Grubość skóry pod oczami to około pół milimetra. Dodatkowo nie występuje tam tkanka tłuszczowa, a włókna, które tworzą skórę, są słabe. Dlatego zmarszczki wokół oczu zaczynają pojawiać się szybko – już w okolicach 25. roku życia. Są pierwszą oznaką utraty kolagenu oraz elastyny i rozpoczynających się procesów starzenia skóry. Na początku wydają się niewielkie i bywają bagatelizowane. Warto jednak pamiętać, że bez odpowiedniej pielęgnacji i zmiany niektórych nawyków zmarszczki mimiczne pod oczami i kurze łapki pogłębią się.
Z biegiem czasu coraz trudniej jest je ukryć i coraz bardziej zdradzają wiek oraz zmęczenie.
Zmarszczki pod oczami – skąd się biorą
Bezpośrednią przyczyną powstawania zmarszczek wokół oczu jest utrata kolagenu w skórze. Proces ten jest nieunikniony i postępuje wraz z wiekiem, jednak często przyspiesza go wiele innych czynników. Główne powody to:
- nieodpowiednia pielęgnacja, wysuszenie skóry;
- niedokładny demakijaż i pozostawianie makijażu na noc;
- częsta ekspozycja na słońce (promieniowanie UV niszczy kolagen i przyspiesza procesy starzenia skóry);
- tarcie oczu, rozciąganie skóry;
- „wyciąganie” skóry w kierunku zewnętrznym podczas demakijażu i nakładania kremów;
- zbyt ekspresyjna mimika twarzy, grymasy, mrużenie oczu;
- niedobory snu;
- nieprawidłowa dieta;
- palenie papierosów;
- zaburzenia gospodarki hormonalnej.
Jak pozbyć się zmarszczek pod oczami
Na większość z opisanych wyżej czynników, mamy duży wpływ i przy odrobinie wysiłku, możemy wyeliminować przynajmniej część z nich. Oto co możesz zrobić, aby przeciwdziałać powstawaniu i pogłębianiu zmarszczek pod oczami:
- Regularnie stosuj odpowiednie kosmetyki nawilżające i przeciwzmarszczkowe. Nawilżenie skóry jest najważniejsze podczas usuwania zmarszczek pod oczami.
- Wybieraj kosmetyki, które zawierają substancje wspomagające walkę ze zmarszczkami wokół oczu. Są nimi witaminy A, C i E oraz kwas hialuronowy.
- Dokładnie, ale delikatnie usuwaj makijaż i oczyszczaj skórę wokół oczu. Nie trzyj ich wacikiem i nie wyciągaj w kierunku zewnętrznym.
- Sposób na poprawnie wykonany demakijaż: namocz wacik w kosmetyku do demakijażu oczu (najlepiej na bazie olejków), przyłóż do oka na kilkanaście sekund i tylko delikatnie zetrzyj.
- Zabezpieczaj skórę wokół oczu przed słońcem – nakładaj kosmetyki z filtrem i noś okulary przeciwsłoneczne. Pamiętaj, że słońce wydziela promieniowanie UV przez cały rok, dlatego stosuj ochronę przeciwsłoneczną nie tylko latem.
Na czym polega mezoterapia okolic oczu? Dowiesz się tego z naszego filmu
- Nie trzyj oczu, nawet gdy dopada Cię zmęczenie.
- Kremy wklepuj, a nie wcieraj.
- Staraj się nie mrużyć oczu, nie marszczyć brwi i w miarę możliwości zapanować nad mimiką twarzy, aby nie powstały nowe zmarszczki mimiczne wokół oczu.
- Wysypiaj się – podczas snu trwają intensywne procesy naprawcze w skórze. Jeśli śpisz za krótko, skóra nie ma czasu się zregenerować i tworzą się nowe zmarszczki. Pod oczami pojawiają się też worki i cienie.
- Pij dużo wody, aby zapewnić skórze odpowiednie nawodnienie.
- Prawidłowo się odżywiaj – postaw na produkty bogate w witaminy A, C i E oraz cynk, selen i flawonoidy. Jedz dużo warzyw, owoców, ryb, orzechów, owoców morza i zbóż.
- Działaj na zmarszczki pod oczami domowymi sposobami.
Na czym polega plastyka powiek? Dowiesz się tego z naszego filmu
Domowe sposoby na zmarszczki pod oczami
Istnieją naturalne produkty, które silnie działają na zmarszczki pod oczami. Zabiegi z wykorzystaniem takich składników są skuteczne, a do tego niedrogie. Przedstawiamy sposoby na to, jak usunąć zmarszczki pod oczami w domowym zaciszu:
- Zimne kompresy – na przykład okład z ogórka lub chłodnych torebek zaparzonej herbaty. Możesz też wstawić do lodówki krem pod oczy, który będzie przyjemnie chłodził skórę wokół oczu.
- Olej kokosowy – odrobinę nanieś na skórę pod oczami i wykonaj delikatny masaż. Czynność tę powtarzaj codziennie przed snem. Olej ten ma silne właściwości regeneracyjne i odżywcze. Ujędrnia skórę i mocno ją nawilża.
- Olejek z awokado – zawiera dużą ilość kwasów tłuszczowych i witamin (między innymi witaminę E), dzięki czemu wspomaga zachowanie równowagi hydrolipidowej skóry. Możesz nanieść go na skórę pod oczami i delikatnie wmasować.
Jak dbać o skórę wokół oczu? Dowiesz się tego z naszego filmu
- Olejek rycynowy z sokiem z cytryny – zmieszaj sok z połowy cytryny z niewielką ilością olejku i nałóż na skórę pod oczami. Cytryna zawiera dużą ilość witaminy C, rozjaśnia przebarwienia i stymuluje produkcję kolagenu oraz elastyny. Podobnie działa olejek rycynowy, który dodatkowo nawilża skórę.
- Ocet jabłkowy – zawiera dużą ilość witamin C i E, wspomagających odbudowę włókien kolagenowych. Możesz nakładać go w czystej postaci lub rozcieńczyć z wodą.
- Olejek arganowy – hamuje rozkład kolagenu, nawilża skórę i stymuluje odnowę komórkową. Nakładaj go jak inne olejki – najlepiej tuż przed snem.
Regularna pielęgnacja, polegająca w dużej mierze na nawilżaniu, zdrowa dieta i odpowiednie nawyki sprawią, że procesy starzenia się skóry opóźnisz o długie lata. Pamiętaj, że na drodze do sukcesu najważniejsza jest systematyczność i konsekwencja.