyczne, maseczki nawilżające czy tzw. parówki z ziół o działaniu łagodzącym podrażnienia i ściągającym pory. Można zastosować do tego celu szałwię, kwiaty fiołka czy skrzyp – zioła, które po zalaniu wrzątkiem tworzą napar nadający się do inhalacji.

Niewskazane jest natomiast samodzielne mechaniczne oczyszczanie twarzy z zaskórników i innych zmian o charakterze trądzikowym.

Trądzik zaskórnikowy – leczenie

Nasilone zmiany, którym towarzyszy stan zapalny, często wymagają konsultacji dermatologicznej. Zazwyczaj konieczne jest wykonanie badania sebumetrycznego w celu określenia poziomu łoju i diagnostyki hormonalnej. Leczenie trądziku zaskórnikowego polega na odpowiednio dobranej farmakoterapii, którą zazwyczaj stanowią kremy, maści lub żele do miejscowego stosowania. Ze względu na swój skład większość z nich należy nakładać na noc, ponieważ wystawione na światło mogą spowodować uczulenie. Ich substancjami czynnymi są najczęściej nadtlenek benzoilu (likwiduje zaskórniki przez odblokowanie ujścia gruczołów łojowych) i kwas azelainowy (zmniejsza skłonność do ich tworzenia się). Przeciwłojotokowe działanie mają witaminy B1, B2, PP i A oraz preparaty zawierające cynk.

Leczenie lżejszych odmian trądziku zaskórnikowo-grudkowego można prowadzić w gabinecie kosmetycznym. W ofercie większości tego typu miejsc znajdują się zabiegi oczyszczające skórę i regulujące pracę gruczołów łojowych. W celu zmniejszenia zmian skórnych zastosowanie mają różnego rodzaju peelingi, np. kawitacyjny, chemiczny, wykorzystujący działanie kwasów owocowych oraz mikrodermabrazja. Jest to znacznie lepsza alternatywa niż domowe próby mechanicznego oczyszczania skóry. Dodatkowo w gabinecie kosmetycznym po większości inwazyjnych zabiegów stosuje się maski regeneracyjne i dotleniające skórę, np. z alg czy gipsowe. Łagodzące działanie ma także lampa typu Solux z niebieskim filtrem (filtr czerwony stosowany jest w zabiegach, których celem jest spulchnienie skóry).

Zobacz film: Testy peelingów - który peeling wybrać? Źródło: Wiem, co kupuję


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
0
Polecamy
Trądzik grudkowo-zaskórnikowy:
przyczyny, domowe sposoby, pielęgnacja i leczenie
Trądzik grudkowo-zaskórnikowy: przyczyny, domowe sposoby, pielęgnacja i leczenie TVN zdrowie
Przyczyny powstawania zaskórników zamkniętych.
Jakie są metody ich leczenia?
Przyczyny powstawania zaskórników zamkniętych. Jakie są metody ich leczenia? Dzień Dobry TVN
Trądzik zaskórnikowy - leczenie, domowe sposoby i dieta
Trądzik zaskórnikowy - leczenie, domowe sposoby i dieta Dzień Dobry TVN
Zaskórniki zamknięte – jak pozbyć się ich na dobre?
Zaskórniki zamknięte – jak pozbyć się ich na dobre? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko