Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak przyspieszyć poród – naturalne sposoby i ćwiczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Jak przyspieszyć poród – naturalne sposoby i ćwiczenia

NAN

Fot: Kzenon / fotolia.com

Narodziny dziecka to najbardziej wyczekiwana chwila, dlatego gdy malec nie pojawia się w terminie, przyszła mama może się niepokoić. Istnieją jednak proste sposoby na przyspieszenie porodu, do których zalicza się chociażby wykonywanie niektórych prac domowych i ćwiczeń.

Każdy dzień po terminie porodu to dla przyszłej mamy duży stres, dlatego warto wiedzieć, jak przyspieszyć poród. Sposobów jest naprawdę dużo, ale nie wszystkie są skuteczne. Trzeba pamiętać, że naprawdę niewiele kobiet rodzi w ustalonym terminie, gdyż zależy to od stopnia dojrzałości dziecka. Można jednak wykonywać ćwiczenia na przyspieszenie porodu, mogące zapoczątkować akcję porodową. Przede wszystkim trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ poród może rozpocząć się nawet 2 tygodnie po terminie i jest to zupełnie normalne.

Przyspieszenie porodu – co zrobić, gdy minął termin?

Każde dziecko rozwija się w innym tempie – jedne maluchy są gotowe do przyjścia na świat już w 38. tygodniu ciąży, a inne dopiero w 42. Termin porodu określony przez lekarza jest jedynie datą orientacyjną – zaledwie 4–6 kobiet na 100 rodzi dokładnie w wyznaczonym dniu. Nie należy więc panikować, jeśli termin minął, a poród nadal się nie rozpoczyna.

Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym przenoszona ciąża nie stanowi zagrożenia dla dziecka i dla mamy. Przede wszystkim w dniu terminu porodu należy udać się do lekarza, który zmierzy ciśnienie i wykona KTG. Jeśli jest taka konieczność, należy wykonywać kontrolę codziennie przez 7 dni. W przypadku gdy po 7 dniach od daty planowanego porodu akcja porodowa się nie rozpoczęła, pacjentka jest przyjmowana na oddział celem dokładnej obserwacji stanu dziecka.

Jak naturalnie przyspieszyć poród?

Zanim konieczne jest sztuczne wywołanie porodu, można wypróbować domowe sposoby na przyspieszenie akcji porodowej. Najbardziej skuteczne i jednocześnie przyjemne jest przyspieszenie porodu seksem. Stosunek seksualny może wywołać skurcze, ponieważ w męskim nasieniu znajduje się duża ilość hormonów (prostaglandyn) mających wpływ na rozpulchnienie szyjki macicy i rozpoczęcie skurczów. W ciągu 2–4 godzin od stosunku stężenie prostaglandyn w śluzie szyjkowym jest nawet 50 razy wyższe niż zwykle. Seks to również naturalny masaż szyjki macicy.

Zobacz także: Jak wywołać poród szybciej? Medyczne i domowe sposoby na wywołanie porodu

Skurcze macicy może też wywołać drażnienie brodawek piersiowych rękami lub ustami. Masaż sutków na przyspieszenie porodu zwiększa produkcję oksytocyny, czyli hormonu stymulującego skurcze macicy. Podobne działanie ma orgazm.

Domowe sposoby na przyspieszenie porodu to także zwiększenie aktywności fizycznej. Jednak nie chodzi o mycie okien, skoki, biegi czy dźwiganie ciężkich siatek, ponieważ tak gwałtowny wysiłek może spowodować odklejenie się łożyska. Ciężarne kobiety często mają problemy z utrzymaniem równowagi, dlatego zabronione jest np. stanie na krześle i wieszanie firanek. Najlepszym naturalnym przyspieszeniem porodu jest korzystanie ze schodów zamiast z windy oraz długie spacery w takim tempie, które nie powoduje zadyszki. Aktywność fizyczna zwiększa wytwarzanie endorfin mających działanie przeciwbólowe i znakomicie poprawiających nastrój.

Zobacz film: Jak przyspieszyć poród? Źródło: 36,6

39 tydzień ciąży – jak przyspieszyć poród?

Już od 38. tygodnia ciąży można zacząć pić wywar z liści malin, który polecany jest przez wiele mam. Nie ma on wprawdzie udowodnionego działania przyspieszającego poród, ale pity przez kilka tygodni skutecznie wzmacnia mięśnie macicy.

Na przyspieszenie porodu od stuleci polecany jest olej rycynowy, który pobudza perystaltykę jelit. Nadal nie wiadomo, jak olej rycynowy prowokuje akcję porodową, ale na pewno sprawia, że jest ona bardziej bolesna, ponieważ towarzyszą jej bóle i skurcze jelit.

Niektóre kobiety, chcąc przyspieszyć poród, decydują się na lewatywę. Sposób ten wymaga zgody lekarza i powinien być stosowany pod okiem położnej. Głęboka lewatywa była kiedyś przymusowo stosowana przed porodem i nadal uznawana jest przez położne za najskuteczniejszy sposób na wywołanie skurczów macicy. Ponadto, poprzez usunięcie „przeszkód” z przewodu pokarmowego zmniejsza ona ryzyko powikłań zakaźnych u dziecka.

Jak przyspieszyć skurcze porodowe?

Po wywołaniu akcji porodowej można spróbować przyspieszyć przyjście dziecka na świat. Najlepszym sposobem są ćwiczenia na piłce. Ból związany ze skurczami można złagodzić za pomocą ciepłej kąpieli lub prysznica. W razie potrzeby lekarz może zdecydować się na przebicie pęcherza płodowego lub złożenie cewnika Foleya, który przyspiesza rozwarcie i uwalnianie prostaglandyn.

Zobacz także: Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Metody przyspieszenia porodu – czego nie wolno robić?

Metod, które nie są udowodnione naukowo i mogą być niebezpieczne dla mamy i dziecka, jest naprawdę sporo. Zalicza się do nich wypicie lampki czerwonego wina czy herbaty przeczyszczającej. Nie wolno również wieszać firanek, myć okien ani pić mocnej parzonej kawy.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
15
Komentarze (1)
mario
Czy w przedostatnim akapicie nie powinno być przebicie pęcherza płodowego? Przebicie moczowego chyba nie skończyłoby się najlepiej...
Czytaj całość
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?