Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak wywołać poród szybciej? Medyczne i domowe sposoby na wywołanie porodu
menu
Polub nas na Facebooku

Jak wywołać poród szybciej? Medyczne i domowe sposoby na wywołanie porodu

NAN

Fot: pressmaster / fotolia.com

Wywoływanie porodu jest często stosowaną praktyką, szczególnie u kobiet rodzących po raz pierwszy, których dziecko nie spieszy się z przyjściem na świat. Istnieje wiele domowych sposobów, które mogą przyspieszyć akcję porodową.

W niektórych przypadkach konieczne jest wywoływanie porodu w szpitalu. Obecnie medycyna dysponuje kilkoma środkami, które to umożliwiają i zmniejszają ryzyko powikłań w przypadku niedojrzałości szyjki macicy.

Kiedy jest konieczne wywoływanie porodu?

Sztuczne wywoływanie porodu w wielu przypadkach okazuje się być koniecznością. Dzieje się tak, gdy w 41 bądź 42 tygodniu ciąży nie rozpoczyna się akcja porodowa. Przenoszenie dziecka nigdy nie jest dla niego korzystne.

Wywołanie porodu może być również przymusowe, gdy zagrożony jest dobrostan matki lub dziecka. W przypadku troski o zdrowie matki takimi sytuacjami mogą być cukrzyca, nadciśnienie bądź cholestaza. Z kolei ze strony dziecka powodem może być zbyt mała ilość wód płodowych, nadmierna waga lub pogorszenie stanu jego zdrowia. Również niektóre infekcje u matki sprawiają, że wcześniejsze wywołanie akcji będzie lepsze dla płodu niż nadmierne wystawianie go na patogeny.

Porad odnośnie tego, jak wywołać poród, poszukują też często matki pod koniec ciąży, które boją się wywoływania akcji w szpitalu lub doskwierają im duży brzuch i inne dolegliwości ciążowe.

Domowe sposoby na wywołanie porodu

Na rozmaitych forach i stronach internetowych można znaleźć wiele rad dotyczących tego, jak wywołać poród. Choć niektóre z nich są rozsądne i bezpieczne, nie zawsze muszą zadziałać. Ponadto wiele takich rad może przynieść więcej szkody niż pożytku, dlatego warto dobrze się zastanowić, zanim się je zastosuje.

Często polecaną metodą na wywołanie porodu jest olej rycynowy. Jego picie ma wywołać skurcze i najczęściej rzeczywiście tak się dzieje. Są to jednak skurcze jelit wywołane przeczyszczającym działaniem oleju. Choć w efekcie może przyspieszyć to akcję porodową, nie zawsze tak się dzieje. Często kończy się to silnymi bólami brzucha i skurczami macicy, które jednak nie prowadzą do porodu ze względu na to, że szyjka macicy nie jest jeszcze gotowa. Nawet jeżeli dojdzie w ten sposób do porodu, to jest on niezwykle bolesny.

Najbezpieczniejszymi domowymi sposobami na wywołanie porodu są seks oraz masaż brodawek sutkowych. Podnoszą one poziomu oksytocyny, która może wywołać skurcze macicy i doprowadzić do rozpoczęcia akcji porodowej. Dodatkowo w spermie znajdują się prostaglandyny, czyli substancje, które przyspieszają dojrzewanie szyjki macicy. Z tego powodu kobiety w 38 tygodniu ciąży nie powinny odmawiać sobie aktywności seksualnej (tym bardziej, że przez co najmniej 6 tygodni po połogu nie będzie ona możliwa).

Zobacz film: Jak przyspieszyć poród? Źródło: 36,6

Ćwiczenia na wywołanie porodu

W przyspieszeniu porodu może pomóc siła grawitacji. Aby ją wykorzystać, można chodzić po schodach (wchodzenie po dwa schody dodatkowo rozszerza miednicę) lub spacerować. Pomocne może być też skakanie na specjalnej piłce do ćwiczeń.

Wiele kobiet w poszukiwaniu sposobów na przyspieszenie porodu podejmuje nadmierny wysiłek fizyczny, sięgając po środki, takie jak długotrwałe spacery czy wielogodzinne chodzenie po schodach. Prawdopodobnie mogą one pomóc w wywoływaniu skurczy, jednak przyszła mama powinna pamiętać, że poród jest związany z bardzo dużym wysiłkiem i oszczędzać siły.

Wywoływanie porodu w szpitalu – zastrzyki, oksytocyna, cewnik (balonik) Foleya

Wywoływanie porodu w szpitalu jest dla wielu kobieta powodem do obaw, warto jednak pamiętać, że proponowane zabiegi mają na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań. Dzięki nim można też często uniknąć cesarskiego cięcia, które najczęściej jest groźniejszą alternatywą niż poród naturalny.

Najczęściej stosowanymi metodami przyspieszenia akcji porodowej są:

 • cewnik (balonik) Foleya – wężyk zakończony balonikiem, który mechanicznie rozwiera szyjkę macicy i powoduje uwalnianie się prostaglandyn;
 • żel z prostaglandynami – wywołuje skurcze macicy i rozwiera szyjkę, ale obecnie stosuje się go coraz rzadziej ze względu na ryzyko powikłań, takich jak zbyt częste skurcze macicy czy niedotlenienie płodu;
 • oksytocyna – hormon podawany w kroplówce lub pompie, który wywołuje skurcze lub zwiększa ich częstość; porody wspomagane oksytocyną są często bardziej bolesne, jednak zwykle trwają krócej;
 • amniotomia – przebicie pęcherza z wodami płodowymi; często wywołuje akcję porodową; zabieg ten jest bezbolesny;
 • masaż szyjki macicy – lekarz lub położna masują palcem szyjkę macicy, próbując ją otworzyć i oddzielić dolną część pęcherza płodowego od ścianki macicy; jest to bolesna i nieprzyjemna metoda.

Wywoływanie porodu – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do wywołania porodu są:

 • łożysko przodujące,
 • poprzeczne położenie płodu,
 • wypadnięcie pępowiny,
 • przebyte klasyczne cięcie cesarskie,
 • aktywne zakażenie narządów płciowych wirusem opryszczki,
 • stan po wyłuszczeniu mięśniaka macicy wnikającego do jamy macicy.

Bibliografia:

 1. Indukcja porodu. Wytyczne postępowania klinicznego dla lekarzy położników i ginekologów ACOG, „Practice Bulletin”, (107), 2009. 
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
15
16
Polecamy
Jak przyspieszyć poród – naturalne sposoby i ćwiczenia
Jak przyspieszyć poród – naturalne sposoby i ćwiczenia TVN zdrowie
Przyczyny porodu po terminie
Przyczyny porodu po terminie Dzień Dobry TVN
Pomóc naturze – jak przyspieszyć rozwarcie przed porodem?
Pomóc naturze – jak przyspieszyć rozwarcie przed porodem? Dzień Dobry TVN
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?