Niedokładny demakijaż prowadzi do powstawania wągrów, pryszczy oraz przedwczesnych zmarszczek. Zanieczyszczenia gromadzące się na skórze przyczyniają się do powstawania wolnych rodników, które uszkadzają komórki skóry. To z kolei prowadzi do rozpadu włókien kolagenowych i zmniejszenia poziomu elastyny.
Tylko dokładny demakijaż wykonany odpowiednimi preparatami sprawi, że skóra będzie gładka, bez niedoskonałości i przedwczesnych zmarszczek. Przedstawiamy niezawodne sposoby na dokładne oczyszczenie cery.
Olejek do demakijażu – jak wykonać demakijaż olejkiem kosmetycznym i naturalnymi olejami
Demakijaż twarzy olejkiem jest skutecznym sposobem na pozbycie się nawet trwałego, wodoodpornego makijażu. Tłusta formuła olejków sprawia, że kosmetyki łatwo się rozpuszczają. Działa tutaj znana chemiczna zasada, że „podobne rozpuszcza się w podobnym” – tłuste substancje rozpuszczają się w innych tłuszczach.
Do oczyszczania twarzy można stosować kosmetyczne olejki do demakijażu dostępne w drogeriach, a także naturalne oleje tłoczone na zimno.
Zobacz także: Oczyszczanie twarzy w salonie kosmetycznym i w domu – sposoby na nieskazitelną cerę
Aby wykonać demakijaż twarzy olejkiem kosmetycznym, nałóż go na skórę i delikatnie ją masuj, a następnie zwilż letnią wodą. Olejek w połączeniu z wodą tworzy białą, kremową emulsję myjącą, która doskonale usuwa kosmetyki i zanieczyszczenia. Inną metodą zmywania makijażu olejkiem jest łączenie go z wodą już na dłoni i nakładanie na twarz w postaci gotowej emulsji.
Demakijaż twarzy naturalnymi olejkami polega na połączeniu mocy wysokiej temperatury, która rozszerza pory, oraz oleju, który rozpuszcza stwardniałe sebum i usuwa je razem z innymi zanieczyszczeniami. Do wykonania demakijażu potrzebny jest bawełniany ręcznik lub specjalna rękawica do demakijażu, gorąca woda i przynajmniej 2 olejki. Pierwszy z nich musi mieć działanie antybakteryjne i oczyszczające. Takie wymagania spełnia olej rycynowy lub olej kokosowy. Drugi olejek ma za zadanie pielęgnować cerę. Możesz w tym celu wykorzystać przykład olejek arganowy, lniany, sezamowy, różany, z konopi, czarnuszki czy pestek winogron (lub połączyć kilka).
Olejowy demakijaż twarzy krok po kroku:
- Zmieszaj ze sobą olej bazowy i olejki pielęgnacyjne. Olej bazowy powinien stanowić 10 – 30% całej mieszanki. Im Twoja skóra jest tłustsza, tym więcej oleju bazowego należy wykorzystać.
- Niewielką ilość mieszanki nałóż na twarz i masuj co najmniej przez minutę.
- Ręcznik lub rękawicę do demakijażu zanurz w gorącej wodzie i lekko wyciśnij jej nadmiar.
- Przyłóż ręcznik do wybranej partii twarzy, przytrzymaj chwilę i delikatnie masuj. Dzięki temu usuniesz brud i zaskórniki.
- Czynność tę powtarzaj dla każdej partii twarzy do momentu, aż skóra będzie całkowicie czysta.
Micelarny płyn do demakijażu
Płyn micelarny to kolejny kosmetyk, który dobrze radzi sobie z usuwaniem makijażu i zanieczyszczeń. Micele, wchodzące w skład płynów, zbudowane są z okrągłych cząsteczek wodnych i tłuszczowych. W chwili kontaktu ze skórą micele otwierają się, cząsteczki wodne pochłaniają zanieczyszczenia takie jak kurz, a cząsteczki tłuszczowe – makijaż i sebum.
