Polub nas na Facebooku
Czytasz: Oksytocyna – za co odpowiada tzw. hormon miłości u mężczyzn i u kobiet?
menu
Polub nas na Facebooku

Oksytocyna – za co odpowiada tzw. hormon miłości u mężczyzn i u kobiet?

NAN

Fot: Ralf Geithe / stock.adobe.com

Oksytocyna do niedawna kojarzona była jedynie z porodem, ponieważ jest to hormon wywołujący skurcze macicy. Ma duże znaczenie również później, ponieważ decyduje o sile związku między dzieckiem a matką. Odpowiada za silne przywiązanie i potrzebę bliskości, dlatego określana jest hormonem miłości.

Oksytocyna działa zupełnie inaczej na kobiety i na mężczyzn. Produkuje ją podwzgórze mózgu, a uwalniana jest do krwi przez przysadkę mózgową w odpowiedzi na sygnały z pochwy, macicy lub piersi. Do jej wyzwolenia dochodzi w trakcie orgazmu, zarówno męskiego, jak i żeńskiego.

Za co odpowiada oksytocyna?

Substancja chemiczna wyzwalana przez przysadkę uwalniana jest na skutek międzyludzkich interakcji – hormon jest niezbędny przy tworzeniu relacji interpersonalnych. Uważa się, że ma ona znaczący wpływ na rozwój takich uczuć jak miłość, sympatia i przywiązanie. U obu płci wspomaga także redukcję stresu i napięcia. Jej działanie pozwala na nabranie zaufania do drugiej osoby, a jednocześnie zmniejszenie lęków.

Oksytocyna u mężczyzn

Hormon, określany jako ten odpowiedzialny za miłość, w zasadzie przyczynia się do ciągłego przedłużania ludzkiego gatunku. U mężczyzn oksytocyna wyzwala takie uczucia jak zazdrość czy potrzeba rywalizacji. Uwalniana jest bardzo często w sytuacjach odczuwania negatywnych emocji. Niektórzy są zdania, że wpływa na męskość i faktycznie jest to jej główne działanie w przypadku płci męskiej.

Mężczyźni z dużą ilością oksytocyny, chociaż zdarza się to rzadziej, mogą być też zdecydowanie bardziej czuli i znacznie wrażliwsi niż ci, u których uwalniana jest ona w mniejszych ilościach.

Wywołanie porodu a oksytocyna

Oksytocyna pełni ważną rolę w czasie zapłodnienia, ponieważ pod jej wpływem błona mięśniowa się kurczy i zostaje przyspieszony transport plemników. Jej wytwarzanie nie słabnie również w okresie oczekiwania na dziecko, kiedy przyszła matka znajduje się pod wpływem hormonów, np. dokuczają jej zmiany nastrojów czy apetytu. Ponieważ w ciąży kobieta nie ma zbyt dużej ochoty na seks, z racji tego, że organizm zajęty jest jej utrzymaniem i przygotowaniem się porodu, oksytocyna jest magazynowana w przysadce – jej stężenie rośnie aż do uwolnienia w momencie porodu. Oczywiście w prawidłowo przebiegającej ciąży seks jest jak najbardziej wskazany, a skurcze macicy wywołane przez wyrzut hormonu nie są szkodliwe dla dziecka, ponieważ po zapłodnieniu przestaje ona na niego reagować.

Oksytocyna pomaga wywołać poród – jej duże ilości są uwalniane w momencie rozciągnięcia się szyjki macicy. Powoduje nasilone skurcze, które prowadzą do rozwiązania ciąży. Ich regularność również wynika z uwalniania hormonu, aczkolwiek jego porcje są bardzo szybko rozkładane przez oksytocynazę (enzym rozkładający oksytocynę).

Niedobór hormonu wpływa na brak akcji porodowej – wówczas konieczne staje się podanie go dożylnie, przez co bardzo szybko dochodzi do silnych skurczów macicy i znacznego przyspieszenia akcji porodowej. Jego działanie pomaga też zmniejszyć krwawienie w przypadku niedostatecznego obkurczenia się macicy po rozwiązaniu – w takich przypadkach podawany jest w postaci kroplówki. Niektórzy lekarze są zdania, że należy go podawać również dziecku, ponieważ zmniejsza to wysiłek w trakcie porodu. Hormon odpowiada za rozwinięcie się instynktu macierzyńskiego.

Oksytocyna jako lek podawana jest też w przypadku konieczności wywołania laktacji u młodej matki. Prowadzone badania wykazują, że jako substancja syntetyczna może mieć negatywny wpływ na dziecko. Stwierdzono, że ponad trzykrotnie wzrasta ryzyko niedotlenienia noworodka i otrzymuje on niższą ocenę w skali Apgar. Dzieci po podaniu hormonu w formie syntetycznej mogą mieć zaburzenia rytmu serca, krwotoki czy obrażenia mózgu.

Zobacz film: Ile trwa poród? Źródło: O Matko!

Oksytocyna skutki uboczne

Pomimo że jest to hormon odpowiedzialny głównie za pozytywne uczucia, oksytocyna może wywołać skutki uboczne. Najczęstszymi powikłaniami po jej podaniu są: drgawki, uczucie zmęczenia, zawroty głowy, trudności z oddychaniem, a także krwawienia z dróg rodnych oraz ból brzucha lub miednicy. Niektóre kobiety odczuwają szybkie i nieregularne bicie serca, ból głowy, widoczna jest na skórze pokrzywka i może dojść do szybkiego przybrania na wadze. W skrajnych przypadkach dochodzi do nagłego skoku ciśnienia, a powikłaniem może być pęknięcie macicy.

Objawy po podaniu oksytocyny, które powinny zostać od razu uznane za alarmujące po porodzie to: zwolnienie lub przyspieszenie akcji serca, problemy z wypowiadaniem niektórych słów i ze sformułowaniem logicznej wypowiedzi, a także trudności z koncentracją i myśleniem. Niepokojące są: ból głowy i odczuwany brak koordynacji, równowagi, a także krwawienie z nosa.

Może wystąpić reakcja alergiczna na oksytocynę – poza problemami z oddychaniem pojawia się w takich przypadkach opuchlizna, twarzy, ust, języka lub gardła. Za symptomy związane z przedawkowaniem uznaje się przede wszystkim zaburzenia świadomości i wszelkie zaburzenia mowy.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
16
3
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?