Polub nas na Facebooku
Czytasz: Eksfoliacja kwasami - na czym polega zabieg eksfoliacji? 
menu
Polub nas na Facebooku

Eksfoliacja kwasami - na czym polega zabieg eksfoliacji? 

Eksfoliacja kwasami to idealny zabieg dla skóry problematycznej, który nie tylko wygładzi ją i odświeży, ale również poprawi jej koloryt, usunie przebarwienia i zmiany trądzikowe. Zabieg eksfoliacji kwasami najlepiej wykonywać w okresie jesienno-zimowym, gdyż nie zaleca się, aby skóra podczas kuracji była eksponowana na słońce. 

Zabieg eksfoliacji kwasami może być dopasowany do indywidualnych potrzeb, dlatego też jest odpowiedni do każdego rodzaju cery. Przed poddaniem się mu, należy zapoznać się z zaleceniami i przeciwwskazaniami, gdyż nie mogą go wykonywać m.in. kobiety w ciąży, mające łuszczycę, a także osoby ze stanami zapalnymi.

Eksfoliacja kwasami – na czym polega?

Eksfoliacja kwasami to zabieg polegająca na dogłębnym usunięciu martwego naskórka. Dzięki temu stymulowane są głębsze warstwy skóry, co wspomaga nie tylko odnowę, ale również korzystnie wpływa na produkcję kolagenu i elastyny. Dlatego też zabieg eksfoliacji kwasami polecany jest wszystkim, którzy chcą odświeżyć swoją skórę, a także przeciwdziałać tworzeniu się zmarszczek i opóźnić procesy starzenia się. Eksfoliacja kwasami to zabieg, którego działanie dopasowuje się do potrzeb skóry – może działać płycej i głębiej. Dlatego też zależnie od stanu cery, oczekiwań i problemów skóry dobierana jest intensywność i głębokość złuszczania naskórka. Do zabiegów wykorzystywane są różne kwasy – najczęściej: AHA (alfahydroksykwasy, np. kwas glikolowy, jabłkowy, mlekowy), BHA (betahydroksykwasy, np. kwas salicylowy) i PHA (polihydroksykwasy).

Zabieg eksfoliacji: zalety i działanie

Eksfoliacja kwasami to sprawdzony zabieg przeznaczony do każdego typu skóry. Jego zaletą jest fakt, że każdy szczegół zabiegu (intensywność, głębokość, rodzaj) dobierany jest indywidualnie do typu cery. Decyduje się na niego wiele osób, gdyż jest to w pełni bezpieczna i bezbolesna metoda. Zabieg eksfoliacji kwasami to prawdziwe wybawienie dla skóry. Dzięki niemu reakcji skóry zostają unormowane – skóra nie przetłuszcza się, nie świeci, jest gładka i rozświetlona, pory zmniejszone, a blizny i zmarszczki spłycone. Eksfoliacja kwasami AHA, BHA i PHA ma szereg zalet m.in.:

  • ujednolica koloryt,
  • niweluje przebarwienia i zmiany trądzikowe,
  • wygładza,
  • zmniejsza łojotok,
  • zmniejsza ujścia gruczołów łojowych skóry,
  • nawilża,
  • wspomaga produkcję kolagenu, kwasy hialuronowego i elastyny.

Czas wykonywania zabiegu i przebieg

Zabieg eksfoliacji kwasami (migdałowym, glikolowym itp.) nie jest skomplikowany, jednak musi być wykonywany przez specjalistę. Kwasy są dostępne na rynku dla wszystkich, jednak nieumiejętne stosowanie może doprowadzić do podrażnień, alergii, a nawet nieodwracalnych zmian skórnych, dlatego najlepszą opcją jest wykonanie zabiegu w gabinecie kosmetycznym. Aby rozpocząć zabieg, należy najpierw dokonać demakijażu twarzy, a także oczyścić ją. Następnie nakładany jest aktywator kwasów, po czym kolejno wybrany kwas. W kolejnym etapie kwas jest neutralizowany przy użyciu specjalnego preparatu i na koniec wykonuje się ponowne oczyszczanie twarzy. Aby skóra nie była podrażniona, a także aby wchłonęła jak najwięcej dobrych składników, nakłada się po zabiegu maskę pielęgnacyjną. Zabieg może być dłuższy bądź krótszy – zależy od potrzeb indywidualnych skóry. Jednak najczęściej eksfoliacja kwasami trwa ok. 45 minut.

Eksfoliacja kwasami: zalecenia i przeciwwskazania

Warto podkreślić, że nie zawsze jeden zabieg przyniesie oczekiwane rezultaty. Dlatego też specjaliści zalecają wykonanie 6-8 zabiegów w serii z odstępami ok. tygodniowymi. Wystarczy przeprowadzać taką serię zabiegów raz w roku, a skóra z pewnością będzie w dobrej kondycji. Należy pamiętać, że na miesiąc przed pierwszym zabiegiem warto zrezygnować z ekspozycji skóry na słońce, dlatego też najlepszym czasem na tego typu zabiegi jest okres jesienno-zimowy. Aby odpowiednio przygotować się do zabiegu, nie należy również wykonywać zabiegów złuszczających na tydzień przed nim. Koniecznym będzie także przerwa w opalaniu (również w solarium) ok. 2 tygodnie po zabiegu. W tym okresie warto pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej min. SPF20.

Osoby, które nie powinny wykonywać eksfoliacji kwasami – przeciwwskazania:

  • ciąża,
  • łuszczyca,
  • grzybica,
  • opryszczka,
  • egzema,
  • stany zapalne skóry,
  • chemioterapia,
  • nadwrażliwość na kwasy.

Kiedy i dla kogo eksfoliacja kwasem migdałowym?

Eksfoliacja kwasem migdałowym sprawdzi się u osób, u których kwas glikolowy nie przyniósł spodziewanych efektów. Kwas migdałowy ma silniejsze działanie, ale wolniej wnika w skórę, przez co nie powoduje podrażnień, w tym zaczerwienienia. Eksfoliacja kwasem migdałowym to również skuteczny zabieg, który poprawia koloryt skóry, a także pobudza regenerację. Dzięki niemu skóra jest jasna, gładka i nawilżona. Będzie to również zabieg dobry dla skóry problematycznych, gdyż zmniejsza wytwarzanie sebum, koi wykwity trądzikowe, a także zwęża pory. Kuracja kwasem migdałowym to również dobre rozwiązanie dla cery problematycznej, ale wrażliwej. Dzięki niemu bez ryzyka przywróci się równowagę skórze, a także poprawi jej kondycję. 

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
35
3
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?