Producenci płynów micelarnych często wzbogacają ich skład o substancje odżywcze i nawilżające.
Lubisz naturalne kosmetyki? Obejrzyj film i poznaj "przepis" na podkład z naturalnych składników
Chusteczki do demakijażu
Na półkach z kosmetykami do demakijażu znaleźć można także chusteczki do demakijażu. Są łatwe w użyciu, lekkie, a ich cena zwykle nie przekracza 20 złotych. Przydają się podczas podróży czy na siłowni, jednak nie są polecane do codziennego demakijażu. Nie oczyszczają dokładnie porów, co wpływa na powstawanie zaskórników i pryszczy, a w ich składzie znajdują się często drażniące, chemiczne substancje. Poza tym zwykle nie radzą sobie z silnym makijażem.
Żel, pianka i mleczko do demakijażu
Żele, pianki i mleczka to jedne z najpopularniejszych kosmetyków do demakijażu. Nie są jednak przeznaczone dla wszystkich.
Mleczka do demakijażu powinny stosować osoby, które mają skórę suchą, normalną lub podrażnioną. Takie produkty zwykle dodatkowo nawilżają cerę, nie podrażniają jej i nie wywołują uczucia ściągania i swędzenia. Często zawierają substancje łagodzące i pielęgnujące. Mleczka nie są jednak polecane dla skór tłustych i trądzikowych, ponieważ mogą za bardzo je obciążać i jeszcze bardziej zatykać pory.
Pianki i żele do demakijażu dobrze usuwają makijaż, ale polecane są głównie osobom z cerą tłustą i trądzikową. Lepiej niż mleczka usuwają nadmiar łoju. Ponieważ żele i pianki wymagają użycia wody, stosowanie wyłącznie tych kosmetyków może powodować dodatkowe wysuszenie skóry.
Jaki makijaż wybrać na plażę? Zobacz nasz film i poznaj opinię eksperta:
Demakijaż oczu
Skóra wokół oczu jest cienka, pozbawiona warstwy tłuszczowej, podatna na podrażnienia i powstawanie zmarszczek. Z tego powodu podczas wykonywania demakijażu, należy traktować ten obszar ze szczególną ostrożnością. Aby skóra wokół oczu pozostała jędrna i elastyczna, nie należy trzeć jej wacikiem, ani rozciągać na boki.
Poprawny demakijaż oczu powinien przebiegać w następujący sposób:
- Wacik kosmetyczny zamocz w olejku lub płynie do demakijażu oczu (np. dwufazowym).
- Nasączony wacik przyłóż do oka na kilkanaście sekund.
- Delikatnie usuń makijaż, nie wykonując gwałtownych, silnych ruchów.
- Tłuste kosmetyki do demakijażu sprawią, że kredki, tusze i cienie powinny łatwo się w nich rozpuścić.
Jak wykonać poprawny demakijaż twarzy w 4 krokach
Mimo iż płyny i olejki do demakijażu są skuteczne w usuwaniu kosmetyków i zanieczyszczeń, nie powinno się ograniczać tylko do 1 kosmetyku. Proces oczyszczania twarzy powinien składać się z następujących czynności:
- Demakijaż oczu.
- Demakijaż całej twarzy olejkiem.
- Ponowne oczyszczenie twarzy, tym razem kosmetykiem na bazie wody (np. żelem, pianką lub płynem micelarnym).
- Użycie toniku twarzy (w celu wyrównania pH i przygotowania skóry do wchłonięcia kosmetyków pielęgnacyjnych).
Pamiętaj też o regularnym złuszczaniu skóry przy pomocy peelingu drobnoziarnistego lub kawitacyjnego. Usuwanie martwych komórek warstwy rogowej naskórka sprawi, że cera będzie dogłębnie oczyszczona, a składniki aktywne zawarte w kosmetykach będą mogły w łatwy sposób wniknąć w głąb skóry.