Polub nas na Facebooku
Czytasz: Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?
menu
Polub nas na Facebooku

Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

NAN

Fot: Dario Lo Presti / fotolia.com

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Choć wiele kobiet obawia się stosowania cewnika Foleya ze względu na możliwe nieprzyjemne doznania związane z jego zakładaniem i noszeniem, jest to bezpieczna metoda indukcji porodu, która wielu mamom pozwoliła urodzić naturalnie.

Co to jest cewnik Foleya?

Cewnik Foleya to giętki lateksowy bądź silikonowy wężyk zakończony balonikiem, który po umiejscowieniu napełniany jest solą fizjologiczną. Został wymyślony jeszcze w latach 30. XX w. jako narzędzie do odprowadzania moczu. Alternatywnie wykorzystuje się go do indukcji porodu.

W jaki sposób cewnik Foleya może wywołać poród?

Cewnik Foleya wprowadzany jest do szyjki macicy (wymagane jest minimum 1 cm rozwarcie), a następnie balonik jest napompowywany. Dzięki temu powstaje mechaniczne parcie na szyjkę, które wywołuje jej rozwieranie. Dodatkowo na skutek tego zaczyna ona wytwarzać prostaglandyny, które również przyspieszają poród.

Jak długo trwa indukcja porodu przy pomocy cewnika Foleya?

Trudno odpowiedzieć na pytanie, jak długo trzeba mieć założony cewnik Foleya, żeby wywołał poród. U niektórych osób ta metoda w ogóle nie okazuje się skuteczna, podczas gdy u innych natychmiast pobudza skurcze. Badania wykazały jednak, że jej zastosowanie znacząco skraca czas porodu.

Cewnik Foleya najczęściej zakłada się na około 24 godziny, a następnie podaje dożylnie oksytocynę. Bardzo często jednak wypada on sam przed upływem tego czasu, gdy dojdzie do odpowiednio dużego rozwarcia szyjki macicy. Czasami wypychają go również skurcze.

Jak wygląda zakładanie cewnika Foleya?

Zakładanie cewnika Foleya polega na wsunięciu balonika powyżej ujścia górnego szyjki macicy, a następnie napompowanie go solą fizjologiczną. W trakcie zabiegu kobieta jest monitorowana za pomocą aparatury KTG. Następnie zaleca się jej jak najwięcej chodzić, co wspomaga działanie rozwierające tego instrumentu.

Czy zakładanie i noszenie cewnika Foleya boli?

Prawidłowo założony cewnik Foleya nie powinien wywoływać bólu. Większość kobiet skarży się jednak na mocno odczuwalny dyskomfort podczas zakładania przyrządu oraz później, gdy muszą z nim chodzić. Często zgłaszane jest także uczucie szczypania czy pieczenia podczas wprowadzania cewnika. Warto jednak wziąć pod uwagę, że nieprzyjemne doznania związane z tą procedurą trwają o wiele krócej niż ból rany po cesarskim cięciu.

Warunki i przeciwwskazania do korzystania z cewnika Foleya

Podstawowym warunkiem umożliwiającym założenie cewnika Foleya jest rozwarcie szyjki macicy na minimum 1 cm. Przeciwwskazaniami do jego stosowania są:

  • nisko położone łożysko,
  • łożysko przodujące,
  • krwawienia z dróg rodnych,
  • infekcje dróg rodnych,
  • odejście wód płodowych.

Cewnik Foleya a inne metody indukcji porodu

Według badań cewnik Foleya wykazuje skuteczność w wywoływaniu porodu. Jest tanią i bezpieczną metodą indukcji porodu, a ponadto wywołuje mniej skutków ubocznych niż podawanie prostaglandyn.

Ile trwa poród? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Ile trwa poród? Źródło:

Czy stosowanie cewnika Foleya jest bezpieczne?

Stosowanie cewnika Foleya jest bezpieczne i pozwala uniknąć powikłań porodowych związanych z niedojrzałością szyjki macicy, takich jak:

  • pęknięcie szyjki macicy,
  • pęknięcie macicy,
  • trudności z przedostawaniem się dziecka przez kanał szyjki macicy,
  • niektóre urazy okołoporodowe u dziecka.

Kiedy używa się cewnika Foleya?

Zakładanie cewnika Foleya wskazane jest w kilku przypadkach. Jednym z nim jest występowanie skurczy bez powiększającego się rozwarcia szyjki macicy. Ponadto jest on stosowany, jeśli nie rozpoczęła się akcja porodowa, a dziecko powinno już wydostać się na świat (w 42 tygodniu ciąży) lub aby wywołać przyspieszony poród, gdy wymaga tego stan zdrowia matki lub dziecka. Takimi wskazaniami mogą być:

  • cukrzyca u matki,
  • nadciśnienie u matki,
  • cholestaza u matki,
  • zbyt mała ilość wód płodowych,
  • hypotrofia płodu,
  • ostre infekcje u matki,
  • pogorszenie się stanu dziecka.

Cewnik Foleya a cesarskie cięcie

Cewnik Foleya jako narzędzie urologiczne stosowany jest zawsze podczas cesarskiego cięcia. Zakłada się go wówczas do pęcherza, aby umożliwić stałe odprowadzanie moczu, tak aby nie przeszkadzał on podczas zabiegu.

Możliwe powikłania po zastosowaniu cewnika Foleya

Cewnik Foleya stosowany urologicznie podczas cesarskiego cięcia czasem prowadzi do zakażeń dróg moczowych. Niekiedy dochodzi też do urazów mechanicznych pęcherza bądź cewki moczowej.

Stosowanie cewnika Foleya do indukcji porodu może powodować urazy szyjki macicy u niewielkiego odsetka kobiet.

Bibliografia:

  1. Policiano C., Pimenta M., Martins D. i Clode N., Efficacy and Safety of Foley Catheter Balloon for Cervix Priming in Term Pregnancy, „Acta Medica Portugesa”, 30 (4), 2017, s. 281–284.
  2. Indukcja porodu. Wytyczne postępowania klinicznego dla lekarzy położników i ginekologów ACOG, „Practice Bulletin”, (107), 2009.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
252
26
Polecamy
Wskazania do cesarki - planowe i nagłe
Wskazania do cesarki - planowe i nagłe Dzień Dobry TVN
Czym jest indukcja porodu?
Wskazania i metody wzniecenia porodu
Czym jest indukcja porodu? Wskazania i metody wzniecenia porodu TVN zdrowie
Czy po cesarce możliwy jest poród naturalny?
Czy po cesarce możliwy jest poród naturalny? Dzień Dobry TVN
Jak wywołać poród szybciej?
Medyczne i domowe sposoby na wywołanie porodu
Jak wywołać poród szybciej? Medyczne i domowe sposoby na wywołanie porodu TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty