Problem tarczycy dotyczy coraz większej ilości pacjentów. W programie 36,6°C poruszono kwestię chorej tarczycy - co robić, kiedy poziom hormonów znacznie przekracza normy? Kiedy niepokoić powinny nas zmiany na tarczycy - guzki czy wole?
Po programie odbył się czat z ekspertem, zajmującym się między innymi chirurgicznym leczeniem tarczycy. Na pytania dotyczące problemów z tarczycą na czacie odpowiadał specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, z Europejską podspecjalizacją w zakresie chirurgii endokrynologicznej, prof. dr hab. n. med. Marcin Barczyński.
Zapis czatu znajdziecie tutaj: Zobacz zapis czatu z chirurgiem, prof. Marcinem Barczyńskim o problemach z tarczycą
Wśród nurtujących Was zagadnień znalazło się między innymi to, czy kobiety w ciąży mogą mieć operowaną tarczycę lub to, jaki poziom TSH powinny uzyskać - także podczas leczenie tyroksyną.
Typów nowotworów, które mogą występować w tarczycy jest kilka. Operacja w ciąży wymaga podjęcia decyzji przez kilku lekarzy - chirurga, położnika i endokrynologa. Drobne ognisko raka brodawkowatego tarczycy zwykle dają dobre rokowania i operacja wykonywana jest dopiero po porodzie mówił prof. dr hab. n. med. Marcin Barczyński.
Profesor sugerował także, że kobiety w ciąży powinny mieć TSH na poziomie poniżej 2,5 oraz przypominał o konieczności monitorowania tarczycy poprzez USG.
Zobaczcie, jak wygląda badanie obrazowe tarczycy:
Wśród nurtujących Was zagadnień pojawił się temat diety i tego, co należy jeść mając chorą tarczycę. Profesor zaznaczył, że nie ma potrzeby rezygnacji z glutenu w przypadku, kiedy nie stwierdzono u nas nietolerancji tej substancji, a zdrowa i dobrze zbilansowana dieta może nie wpłynie bezpośrednio na tarczycę, ale jest stosowana w prewencji wielu chorób. A czego nie powinno się jeść z myślą o tarczycy?
Działanie wolotwórcze mają goitrogeny, obecne w nasionach strączkowych, brukselce, kapuście włoskiej. Nadmiar ich spożycia może skutkować tym, że tarczyca będzie się powiększać - zauważył prof. Barczyński.