Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dren Redona - pielęgnacja. Kiedy się stosuje?
menu
Polub nas na Facebooku

Dren Redona - pielęgnacja. Kiedy się stosuje?

Byjeng/getty images

Zestaw do drenażu ssącego Redona jest szeroko stosowany w medycynie. Pozwala na dokładne usunięcie, przede wszystkim z miejsca operowanego (np. w jamie brzusznej czy w okolicy tarczycy), gromadzących się wydzielin, takich jak krew i płyn surowiczy. Na zestaw składają się dren oraz butelka ssąca Redona.

Dren Redona zapewnia skuteczny drenaż pooperacyjny ran, co przyspiesza gojenie. Jest to sprzęt jednorazowego użytku, zakładany na kilka dni. Pielęgnacja drenu polega przede wszystkim na regularnym odkażaniu skóry w miejscu jego przymocowania oraz na systematycznym wymienianiu zapełnionej butelki.

Zobacz także:

Co to jest dren Redona?

Dren Redona to przyrząd służący do medycznego drenażu. Drenażem nazywamy proces odprowadzania płynnych treści ustrojowych (np. krwi, ropy, płynu tkankowego) z narządu lub jam ciała (np. z jamy otrzewnej) do innego obszaru lub – najczęściej – na zewnątrz organizmu. Do wykonania drenażu potrzebny jest zestaw drenujący, składający się głównie z drenu lub cewnika (cienkiej, giętkiej rurki). Jeden koniec wprowadzony zostaje do właściwego narządu lub jamy ciała, koniec dalszy zwykle połączony jest z zestawem ssącym (np. z tzw. butelką Redona).

Ze względu na cel, w jakim zakładane są dreny, wyróżnia się kilka rodzajów drenażu. Drenaż leczniczy służy do ewakuacji z jam ciała wydzielin, takich jak krew, żółć czy płyn mózgowo-rdzeniowy, które znajdują się w tym miejscu z powodu występowania jakiejś patologii.

Drenaż prewencyjny stosowany jest profilaktycznie, tak aby nie doszło do nagromadzenia się płynu ustrojowego (powstania zbiornika), który może po czasie stać się miejscem szerzenia się zakażenia i otorbić się, tworząc ropień wewnętrzny. Innym typem drenażu jest zabieg ssący, którego przykładem jest drenaż Redona. Zapewnia on stały odpływ płynów ustrojowych i wydzielin przy zastosowaniu podciśnienia generowanego przez specjalną butelkę (butelkę Redona). Najczęściej zakładany jest on po operacjach w celu kontroli i modyfikacji tempa upuszczania wydzielin.

System drenażu Redona składa się z drenu wykonanego z PCV (polichlorowinylu). Końcówka drenu, która umieszczana jest w ciele pacjenta, ma w ścianie wiele małych otworów. Ważne jest, aby znajdowała się ona w drenowanej jamie. Dren Redona zakładany jest najczęściej bezpośrednio po operacji, jeszcze na stole operacyjnym. Aby go włożyć, wykonuje się dodatkowe, małe nacięcie skóry. W celu zapewnienia stabilizacji końcówka drenu na odpowiedniej wysokości mocowana jest nicią do skóry pacjenta. Niektóre zestawy mają na zakończeniu radiologiczny znacznik, umożliwiający dokładne określenie go na zdjęciu rentgenowskim. Dalszy koniec drenu przymocowywany jest do specjalnej butelki ssącej (butelki Redona). Wykonana jest ona również z PCV i ma pojemność 250 ml lub 400 ml. Jest zgniatana, tak aby zapewnić ciągłe podciśnienie przy powolnym jej rozprężaniu się, po połączeniu z końcówką drenu. Podciśnienie to pomaga odciągać i gromadzić w butelce usuwany z jamy ciała płyn wysiękowy. Butelki są wymieniane, gdy całkowicie się wypełnią.

Dren Redona zwykle utrzymywany jest do momentu całkowitego odprowadzenia płynnej treści lub gdy objętość drenowanej treści wynosi poniżej 25 ml na dobę.

Kiedy stosuje się dren Redona?

Podłączanie pacjenta do drenażu nie jest procedurą wykonywaną rutynowo. Drenaż ssący Redona stosuje się przede wszystkim po rozległych operacjach. Pozwala on na ewakuację mogących gromadzić się, np. w jamie otrzewnej – krwi, ropy lub płynu surowiczego. Zapobiega także gromadzeniu się surowiczej treści po operacjach, podczas których w ciele pacjenta implantowane jest ciało obce, np. siatka zapobiegająca nawrotom przepukliny.

Dren Redona stosowany jest często po operacjach ginekologicznych oraz po zabiegach prowadzonych na tarczycy, ze względu na silne ukrwienie znajdujących się tam struktur. Niekiedy podczas zabiegu jego celem jest bieżące oczyszczanie operowanej okolicy z krwi i płynów wysiękowych. Także rozległe rany skóry, po chirurgicznym zaopatrzeniu i założeniu szwów, mogą być drenowane zestawem ssącym Redona w celu ewakuacji, gromadzącej się podskórnie, surowiczej wydzieliny.

Na czym polega pielęgnacja drenu Redona?

Zestaw ssący Redona jest jednorazowy, utylizowany po usunięciu z ciała. Po użyciu nie można poddawać go ponownej sterylizacji. Należy pamiętać, że dren pozostawiony zbyt długo w ciele może stać się źródłem zakażenia. Z tego względu niezwykle ważna jest jego właściwa pielęgnacja. Butelki Redona należy wymieniać od razu po zapełnieniu się płynną treścią. Skóra wokół drenu powinna być codziennie odkażana specjalnym preparatem dezynfekującym (np. octaniseptem) i zaklejana jałowym plastrem.

Zobacz film: Czym zajmuje się chirurg ogólny?

źródło: x-news

Bibliografia:

1. Noszczyk W., Chirurgia, tom 1, wyd. PZWL, Warszawa 2009

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
93
12
Polecamy
Liposukcja, czyli jak szybko pozbyć się zbędnego tłuszczyku
Liposukcja, czyli jak szybko pozbyć się zbędnego tłuszczyku Dzień Dobry TVN
Usuwanie tatuażu.
Jakie efekty daje laserowe i chirurgiczne usuwanie tatuażu?
Usuwanie tatuażu. Jakie efekty daje laserowe i chirurgiczne usuwanie tatuażu? Dzień Dobry TVN
Torakoskopia i wideotorakoskopia – badanie wnętrza klatki piersiowej
Torakoskopia i wideotorakoskopia – badanie wnętrza klatki piersiowej TVN zdrowie
Dren po operacji woreczka żółciowego – do czego służy i kiedy można go usunąć?
Dren po operacji woreczka żółciowego – do czego służy i kiedy można go usunąć? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie