Kwas salicylowy należy go grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, dlatego też jego działanie wykorzystywane jest w farmakologii oraz ziołolecznictwie. Jego acetylowaną pochodną jest kwas acetylosalicylowy, czyli aspiryna, wykorzystywana w medycynie głównie do leczenia gorączki oraz bólu.
Czym jest kwas salicylowy?
Beta-hydroksykwasy, czyli kwas salicylowy, to substancja o działaniu złuszczającym, którą w kosmetyce najczęściej wykorzystuje się do pielęgnacji cery trądzikowej. Może wykazywać drażniące działanie, dlatego należy ściśle przestrzegać zalecanego stężenia. Kwas bywa również składnikiem kosmetyków, gdzie pełni rolę konserwantu. W stężeniu do 30% w preparatach pielęgnacyjnych jest bezpieczny, nawet dla ciemnej skóry, dlatego związek może być używany jako środek regulujący hiperpigmentację skóry. Naturalnym źródłem kwasu salicylowego jest wierzba biała. W jej korze znajduje się czynna substancja zwana salicyną. Kwas ma postać białego proszku słabo rozpuszczalnego w wodzie, a dobrze w etanolu.
Spirytus salicylowy na trądzik
Kwas salicylowy stosowany powierzchniowo na skórę złuszcza naskórek, a także wykazuje działanie antybakteryjne. Aby wzmocnić jego działanie w walce z bakteriami, sporządza się spirytus salicylowy, czyli 2% roztwór kwasu salicylowego w alkoholu etylowym i wodzie. Nie jest on jednak polecany osobom z bardzo suchą skórą, ponieważ wykazuje on silne działanie wysuszające. Spirytus salicylowy stosuje się do odkażania ran, a także na trądzik, łojotok czy otarcia naskórka.
Peeling kwasem salicylowym – właściwości
Moc działania kwasów organicznych na skórę zależy wartości pH preparatu, a także jego stężenia. Zabieg kwasem salicylowym polecany jest osobom z cerą trądzikową, tłustą czy zaskórnikową. Peeling ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, przez co przyspiesza gojenie się ran, wyprysków i podrażnień. Kwas salicylowy dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, dzięki czemu przenika przez warstwę łojową, co wspomaga oczyszczanie zaskórników i likwidację zanieczyszczeń skóry. Zabieg nie jest polecany osobom ze świeżymi ranami lub bliznami, alergią na składniki preparatu, poważnymi chorobami skóry czy infekcjami bakteryjnymi lub wirusowymi. Konsultacji z lekarzem wymagają fototypy skóry IV, V i V, ciąża oraz nałogowe palenie papierosów.
Peeling salicylowy – przebieg zabiegu
Przed nałożeniem kwasu salicylowego na twarz skóra musi zostać dokładnie oczyszczona. Cienką warstwę peelingu nakłada się na skórę, niekiedy wykonując delikatny masaż opuszkami palców. Po około 5 minutach kosmetyk zmywa się z twarzy ciepłą wodą. Przed zabiegiem nie należy się opalać ani przyjmować retinoidów.
Kosmetyki z kwasem salicylowym
Kwas salicylowy w kosmetyce wykorzystywany jest głównie jako składnik preparatów na trądzik i różnego rodzaju zmiany skórne. W pielęgnacji włosów związek wykorzystywany jest do produkcji szamponów do włosów z łupieżem lub łojotokiem.
- Tonik i krem z kwasem salicylowym
Krem z kwasem salicylowym ma działanie antybakteryjne i przeciwtrądzikowe. Kosmetyk zalecany jest do pielęgnacji skóry z zanieczyszczeniami, zaskórnikami oraz wypryskami. Krem również delikatnie rozjaśnia przebarwienia, np. po oparzeniach słonecznych czy zmianach potrądzikowych. Właściwości kwasy salicylowego powodują, że kremy z ich dodatkiem przyspieszają gojenie się wykwitów oraz zmniejszają stan zapalny. Przed nałożeniem kosmetyku można przetrzeć twarz tonikiem z kwasem salicylowym. Spotęguje on działanie kosmetyku oraz dodatkowo oczyści z zanieczyszczeń i nadmiaru sebum.
- Maść salicylowa do leczenia chorób skóry
Maści salicylowe dostępne są w stężeniu od 2 do 20% i najczęściej tworzone są na bazie wazeliny żółtej. Kosmetyk łagodzi stan zapalny, zakażenia bakteryjne, usuwa martwy naskórek, a także przyczynia się do regulacji procesów odnowy skóry. Maść salicylową, np. z dodatkiem cygnoliny, stosuje się do leczenia chorób skóry, zwłaszcza łuszczycy. W leczeniu schorzenia efekty przynoszą także maści salicylowo-siarkowe.
- Szampon z kwasem salicylowym
Szampon z kwasem salicylowym przeznaczony jest do stosowania na problemy z łupieżem i łojotokiem skóry głowy. Kosmetyk reguluje nadmierne rogowacenie naskórka, wygładza oraz regeneruje skórę. Szampon zmniejsza także uczucie świądu, które często towarzyszy przy problemach związanych z łupieżem. Preparat należy nałożyć na mokre włosy i wcierać przez chwilę w skórę głowy, wykonując przy tym delikatny masaż. Po wytworzeniu się piany, szampon wystarczy spłukać wodą i czynność powtórzyć.