Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rak prostaty. Przerzuty do kości, węzłów chłonnych. Jakie są metody leczenia tego nowotworu?
menu
Polub nas na Facebooku

Rak prostaty. Przerzuty do kości, węzłów chłonnych. Jakie są metody leczenia tego nowotworu?

CatLane/getty images

Rak prostaty jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Dotyka panów w różnym przedziale wiekowym, ale szczególnie narażeni na ten nowotwór są mężczyźni po 40 roku życia. Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem. Możliwe przy raku prostaty przerzuty nie dają gwarancji powodzenia terapii. 5 lat przeżywa zaledwie połowa zdiagnozowanych przypadków.

Bardzo częste u chorych na raka prostaty przerzuty do kości lub płuc odbierają nadzieję na powrót do zdrowia. Nowotwór nacieka często również na okoliczne węzły chłonne, więc konieczna jest operacja chirurgiczna. Łączy się ją z chemioterapią oraz intensywnym leczeniem hormonalnym. Jakie dokładnie są metody leczenia tego nowotworu?

Rak prostaty – co to jest?

Rak prostaty to złośliwy guz gruczołu krokowego. Jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów wśród mężczyzn. Zmagają się z nim panowie po 40 roku, ale nie jest to regułą. Ryzyko zachorowania rośnie jednak z wiekiem. Rak może się naciekać inne narządy lub okoliczne tkanki, przez co rokowania nie są pomyślne dla chorego.

Prostata jest męskim narządem otaczającym cewkę moczową. Wielkością przypomina niewielkiego kasztana lub orzecha włoskiego. Jej rolą jest wydzielanie płynu będącego jednym ze składników ejakulatu. Ma też wpływ na upłynnianie się spermy w pochwie.

Przyczyn powstawania raka prostaty upatruje się w szeregu czynników, aczkolwiek nigdy oficjalnie nie potwierdzono, że predysponują one do rozwoju nowotworu. Mimo to za czynniki sprawcze uważa się predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne, niewłaściwy styl życia lub długotrwałe narażenie na działanie środków chemicznych.

Objawy raka prostaty a przerzuty

Objawy nowotworu zależą od jego stadium zaawansowania. W początkowej fazie mogą być one niedostrzegalne dla pacjenta, bywa, że są przez niego bagatelizowane. Leczenie jest wtedy wdrażane z dużym opóźnieniem, co wiąże się ze złym rokowaniem. Towarzyszące rakowi prostaty przerzuty do kości lub innych narządów również nie ułatwiają powrotu do zdrowia.

Charakterystycznym objawem raka prostaty jest parcie na pęcherz. Mimo nacisku chory ma problem z oddawaniem moczu. Zmaga się także z bólem podczas stosunków seksualnych i może mieć problemy z erekcją. Ból promieniuje aż do pachwin. Osoba, która ma takie objawy, powinna się zgłosić do urologa, ponieważ jest to sygnał, że w organizmie toczy się jakiś stan zapalny. Nie jest powiedziane, że jest to nowotwór, ale warto wykonać kontrolne badania diagnostyczne.

Rak prostaty – przerzuty do kości. Rokowania na powrót do zdrowia

Nacieki na kręgosłupie to najczęstsza lokalizacja przerzutów u chorych na raka prostaty. Rokowania nie są dla nich pomyślne, ponieważ obecność guzów świadczy o bardzo zaawansowanym procesie nowotworowym. Na przerzuty narażone są nie tylko poszczególne odcinki kręgosłupa, ale również kości ramion, miednica, żebra, a zwłaszcza kości udowe. Klasycznym symptomem przerzutów jest ból. Rak prostaty może doprowadzić do osteoporozy.

Nacieki na kości spowodowane rakiem prostaty można wykryć za pomocą badania scyntygraficznego, które cechuje się wysoką czułością, nieporównywalną do tradycyjnych zdjęć rentgenowskich. Czasami niezbędne są badania pomocnicze, takie jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny lub biopsja kości z pobraniem materiału do badania histopatologicznego.

Rak prostaty – przerzuty do węzłów chłonnych i innych narządów

Nowotwory gruczołu krokowego dają przerzuty nie tylko do kręgosłupa. popularnym miejscem nacieków są pobliskie węzły chłonne, cewka moczowa, pęcherzyki nasienne lub płuca. Przy raku prostaty przerzuty do mózgu zdarzają się sporadycznie. Jeśli nowotwór zaatakuje węzły chłonne, konieczna będzie operacja chirurgiczna i ich resekcja. Leczenie zabiegowe łączy się z innymi metodami np. chemią dożylną lub intensywną terapią hormonalną, która może wydłużyć życie chorego nawet o 4 lata.

Leczenie raka prostaty

Leczenie raka prostaty jest wielokierunkowe i zależy od stopnia zaawansowania nowotworu. Jeśli nacieka on na okoliczne narządy, a stan zdrowia chorego pozwala na natychmiastowe podjęcie leczenia, rozważa się zabieg chirurgiczny polegający na wycięciu guza. Zabieg łączy się z chemioterapią, radioterapią lub leczeniem hormonalnym, które w tym wypadku jest bardzo skuteczne. Dzięki niemu można wydłużyć choremu życie.

W bardzo zaawansowanych stadiach choroby wskazane jest leczenie paliatywne, ale proponuje się je dopiero wtedy, gdy nie ma szans na uratowanie chorego. Średnia długość życia chorych z rakiem prostaty wynosi 5 lat od momentu postawienia diagnozy. Okres ten przeżywa zaledwie 50% chorych, u których w miarę szybko rozpoznano nowotwór.

Zobacz film: Rak prostaty to najczęstszy nowotwór wykrywany u mężczyzn

źródło: x-news

Bibliografia:

1. P. Gajewski, A. Szczeklik, Interna Szczeklika 2017, Medycyna Praktyczna, wyd. 8, Kraków 2018.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
95
12
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?