Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak szybko samodzielnie i tanio pozbyć się wągrów (zaskórników)?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak szybko samodzielnie i tanio pozbyć się wągrów (zaskórników)?

NAN

Fot: emilijamanevska / stock.adobe.com

Wągry (zaskórniki) są wynikiem nadmiaru łoju (sebum), który blokuje ujście porów skóry. Sebum zawiera ciemny pigment (melaninę), która ulega utlenieniu i staje się czarna. Dlatego wągry mają ciemny kolor. 

Wągry (zaskórniki) uważane są za łagodną formę trądziku, choć czasami mogą przyjąć formę ostrzejszych, zapalnych zmian trądzikowych. Występują w postaci stanu niezapalnego (zaskórnikowego), zapalnego wyprysku z wydzieliną ropną oraz grudek lub guzków (głębokich zmian zapalnych, które mogą być bolesne).

Wągry (zaskórniki) – dlaczego powstają?

Nadmiar produkcji sebum w gruczołach łojowych przy mieszkach włosowych powoduje blokadę ich ujść, stan zapalny i powstanie wągrów. Dochodzi do tego często przez zmiany hormonalne, dające się odczuć zwłaszcza w okresie dojrzewania. Rzadziej wągry występują z powodu miesiączki, ciąży czy antykoncepcji hormonalnej. Nadmiar hormonów androgennych u dorosłych kobiet może zwiększać ryzyko wystąpienia zaskórników i innych form trądziku, a także hirsutyzmu (nadmierny porost włosów). Inne czynniki związane z trądzikiem i powstawaniem zaskórników obejmują: kosmetyki, niewłaściwe oczyszczanie twarzy, nadmierne pocenie się czy spożywanie produktów żywnościowych – takich jak czekolada, orzechy lub tłusta żywność - które zmieniają ph skóry i powodują większy łojotok i większe pole manewru dla bakterii.

Wągry (zaskórniki) – leczenie

Codzienne, łagodne oczyszczanie skóry twarzy jest podstawą odpowiedniej pielęgnacji skóry ze skłonnością do zaskórników. Nadmierne mycie może jednak powodować podrażnienie lub zwiększać jego ryzyko. Osobom ze skórą tendencją do wągrów, bez występujących innych zmian trądzikowych, mogą przydać się płyny, żele lub kremy zawierające kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu (antybakteryjny), retinoidy (witamina A) czy kwas azelainowy. Produkty te są dostępne w aptekach i mają właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne, co oznacza, że ​​oczyszczają skórę z sebum i zapobiegają stanom zapalnym spowodowanym przez bakterie. Środki hormonalne, takie jak doustna antykoncepcja hormonalna, mogą pomóc w kontrolowaniu wytwarzania sebum, ale metoda ta jest zarezerwowana dla osób z umiarkowanym lub ciężkim trądzikiem. Należy pamiętać, że każdy zamiar zastosowania leków powinien być konsultowany z lekarzem.

Wszystkie wyżej wymienione produkty mogą nadmiernie wysuszać skórę, dlatego należy pamiętać o jej nawilżeniu. Ważne jest, aby utrzymać właściwą równowagę między nawilżeniem a natłuszczeniem. Kluczowe jest dobranie preparatu kosmetycznego do właściwego typu skóry. Ponadto należy unikać wyciskania wągrów, ponieważ w ten sposób można doprowadzić do pogłębienia stanu zapalnego w obrębie gruczołu łojowego i powstania nieestetycznych blizn.

Domowe sposoby na wągry (zaskórniki)

Istnieją proste sposoby na pozbycie się wągrów (zaskórników), poniżej 4 wybrane.

  1. Wymieszaj składniki, aż uzyskasz konsystencję papki (bez grudek) i nałóż masę na twarz na około 10–25 minut. Po tym czasie zmyj ją letnią wodą i zastosuj preparat nawilżający. Można wykorzystywać ten sposób do 2 razy w tygodniu.
  2. Maska białkowa: białka surowych jaj – bezpośrednio zastosowane na skórze twarzy - tworzą łatwą maskę, która może być stosowana do oczyszczenia porów i wygładzenia cery.
  3. Plastry oczyszczające z miodu i mleka: miód ma właściwości antybakteryjne, a kwas mlekowy z mleka nadaje skórze delikatność. Do wykonania plastrów będziesz potrzebować 1 łyżkę miodu, łyżeczkę mleka i 1 bawełniany płatek kosmetyczny. Wymieszaj składniki i ogrzej je (np. w mikrofali) przez 5–10 sekund. Ciepłą, cienką warstwę nałóż na miejsca pokryte wągrami. Następnie delikatnie, ale mocno, przykryj te miejsca czystym bawełnianym płatkiem. Poczekaj, aż wyschnie (odczekaj co najmniej 20 minut), i ostrożnie zdejmij płatek. Spłucz zimną wodą i nawilż skórę.
  4. Maska z cynamonem i sokiem z cytryny: przeciwbakteryjny sok z cytryny działa bardzo dobrze w leczeniu zaskórników i trądziku. Cynamon poprawia krążenie krwi i utrzymuje zdrową skórę oraz oczyszcza pory z zanieczyszczeń. Do wykonania maski będziesz potrzebować: 1–2 łyżek sproszkowanego cynamonu, 1–2 łyżek soku z cytryny. Wymieszaj sok z cynamonem i nałóż warstwę na miejsca pokryte wągrami. Pozostaw na skórze przez około 20 minut, a następnie spłucz. Stosuj od 3 do 4 razy w tygodniu.

Zobacz także: Domowa maseczka na wągry z węgla aktywnego, sody, jajka, żelatyny – skuteczny sposób na zaskórniki na twarzy

Zapobieganie zaskórnikom jest bardzo trudne. Jeżeli domowe sposoby nie zadziałają, udaj się po konsultację do profesjonalnej kosmetyczki bądź dermatologa. Dermatolodzy zalecają pielęgnację opartą na złuszczaniu (np. peeling enzymatyczny), myciu twarzy produktami niepowodującymi podrażnienia skóry i zminimalizowaniu stosowania produktów na bazie olejków, które mogą zatykać pory.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
2
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?