Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rozszerzone pory skórne na twarzy – czym są i jak z nimi walczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Rozszerzone pory skórne na twarzy – czym są i jak z nimi walczyć?

NAN

Fot: anetlanda / fotolia.com

Rozszerzone pory to często problem genetycznie uwarunkowany, który dotyczy kobiet i mężczyzn. Poprawę wyglądu skóry oraz spłycenie rozszerzonych porów w okolicy twarzy umożliwiają zabiegi kosmetyczne, np. mikrodermabrazja, peelingi i kremy z kwasami owocowymi. Skuteczną bronią na zatkane pory są także domowe maseczki z ogórka i zielonej glinki oraz kąpiele parowe z dodatkiem ziołowych ekstraktów. 

Pory to znajdujące się w skórze ujścia gruczołów łojowych. Z wiekiem ich rozmiar i kształt ulega zmianie. Mimo mikroskopijnych rozmiarów na naszej twarzy jest blisko 3000 porów, a funkcje, jakie pełnią w naszej skórze, to m.in. uczestnictwo w procesie termoregulacji i umożliwienie dopływu powietrza nawet do głębokich warstw skóry.

Przyczyny rozszerzonych porów – uwarunkowanie genetyczne, niewłaściwa higiena

Rozszerzone pory, tzw. zaskórniki, powstają w skutek nadmiernej produkcji sebum (łoju skórnego) przez gruczoły łojowe. Problem porowatej skóry to defekt, który często jest dziedziczony genetycznie i dotyczy osób ze skórą tłustą bądź mieszaną. Widoczność porów zwiększają także niewłaściwa higiena i niedokładny demakijaż twarzy, które powodują, że w ujściach gruczołów gromadzą się zanieczyszczenia, różnego rodzaju bakterie i produkty przemiany materii. Inną przyczyną rozszerzonych porów jest utrata przez skórę kolagenu i elastyny. Stan ten może być spowodowany, np. dojrzałym wiekiem lub nadmiernym opalaniem w solarium. Ujścia gruczołów łojowych w przesuszonej i rozciągniętej skórze mają kształt przypominający owal i wydają się być większe niż te okrągłe, znajdujące się w jędrnej, zdrowej tkance skórnej.

Zobacz film: Jak działają peelingi enzymatyczne? Źródło: Wiem co kupuję

Sposoby na rozszerzone pory – złuszczanie skóry peelingami i zabiegami kosmetycznymi

Rozszerzone pory wyglądają jak niewielkie czarne kropeczki, które powodują, że skóra ma lekko chropowatą powierzchnię. Uwidaczniają się głównie w tzw. strefie T, czyli na czole, nosie i podbródku. Walka z zaskórnikami nie polega na całkowitym pozbyciu się porów, zabiegi i kuracje przeciw rozszerzonym porom mają jedynie zmniejszyć ich widoczność. Jednym z najbardziej efektywnych zabiegów jest złuszczanie skóry. W tym celu warto sięgnąć, np. po peelingi z kwasem migdałowym, salicylowym lub glikolowym. Oczyszczanie scrubami i peelingami najlepiej powtarzać raz w tygodniu. Po dokładnym złuszczeniu naskórka twarz warto dokładnie przemyć ziołowym tonikiem lub delikatnym płynem micelarnym. Usuwanie rozszerzonych porów umożliwiają także zabiegi wykonywane w gabinetach kosmetycznych, takie jak:

  • mikrodermabrazja (ścieranie zewnętrznych warstw naskórka za pomocą kryształów diamentu lub korundu),
  • peeling kawitacyjny (usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni skóry przy użyciu wibracji ultradźwiękowej).

Zaawansowane zabiegi kosmetologiczne oczyszczają twarz i hamują rozwój bakterii. Umożliwiają ograniczenie łojotoku i nadają skórze świeży wygląd.

Krem, serum i domowa maseczka na rozszerzone pory

Cera z rozszerzonymi porami wymaga szczególnej pielęgnacji. Umożliwią ją kosmetyki, takie jak kremy i silnie nawilżające sera do skóry. Najlepsze efekty przynoszą przeznaczone do zewnętrznego stosowania kosmetyki z retinolem (witaminą A) oraz kwasami owocowymi (np. kwasem cytrynowym, lub mlekowym). Odżywiają skórę i nie obciążają jej. Sprawiają, że staje się bardziej elastyczna i przez cały dzień wygląda lekko i świeżo. Skutecznym sposobem walki z porowatą skórą są także maseczki, najlepiej te domowe na bazie ogórka lub zawierającej krzemionkę zielonej glinki. Zabiegi można powtarzać 1-2 razy w tygodniu.

  • Maseczka z ogórka odświeży i nawilży skórę. Jednocześnie zwęzi rozszerzone pory i rozjaśni ewentualne przebarwienia. Do przygotowania domowej maseczki z ogórka najlepiej wykorzystać świeże, wysokiej jakości warzywa, pochodzące ze sprawdzonych upraw. Umyte i obrane ogórki należy pokroić w plastry i ułożyć na oczyszczonej skórze twarzy na około 15 minut.
  • Maseczka z zielonej glinki wchłonie nieczystości i nadmiar sebum. Zieloną glinkę należy wymieszać z niewielką ilością wody i 2-3 kroplami olejku z drzewa herbacianego. Gotową maseczkę nakładamy na oczyszczoną skórę twarzy i zmywamy letnią wodą po około 15-20 minutach.

Poza domowymi maseczkami, warto raz na 7-10 dni wykonać kąpiel parową, która złagodzi podrażnienia skóry i ściągnie rozszerzone pory. Ciepłą parę wodną najlepiej wzbogacić ekstraktem z ziół, np. rumianku, szałwii, kwiatu lipy lub skrzypu polnego, które zadziałają antyseptycznie i poprawią ukrwienie skóry.

Kosmetyki, które zamaskują rozszerzone pory: podkład, baza pod makijaż, sypki puder

Dobrze dobrane kolorowe kosmetyki, takie jak baza pod makijaż, podkład, rozświetlający korektor czy sypki puder mineralny, pozwolą ukryć rozszerzone pory. Najlepiej wybierać te produkty, które odbijają światło i mają lekką, kremową konsystencję. Będą naturalnie wyglądać na skórze, równomiernie pokryją cerę i nie będą się gromadzić w miejscach załamań skórnych i zatkanych porów. Składniki kosmetyków koloryzujących i pielęgnacyjnych, które łatwo przyczyniają się do powstania zaskórników i z których zrezygnować powinny osoby zmagające się z problemem porowatej skóry to przede wszystkim: olej kokosowy, silikon, guma arganowa, olej z awokado i parafina. 

Zobacz film: Test peelingów. Źródło: Wiem co kupuję

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
9
2
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?