Oczyszczanie cery jest etapem niezbędnym do tego, aby cera wyglądała dobrze i była zdrowa. Niestety wieczorne zabiegi oczyszczania twarzy często traktuje się po macoszemu, wykonując jedynie powierzchowny demakijaż mleczkiem lub płynem micelarnym, a poranne – omija się całkowicie. Warto przykładać większą wagę do tego etapu. Możemy wziąć sprawy w swoje ręce i wykorzystać domowe sposoby na oczyszczanie twarzy albo wybrać się do kosmetyczki (i zdecydować się na przykład na oczyszczanie manualne, laserowe, peelingi czy oczyszczanie twarzy kwasami). Podpowiadamy, co można zrobić samodzielnie, a na które zabiegi udać się do kosmetyczki.
Zobacz nasz film i dowiedz się jak przygotować domowy peeling
Oczyszczanie twarzy w domu
Oczyszczanie skóry domowymi sposobami jest nie tylko łatwe, ale też niezwykle przyjemne i niedrogie. Można postawić na drogeryjne kosmetyki do oczyszczania twarzy albo zdecydować się na oczyszczanie twarzy olejami. Oto sprawdzone sposoby:
Codzienne oczyszczanie twarzy krok po kroku
- Krok 1. Demakijaż oczu. Bardzo ważne jest, aby nie trzeć oczu wacikiem. W celu usunięcia makijażu z oczu, należy nasączyć wacik w kosmetyku do demakijażu (najlepiej na bazie olejku), a potem przyłożyć go do oka na kilkanaście sekund.
- Krok 2. Oczyszczanie twarzy za pomocą olejku do demakijażu. Ten etap jest niezwykle istotny, ponieważ nic tak dobrze nie usunie ze skóry resztek sebum i połączonego z nim brudu, jak tłusty kosmetyk. Działa tutaj chemiczna zasada, że tłuszcze rozpuszczają się w tłuszczach.
- Krok 3. Oczyszczanie skóry twarzy kosmetykiem na bazie wody. Aby usunąć resztki zabrudzeń i pozostałości olejku, należy zastosować kosmetyk myjący na bazie wody. Może to być delikatna pianka do mycia, żel czy płyn micelarny.
- Krok 4. Złuszczanie. Raz lub dwa razy w tygodniu wykonaj mechaniczne oczyszczanie twarzy peelingiem drobnoziarnistym lub chemiczne oczyszczanie twarzy peelingiem kawitacyjnym. Złuszczanie martwego, zrogowaciałego naskórka powoduje, że struktura skóry się poprawia, a kosmetyki łatwiej się wchłaniają.
- Krok 5. Tonizowanie twarzy. Ten etap kończy codzienny proces oczyszczania twarzy. Dzięki tonikowi regeneruje się bariera ochronna skóry, poprawia się jej pH, a skóra jest przygotowana na wchłonięcie kosmetyków nawilżających.
Bardzo ważne jest również oczyszczanie twarzy rano! Nie zapominaj o tym, aby każdego ranka wykonać krok nr 2, 3 i 4. Musisz zmyć z buzi resztki kosmetyków nałożonych wieczorem, a także nadmiar sebum wyprodukowanego w nocy.
Olejowe oczyszczanie twarzy
Jak zrobić oczyszczanie twarzy w domu za pomocą olejków? Oto przepis:
- Krok 1. Zmieszaj ze sobą minimum 2 olejki – olejek bazowy (np. rycynowy) z olejkiem pielęgnacyjnym (arganowym, różanym, makadamia, jojoba, z pestek winogron, z konopi, lniany, sezamowy czy z pestek winogron) w następujących proporcjach:
dla skóry tłustej – 30% olejku bazowego i 70% olejku pielęgnacyjnego;
dla skóry normalnej – 20% olejku bazowego i 70% pielęgnacyjnego;
dla cery suchej – 10% oleju bazowego i 90% pielęgnacyjnego.
- Krok 2. Niedużą ilość mieszanki nabierz na dłonie i rozetrzyj, a potem nałóż na twarz i masuj minimum przez minutę.
- Krok 3. Bawełniany ręcznik lub myjkę zanurz w bardzo ciepłej wodzie, lekko wyciśnij, przyłóż do wybranej partii twarzy delikatnie masuj skórę. To doskonały sposób na oczyszczanie twarzy z zaskórników i brudu. Ten krok powtarzaj dla każdej partii skóry aż do momentu, w którym będzie całkowicie czysta.
Olejki to doskonały sposób na oczyszczanie twarzy. Efekty, jakie możesz osiągnąć to dogłębne oczyszczenie, uczucie miękkości, odżywienie i odprężenie. Olejowe oczyszczanie twarzy jest niezwykle skuteczne i odprężające. Ciepło, które daje mokry ręcznik, powoduje, że pory się otwierają, stwardniałe sebum się rozpuszcza, a olejki skutecznie usuwają wszelkie zanieczyszczenia. Możesz wykonywać je co wieczór lub na zmianę z metodą opisaną w punkcie 1.
Zobacz film i poznaj domowe sposoby na ładniejszy wygląd skóry
Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki – najpopularniejsze zabiegi
Aby wykonać głębokie oczyszczanie twarzy, możesz od czasu do czasu udać się do kosmetyczki. Oto najpopularniejsze zabiegi oczyszczające na twarz dostępne w salonach kosmetycznych:
- Manualne oczyszczanie twarzy - oczyszczanie manualne (inna nazwa to: oczyszczanie mechaniczne twarzy) przeznaczone jest dla osób z cerą mocno zanieczyszczoną, na której znajdują się głęboko osadzone zmiany podskórne. Polega na ręcznym wyciskaniu niedoskonałości. Skóra po zabiegu jest zaczerwieniona i może być opuchnięta, ale kosmetyczki stosują różnego rodzaju maski i ampułki, aby skuteczniej i łagodniej usunąć niedoskonałości.
-
Oczyszczanie twarzy kwasami – jest bezpiecznym sposobem na oczyszczanie twarzy, choć przez kilka dni po zabiegu skóra łuszczy się i pęka. Podczas zabiegu na skórę aplikowane są kwasy, które wywołują niewielkie i kontrolowane oparzenia. Dzięki temu naskórek zostaje złuszczony, a przerośnięta warstwa rogowa zdecydowanie zmniejszona. Oczyszczanie kwasami nie jest polecane kobietom w ciąży.
-
Peeling kawitacyjny (jedna z metod laserowego oczyszczania twarzy) jest delikatną metodą na oczyszczanie skóry. Polega na usunięciu nadmiaru sebum, martwych komórek naskórka, bakterii i zanieczyszczeń za pomocą ultradźwięków emitowanych z urządzenia przypominającego szpatułkę. Po zabiegu na twarz nakłada się ampułkę dopasowaną do potrzeb cery, a potem wprowadza ją w głąb skóry ultradźwiękami lasera. Ten peeling jest delikatny i polecany dla wielu osób, ale ultradźwiękowe oczyszczanie twarzy w ciąży jest zabronione.
-
Mikrodermabrazja – polega na mechanicznym ścieraniu warstw naskórka za pomocą urządzenia wyposażonego w głowice ścierające. Są one pokryte kryształkami diamentu, które stopniowo złuszczają naskórek. Zabieg nie powoduje przebarwień, ani powoduje tworzenia się blizn.
Ile kosztuje oczyszczanie twarzy? Wszystko zależy od typu zabiegu i prestiżu salonu. Najtańsze jest zwykle oczyszczanie manualne twarzy i kosztuje od 80 złotych wzwyż.