Cukrzyca - nieprzyjemny zapach z ust
U osób, które chorują na cukrzycę - zwłaszcza typu 1 - często obserwuje się charakterystyczny zapach z ust. Jest on nieco kwaśny i może się kojarzyć z zepsutym jabłkiem lub acetonem. Utrzymuje się nawet po umyciu zębów, czy zastosowaniu płynu do płukania ust. Co gorsza, jest on na tyle intensywny, że wyczuwają go inne osoby.
Pojawienie się takiego objawu powinno skłonić do jak najszybszej konsultacji z lekarzem.
Brzydki zapach z ust przy cukrzycy. Co oznacza?
Objaw ten najczęściej ma związek z kwasicą ketonową. To zaburzenie metaboliczne, które powstaje na skutek niedoboru insuliny w organizmie. Wątroba zaczyna wytwarzać zbyt dużo glukozy oraz lipolozy, a to prowadzi do występowania tzw. ciał ketonowych. W rezultacie poziom glukozy we krwi bardzo się podnosi. Organizm stara się usunąć nadmiar cukru wraz z moczem. Dlatego u pacjentów z kwasicą ketonową obserwuje się wielomocz, który - bardzo często - skutkuje odwodnieniem.
Dodatkowo u chorych pojawia się:
- senność;
- spadek ciśnienia;
- ból brzucha;
- zaburzenia świadomości.
Stan ten może stanowić zagrożenie życia.
Nieprzyjemny zapach z ust - co może oznaczać?
Warto dodać, że brzydki zapach z ust może towarzyszyć nie tylko cukrzycy. Ten metaliczny najczęściej ma związek z chorobą nerek (jeśli nie mogą usunąć mocznika, organizm próbuje zrobić to inaczej - przez oddech lub pot). Zdarza się, że jest on objawem zaburzeń metabolicznych i niedoborów cynku w organizmie.
Zobacz wideo: Czy powstanie lek na cukrzycę typu 1?
Źródło: zdrowie.wprost.pl