Ciąża trwa 3 trymestry, 10 miesięcy księżycowych, zazwyczaj 40 tygodni, czyli 281 dni. Data porodu determinowana jest terminem poczęcia, długością cyklu menstruacyjnego i indywidualnymi uwarunkowaniami, jak predyspozycje genetyczne dziecka i kondycja zdrowotna przyszłej mamy. Średnio 1/3 kobiet zna dokładny termin zapłodnienia. Ciężarne ciekawi, kiedy nastąpi rozwiązanie i na jakim etapie ciąży się znajdują. W tym celu mogą skorzystać z kalkulatora ciąży i porodu.
Kalkulator ciąży i porodu - wiarygodność narzędzia
Statystyki donoszą, że w orientacyjnie określonym dniu porodu rodzi 1/10 kobiet. Pozostałe 90% dzieci przychodzi na świat w okresie 2 tygodni przed terminem i 2 tygodni po wyliczonej dacie porodu. Dzieje się tak, ponieważ kalkulator opiera się na założeniu, że zapłodnienie miało miejsce w czasie 2 tygodni od dnia ostatniej menstruacji. W związku z tym zakłada się dwutygodniowy margines błędu.
Jak działa kalkulator ciąży i porodu?
Kalkulatory dokonują obliczenia na podstawie średniej długości cyklu miesiączkowego i jednego z dwóch kryteriów - termin pierwszego dnia ostatniego krwawienia miesiączkowego (od tego momentu liczy się 280 dni) lub termin ostatniej owulacji (od tego momentu liczy się 266 dni). Uzyskana na podstawie kalkulatora data uważana jest jedynie za punkt odniesienia, który umożliwia śledzenie przebiegu ciąży i dokonującego się wówczas rozwoju dziecka.
Najbardziej popularny sposób obliczania daty porodu i etapu ciąży opiera się na podstawie terminu pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jest to zalecany sposób liczenia dla kobiet o stałej długości cyklu miesiączkowego, który średnio liczy 28 dni. W tej sytuacji czas jajeczkowania, a w związku z tym poczęcia, przypada na 14 dzień po ostatniej miesiączce. W przypadku, gdy cykle miesiączkowe są nieregularne (dłuższe lub krótsze niż 28 dni), należy przy określaniu terminu porodu opierać się na dniu ostatniej owulacji.
Z kalkulatora można skorzystać na wielu stronach internetowych poświęconych tematyce medycznej. Po podaniu niezbędnych informacji w wyznaczonych polach wciska się funkcję "oblicz", a po chwili na ekranie pojawia się przybliżona data porodu.
Mimo dużej popularności tej metody, zaleca się, aby brać pod uwagę termin porodu określany na podstawie badania USG przeprowadzonego w pierwszym trymestrze, przed 14 tygodniem ciąży. Ginekolog podczas badania mierzy CRL, czyli odległość ciemieniowo-siedzeniową (odległość między czubkiem głowy a pupą dziecka). Na podstawie danych wprowadzonych do specjalnego programu komputerowego ustala termin porodu.
Kalkulator ciąży - przykładowe zastosowanie
Średnia długość cyklu menstruacyjnego wynosi 28 dni. Pierwszy dzień ostatniej miesiączki miał miejsce 17 czerwca 2017 r. Obliczony na podstawie powyższych informacji termin porodu wypada na 23 marca 2018 r. Kalkulator poda także prawdopodobną datę poczęcia, która w omawianym przypadku została wyznaczona na czas między 27 czerwca a 3 lipca 2017 r. Metoda określi termin zakończenia pierwszego trymestru (22 września 2017 r.), drugiego trymestru (22 grudnia 2017 r.) i na jakim etapie ciąży znajduje się przyszła mama (4 tydzień ciąży).
Jakie dodatkowe informacje podaje kalkulator ciąży i porodu?
Kalendarz ciąży umożliwia śledzenie na bieżąco szczegółowych informacji na temat ciąży, porodu czy rozwoju dziecka. Znajomość wieku ciąży stanowi bogate źródło informacji dla ciężarnej. Na jej podstawie przyszła mama może pogłębić wiedzę o rozwoju płodu w poszczególnych fazach ciąży, poznać typowe dolegliwości ciężarnych i zawczasu dowiedzieć się jak je łagodzić. Termin porodu jest informacją konieczną do określenia czasu wydolności łożyska (po przekroczonym terminie porodu łożysko może przestać funkcjonować prawidłowo i stanowić zagrożenie dla dziecka). Na jego podstawie przyszła mama dowie się, w jakim czasie poród uznawany jest za najbezpieczniejszy. Znajomość wieku ciąży pozwoli na zaplanowanie kontrolnych wizyt lekarskich i dostarczy wiedzy o terminie badań i suplementacji w poszczególnych trymestrach. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie decyzje dotyczące badań, wizyt i zażywanych środków należy podejmować w porozumieniu z lekarzem, a przydatność informacji płynących z kalkulatora traktować z dystansem.
Kalkulator podaje także nazwiska znanych postaci, których data urodzenia przypada w tym samym dniu, co przewidywany termin porodu, przełomowe daty w życiu dziecka (jak rok rozpoczęcia edukacji szkolnej, uzyskania pełnoletności), znak zodiaku i charakterystykę osób pod nim urodzonych.
Kalkulator ciąży to także przydatne narzędzie dla kobiet planujących poczęcie. Informacje na temat dni płodnych lub szacowanej daty porodu można uzyskać w szybki i bezproblemowy sposób.